Czarodziejskie Drzewa 2024 przyznane!
Klub Gaja jak co roku wyróżnił nagrodami Czarodziejskiego Drzewa najbardziej aktywnych uczestników Święta Drzewa w 2023 roku. Zeszłoroczna 21. edycja programu odbyła się pod hasłem „Drzewa – bezcenny dar natury” i wzięło w niej udział ponad 5 tysięcy osób z ponad 500 podmiotów w całym kraju – placówek oświatowych, urzędów gmin i miast, nadleśnictw, stowarzyszeń, firm, a także osoby prywatne. Do licznika drzew na naszej stronie internetowej dopisaliśmy ponad 33 tysiące nowo posadzonych drzew i krzewów. Wspólnie z uczestnikami Święta Drzewa zbudowaliśmy 64 budki lęgowe dla ptaków, owadów, nietoperzy i wiewiórek! Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną pracę i zaangażowanie oraz zapraszamy do kolejnej edycji programu.
Organizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Jak co roku w październiku w całym kraju odbyły się lokalne obchody Święta Drzewa, w ramach których sadzono drzewa, krzewy, byliny i cebule kwiatowe, budowano domki dla owadów, organizowano lekcje tematyczne, zajęcia w terenie, wystawy, konkursy i happeningi poświęcone drzewom. Od początku programu Święto Drzewa, dzięki zaangażowaniu blisko 800 tysięcy uczestników, wspólnie posadziliśmy ponad 1 milion drzew i krzewów, odkryliśmy ponad 200 niezwykłych drzew – finalistów konkursu Drzewo Roku, zbudowaliśmy ponad 1900 budek lęgowych i schronień dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy, jeży i dzikich zapylaczy.
Co roku Klub Gaja przyznaje najaktywniejszym uczestnikom programu nagrody Czarodziejskiego Drzewa za największą ilość posadzonych drzew, za szeroką współpracę oraz kreatywność działań.
LAUREACI STATUETKI CZARODZIEJSKIE DRZEWO 2024
- Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski – za szeroką współpracę w ramach corocznych obchodów Święta Drzewa oraz przekazanie mieszkańcom 2500 sadzonek drzew leśnych w celu posadzenia ich w ogrodach przydomowych i działkowych.
- Gmina Ostrowiec Świętokrzyski – za nasadzanie 178 drzew i 21 tysięcy roślin ozdobnych w pasach drogowych i w przestrzeni miejskiej oraz zorganizowanie świątecznej akcji „Choinka w ogrodzie”, w ramach której rozdano mieszkańcom 400 drzew iglastych.
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach – za szeroką współpracę ze społecznością lokalną oraz przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych dla uczniów m.in. obserwacje makroskopowe i mikroskopowe drzew, posadzenie 300 cebul żonkili i krokusów oraz krzewów przyjaznych zwierzętom.
- Urząd Miejski w Książu Wielkopolskim – za organizacje obchodów Święta Drzewa we współpracy z sołectwami, lokalnymi placówkami oświatowymi, firmami, instytucjami i organizacjami oraz akcję sadzenia drzew miododajnych, w ramach której posadzono wraz z mieszkańcami gminy 540 jarzębin i klonów.
- Szkoła Podstawowa nr 47 w Lublinie– za zorganizowanie happeningu z okazji Święta Drzewa, podczas którego m.in. założono rabatę kwiatową, na której uczniowie posadzili ponad 400 roślin cebulowych oraz rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę z naturalnych surowców „Jesienne cudaki”.
- Przedszkole nr 5 w Siemiatyczach – za organizację różnorodnych zajęć w terenie poświęconych drzewom oraz wspólne sadzenie drzew i stworzenie ziołowej rabaty „Niezłe Ziółko”.
- Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu – za przeprowadzenie różnorodnych działań wokół drzew, m.in. sadzenie motylich krzewów na przyszkolnym placów oraz wykonanie 8 hoteli dla owadów, które zostały przekazane wieluńskim placówkom: Domowi Pomocy Społecznej, Terapii Zajęciowej „Caritas” oraz Gminnemu Przedszkolu.
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Koronowie – za zorganizowanie wspólnie z rodzicami i nauczycielami akcji sadzenia choinek wokół szkolnego placu zabaw.
- Miejskie Przedszkole nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Katowicach – za całoroczna akcję poświęconą drzewom – zbieranie nasion drzew liściastych, sadzenie ich w przyszkolnej szklarni, opiekę nad młodymi sadzonkami, a następnie sadzenie młodych drzewek w ogrodzie przedszkolnym .
- Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu – za zorganizowanie sesji dendroterapeutycznej razem z uczniami i wolontariuszami IILO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, m.in. wspólne przytulanie się do drzew, dotykanie pni, słuchanie szumu liści, odczuwanie zapachów, tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem naturalnych materiałów z ogrodu.
LAUREACI WYRÓŻNIENIA CZARODZIEJSKIE DRZEWO 2024
- Publiczne Przedszkole nr 4 „Zaczarowana Kraina” w Zduńskiej Woli – za coroczne obchody Święta Drzewa i organizację różnorodnych zajęć edukacyjnych o drzewach.
- Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej – za zaangażowanie całej społeczności szkolnej w obchody Święta Drzewa i realizację różnorodnych projektów na temat drzew.
Rozdanie nagród Czarodziejskiego Drzewa odbędzie się 10 października 2024 roku w Warszawie podczas inauguracji 22. edycji programu Święto Drzewa. Serdecznie gratulujemy laureatom!
- Święto Drzewa
Honorowe Patronaty – Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Sosnowiec, Prezydent Miasta Bielsko-Biała
Partnerzy strategiczni – Davines , UPS Polska, International Tree Foundation
Partnerzy – Environmental Partnership Association, Tree of the Year, Fundacja Drzewo i Jutro, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Współpraca – Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, LeasePlan Fleet Management Polska, Signify Poland, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, ALDI, Clouds On Mars, Black Point, TÜV SÜD Polska