Ogród w Trzebieszowicach z Omnilogy

W Kotlinie Kłodzkiej, na terenach dotkniętych powodzią, założyliśmy ogród dla dzieci i młodzieży w Trzebieszowicach we współpracy z Omnilogy Sp. z o.o. oraz Szkołą Podstawową i Przedszkolem w Trzebieszowicach. Podczas wspólnej akcji, która odbyła się 25 kwietnia, edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja oraz zespół wolontariuszy z Omnilogy posadzili mały sad, jagodnik, duży warzywnik z podwyższonymi grządkami. Zrobiliśmy budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów, które posłużą do obserwacji przyrody i edukacji. Na skwerze przed szkołą, tuż obok placu zabaw, posadziliśmy żywopłot z krzewów tawuły wczesnej. W sumie posadziliśmy 146 drzew, krzewów i pnączy, które dopisaliśmy do licznika programu Święta Drzewa.

Trzebieszowice to jedna z najbardziej poszkodowanych przez powódź wsi w powiecie lądeckim. W piątek, 25 kwietnia, edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja spotkali się wolontariuszkami i wolontariuszami Omnilogy na terenie Szkoły Podstawowej w Trzebieszowicach. Podczas wspólnej akcji posadziliśmy sad z jabłoniami, śliwami, gruszami i wiśniami oraz jagodnik z porzeczkami, porzeczko-agrestem, jagodami kamczackimi, malinami i winogronami. Dla społeczności szkoły i przedszkola zbudowaliśmy duży warzywnik z podwyższonymi grządkami, a na skwerze przed szkołą, tuż obok placu zabaw, posadziliśmy żywopłot – 100 krzewów tawuły wczesnej. Do prac ogrodowych przyłączyły się też przedszkolaki, uczennice, uczniowie oraz ich wychowawcy. Z zapałem ściółkowali zrębkami ścieżki warzywnika. Zrobiliśmy także budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów, które posłużą do edukacji i obserwacji przyrody.

Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, mówił – „Kiedy przyjechaliśmy po raz pierwszy po powodzi do Kotliny Kłodzkiej przygnębienie i niezgoda na zaistniałą sytuację zapierała dech w piersi. Kataklizm i jego skutki były widoczne i dotykalne na każdym kroku. W poszukiwaniach partnerów w szkołach i przedszkolach z regionu, którym potrzeba wsparcia, pomogły nam kontakty wyniesione z wieloletniej współpracy w ramach naszego programu Święto Drzewa. Trzebieszowice to miejscowość tuż obok Lądka Zdroju, która została bardzo zniszczona, a szkoła i przedszkole, które ocalały, bo położone były na wzgórzu, bardzo chciały założyć ogród. Dzięki firmie Omnilogy i zaangażowaniu społeczności związanej z placówkami mogliśmy spełnić marzenie dzieci, młodzieży i wychowawców. Wśród ludzi z którymi pracowaliśmy odczuwaliśmy więź i chęć niesienia pomocy innym. Bardzo wszystkim dziękuję za to wspaniałe doświadczenie”.

Jacek Kujawa, prezes Omnilogy Sp. z o.o. , podsumowując akcję, powiedział – „Dzisiaj razem z Klubem Gaja i z zespołem Omnilogy uporządkowaliśmy teren, założyliśmy ogród warzywny, posadziliśmy drzewa i krzewy owocowe na terenie przedszkola i szkoły w Trzebieszowicach. Już wkrótce piękna, duża jabłoń, zacieni stół z ławkami, gdzie będzie można odpocząć, popatrzeć na rośliny i  krajobraz wokół. Teraz zadaniem dzieci będzie posiać warzywa i pielęgnować je. Mamy nadzieję, że ogród przyszkolny stanie się dla nich oazą i miejscem zdobywania wiedzy o przyrodzie. To dla nas ważne, że razem z Klubem Gaja możemy dla społeczności Trzebieszowic zrobić coś dobrego i pożytecznego, szczególnie teraz po trudnym okresie powodzi.  Dziękujemy Pani dyrektor Bogusławie Bogusławskiej i Pani Sandrze Noworyta – koordynatorce akcji za wsparcie naszej inicjatywy. Ich zapał i entuzjazm sprawił, ze zadeklarowaliśmy dalsze wsparcie dla szkoły”.

Staś, który przyjechał na akcję wolontariatu z tatą, komentował – „Najfajniejsza dla mnie była praca przy skręcaniu budek lęgowych dla ptaków. Sadzenie drzew też było przyjemne. Robiłem to pierwszy raz!”. Marek, tata Stasia, dodał – „Praktyczne działania są przyjemne, bo dają poczucie, że robi się coś ważnego i można od razu zobaczyć efekty swojej pracy”.

Sandra Noworyta, nauczycielka z Przedszkola w Trzebieszowicach, która koordynowała akcję na miejscu, mówiła – „Dziękuję w imieniu swoim i wszystkich rodziców. Nareszcie będziemy mogli prowadzić zajęcia edukacji przyrodniczej na zewnątrz, w ogrodzie. Będziemy tutaj sadzić warzywa i zbierać owoce, korzystać z ogródka praktycznie codziennie Dzieci bardzo zaangażowały się we wspólne prace. Przygotowały się na pochmurną i deszczową pogodę. Ubrały kalosze i kurtki przeciwko deszczowe. Były szczęśliwe!”.

Bogusława Bogusławska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Trzebieszowicach, podsumowują akcję powiedziała – „Wyszło pięknie. Jesteśmy bardzo zadowoleni. To jest cudowne, że są ludzie, którzy kochają naturę i potrafią uszczęśliwić inne osoby. Nasza wspólna akcja przywróciła mi wiarę w ludzi. Powstał ogród, w którym spotkają się dzieci, młodzież, a także seniorzy – tworząc miejsce międzypokoleniowe. Ogród da nam poczucie bliskości i będzie budować więzi między mieszkańcami”.

Dziękujemy zespołowi Omnilogy oraz ekipie Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Trzebieszowicach za zaangażowanie w tworzenie ogrodu i zazielenianie terenu wokół szkoły. Dzięki naszej współpracy powstało miejsce symboliczne. Jednocześnie ważne dla ludzi i przyrody.  

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ NA FACEBOOKU >>>