Drzewem Roku 2025 zostało Krzywe Drzewo w Szydłowcu!
Tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrał 110-letni wiąz szypułkowy rosnący w Szydłowcu w woj. mazowieckim, zdobywając 7999 głosów internautów. Ten niezwykły okaz nazywany Krzywym Drzewem zawdzięcza swój niecodzienny kształt samej naturze. Pochyla się nisko nad fosą okalającą malowniczą wyspę, na której znajduje się zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów. Jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, fotografów i zamkowych kaczek.
Przez cały czerwiec internauci wybierali Drzewo Roku 2025. O ten zaszczytny tytuł rywalizowało 16 drzew z całej Polski, które brały udział plebiscycie internetowym Klubu Gaja. Po zaciętej rywalizacji finalnie wygrało Krzywe Drzewo w Szydłowcu otrzymując 7999 głosów internautów. Niewiele mniej, 7628 głosów uzyskał Dąb Aleksander z Jarcewa w woj. pomorskim, zdobywając tym samym drugie miejsce w konkursie. Jako trzeci na podium z wynikiem 3411 głosów znalazł się Oliwnik Onufry z Warszawy. Podczas głosowania internauci oddali 30 596 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl odnotowano blisko 242 tysiące odsłon.
Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja powiedział – „Po raz kolejny społeczności lokalne udowodniły swoje zaangażowanie oraz chęć pracy na rzecz ochrony drzew i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Głosowanie na Drzewo Roku okazuje się mobilizujące dla różnorodnych środowisk, niekoniecznie związanych z ekologią. O to właśnie chodzi w tym konkursie, aby budować kapitał społeczny oparty na szacunku do otaczającej nas przyrody.”
Statuetka Drzewa Roku 2025 trafi w tym roku do Szydłowieckiego Centrum Kultury, które zgłosiło drzewo do konkursu. Wszyscy finaliści otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października podczas tegorocznych obchodów Święta Drzewa w Warszawie. Zwycięskie drzewo będzie również reprezentowało Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year w 2026 roku. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Drzewa Roku 2025 za wspaniałą rywalizację!
Laureaci konkursu Drzewo Roku 2025
Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2025 – Krzywe Drzewo (Szydłowiec, woj. mazowieckie) – 7999 głosów.
wiąz szypułkowy (Ulmus laevis), wiek. ok. 110 lat, wys. 14 m, obw. 227 cm. Zgłoszone przez Szydłowieckie Centrum Kultury.
Rośnie na malowniczej wyspie, gdzie znajduje się zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów. Swój niecodzienny kształt zawdzięcza samej naturze. Jego pień rozciąga się poziomo nad fosą, niemal dotykając spokojnej tafli wody. W latach 90. i 2000. drzewo to było świadkiem licznych spotkań – zarówno tych przyjacielskich, jak i pełnych młodzieńczej miłości. Jego pień, niczym naturalna ławka, był chętnie odwiedzany przez dzieci i nastolatków, którzy godzinami przesiadywali wśród jego liści. Dziś drzewo jest ulubionym miejscem fotografów i zamkowych kaczek. O popularyzację i wyjątkowość Krzywego Drzewa dba Miasto Szydłowiec i lokalne inicjatywy, takie jak „ZaDrzew, ZaKrzew”.
2. miejsce w konkursie – Dąb Aleksander (Jarcewo, gm. Chojnice, woj. pomorskie) – 7628 głosów.
dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 500 lat, wys. 30 m, obw. 710 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejscowości Charzykowy „Charzy…”
Dąb Aleksander rośnie w miejscowości Jarcewo w Gminie Chojnice, nieopodal pieszego kaszubskiego szlaku im. Juliana Rydzkowskiego. Wyróżnia się na tle innych drzew pomnikowych tej miejscowości. Jego majestatyczna sylwetka i potężne konary stanowi miejscową atrakcję turystyczną. Z Aleksandrem związana jest też opowieść o duchu kaszubskiej Pólnicy, która podobno pojawia się w okolicy doglądając plonów.
3. miejsce w konkursie – Oliwnik Onufry (Warszawa, woj. mazowieckie) – 3411 głosów.
oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia L.), wiek ok. 50 lat, wys. 5/4/10 m, obw. 100/105/137 cm. Zgłoszony przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Nie jest „typowym” polskim drzewem. 50 lat temu zapuścił korzenie na nowopowstającym osiedlu Ursus-Niedźwiadek. Rósł tam razem z pierwszymi rodzinami, pracownikami Zakładów Mechanicznych Ursus. Na jego pniach bawiło się kilka pokoleń dzieci, leniuchował niejeden myśliciel i rozkwitały serca zakochanych. W 2024 roku zdobył tytuł Warszawskiego Drzewa Roku.
Głosy oddane na pozostałych finalistów konkursu:
- Jabłoń Perpetua (Kowalowa, gm. Mieroszów, woj. dolnośląskie) – 3114 głosów
- Lipa Oktawia (Człopa, woj. zachodniopomorskie) – 1622 głosy
- Buk Grażyna (Katowice, woj. śląskie) – 1559 głosów
- Dąb Mikołaj (Skotniki, gm. Aleksandrów, woj. łódzkie) –1034 głosy
- Strażnik Lasów Chotomowskich (Chotomów/Rajszew, gm. Jabłonna, woj. mazowieckie) – 856 głosów
- Wierzba Kulturalna (Rybnik, woj. śląskie) – 645 głosów
- Lipa Reymonta (Prażki, gm. Będków, woj. łódzkie) – 603 głosy
- Dąb Marii (Lądek-Zdrój, woj. dolnośląskie) – 485 głosów
- Nasz Bartek (Chlewska Wola, gm. Moskorzew, woj. świętokrzyskie) – 423 głosy
- Buk Senior (Biesiekierz, woj. zachodniopomorskie) – 420 głosów
- Romantyczny buk (Lanckorona, woj. małopolskie) – 361 głosów
- Topola w Łojewie (gm. Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie) – 283 głosy
- Buk Zdrojowy (Szczawno-Zdrój, woj. dolnośląskie) – 153 głosy
Organizowany od 15 lat Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.
Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.
Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069
Drzewo Roku 2025 – Krzywe Drzewo w Szydłowcu. Fot. Archiwum Klubu Gaja/ Maria Jost-Prześlakowska
Zobacz zdjęcia i historie wszystkich finałowych drzew tegorocznego konkursu na https://www.drzeworoku.pl