Czarodziejskie Drzewa 2024 przyznane!

Klub Gaja jak co roku wyróżnił nagrodami Czarodziejskiego Drzewa najbardziej aktywnych uczestników Święta Drzewa w 2023 roku. Zeszłoroczna 21. edycja programu odbyła się pod hasłem „Drzewa – bezcenny dar natury” i wzięło w niej udział ponad 5 tysięcy osób z ponad 500 podmiotów w całym kraju – placówek oświatowych, urzędów gmin i miast, nadleśnictw, stowarzyszeń, firm, a także osoby prywatne. Do licznika drzew na naszej stronie internetowej dopisaliśmy ponad 33 tysiące nowo posadzonych drzew i krzewów. Wspólnie z uczestnikami Święta Drzewa zbudowaliśmy 64 budki lęgowe dla ptaków, owadów, nietoperzy i wiewiórek! Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną pracę i zaangażowanie oraz zapraszamy do kolejnej edycji programu.

Organizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Jak co roku w październiku w całym kraju odbyły się lokalne obchody Święta Drzewa, w ramach których sadzono drzewa, krzewy, byliny i cebule kwiatowe, budowano domki dla owadów, organizowano lekcje tematyczne, zajęcia w terenie, wystawy, konkursy i happeningi poświęcone drzewom. Od początku programu Święto Drzewa, dzięki zaangażowaniu blisko 800 tysięcy uczestników, wspólnie posadziliśmy ponad 1 milion drzew i krzewów, odkryliśmy ponad 200 niezwykłych drzew – finalistów konkursu Drzewo Roku, zbudowaliśmy ponad 1900 budek lęgowych i schronień dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy, jeży i  dzikich zapylaczy.

Co roku Klub Gaja przyznaje najaktywniejszym uczestnikom programu nagrody Czarodziejskiego Drzewa za największą ilość posadzonych drzew, za szeroką współpracę oraz  kreatywność działań.

LAUREACI NAGRODY CZARODZIEJSKIE DRZEWO 2024

  1. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski – za szeroką współpracę w ramach corocznych obchodów Święta Drzewa oraz przekazanie mieszkańcom 2500 sadzonek drzew leśnych w celu posadzenia ich w ogrodach przydomowych i działkowych.
  2. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski – za nasadzanie 178 drzew i 21 tysięcy roślin ozdobnych w pasach drogowych i w przestrzeni miejskiej oraz zorganizowanie świątecznej akcji „Choinka w ogrodzie”, w ramach której rozdano mieszkańcom 400 drzew iglastych.
  3. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach – za szeroką współpracę ze społecznością lokalną oraz przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych dla uczniów m.in. obserwacje makroskopowe i mikroskopowe drzew, posadzenie 300 cebul żonkili i krokusów oraz krzewów przyjaznych zwierzętom.
  4. Urząd Miejski w Książu Wielkopolskim – za organizacje obchodów Święta Drzewa we współpracy z sołectwami, lokalnymi placówkami oświatowymi, firmami, instytucjami i organizacjami oraz akcję sadzenia drzew miododajnych, w ramach której posadzono wraz z mieszkańcami gminy 540 jarzębin i klonów.
  5. Szkoła Podstawowa nr 47 w Lublinie– za zorganizowanie happeningu z okazji Święta Drzewa, podczas którego m.in. założono rabatę kwiatową, na której uczniowie posadzili ponad 400 roślin cebulowych oraz rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę z naturalnych surowców „Jesienne cudaki”.
  6. Przedszkole nr 5 w Siemiatyczach – za organizację różnorodnych zajęć w terenie poświęconych drzewom oraz wspólne sadzenie drzew i stworzenie ziołowej rabaty „Niezłe Ziółko”.
  7. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu – za przeprowadzenie różnorodnych działań wokół drzew, m.in. sadzenie motylich krzewów na przyszkolnym placu oraz wykonanie 8 hoteli dla owadów, które zostały przekazane wieleńskim placówkom: Domowi Pomocy Społecznej, Terapii Zajęciowej „Caritas” oraz Gminnemu Przedszkolu.
  8. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Koronowie – za zorganizowanie wspólnie z rodzicami i nauczycielami akcji sadzenia choinek wokół szkolnego placu zabaw.
  9. Miejskie Przedszkole nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Katowicach – za całoroczna akcję poświęconą drzewom – zbieranie nasion drzew liściastych, sadzenie ich w przyszkolnej szklarni, opiekę nad młodymi sadzonkami, a następnie sadzenie młodych drzewek w ogrodzie przedszkolnym .
  10. Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu – za zorganizowanie sesji dendroterapeutycznej razem z uczniami i wolontariuszami IILO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, m.in. wspólne przytulanie się do drzew, dotykanie pni, słuchanie szumu liści, odczuwanie zapachów, tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem naturalnych materiałów z ogrodu.

LAUREACI WYRÓŻNIENIA CZARODZIEJSKIE DRZEWO 2024

  1. Publiczne Przedszkole nr 4 „Zaczarowana Kraina” w Zduńskiej Woli – za coroczne obchody Święta Drzewa i organizację różnorodnych zajęć edukacyjnych o drzewach.
  2. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej – za zaangażowanie całej społeczności szkolnej w obchody Święta Drzewa i realizację różnorodnych projektów na temat drzew.

Rozdanie nagród Czarodziejskiego Drzewa odbędzie się 10 października 2024 roku w Warszawie podczas inauguracji 22. edycji programu Święto Drzewa. Serdecznie gratulujemy laureatom!

  1. Święto Drzewa
    Honorowe Patronaty – Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Sosnowiec, Prezydent Miasta Bielsko-Biała
    Partnerzy strategiczni –  Davines , UPS Polska, International Tree Foundation
    Partnerzy – Environmental Partnership Association, Tree of the Year, Fundacja Drzewo i Jutro, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
    Współpraca –
    Partnerstwo dla Klimatu,  Służewski Dom Kultury, LeasePlan Fleet Management Polska, Signify Poland, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, ALDI, Clouds On Mars, Black Point, TÜV SÜD Polska