Ogród dla przyrody w Stroniu Śląskim

Zagospodarowanie terenu ogrodu przy Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim to kolejne działanie Klubu Gaja w ramach 3 letniego projektu  „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” współfinansowanego przez Fundację Drzewo i Jutro. Podczas wydarzenia edukacyjnego, które odbyło się 5 czerwca edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja razem ze społecznością szkolną posadzili w ogrodzie posadzili 200 drzew, krzewów i pnączy oraz zbudowali schronienia dla ptaków, owadów i wiewiórek. 

Bogactwo różnorodnych gatunków roślin kwitnących i owocujących w ogrodach przyciąga i wspiera dziką przyrodę. Nowe nasadzenia drzew, krzewów i pnączy w ogrodzie przy Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim zostały zaprojektowane z myślą o owadach, ptakach i wiewiórkach. Posadzone drzewa i krzewy kwitną i owocują w różnych porach roku, zapewniając źródło pożywienia dla wielu gatunków zwierząt. Podczas wydarzenia edukacyjnego, które odbyło się 5 czerwca w ogrodzie szkolnym, edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja  razem ze społecznością szkolną posadzili 200 drzew, krzewów i pnączy zwiększających różnorodność biologiczną. Wśród nich znalazły się takie gatunki jak m.in. jabłonie, śliwy, rokitniki, czarne bzy, leszczyny, porzeczki, agresty, lilaki, tawuły, śnieguliczki, forsycje, róże, wiciokrzewy i powojniki. 

Monika Ostrowska, dyrektorka, witając społeczność szkolną uczestnicząca w wydarzeniu, powiedziała  – „Cieszę, że dzięki tej inicjatywie możemy upiększyć nasz ogród. Rośliny tworzą przyjazną atmosferę, sprawiają, że lubimy przebywać z naturą. Chcemy, żebyście się dobrze czuli w naszym ogrodzie i spędzali tu czas, nie tylko na przewie ale i popołudniami, podczas zajęć pozalekcyjnych. Dziękuję Klubowi Gaja, który przy tej inicjatywie współpracuje z nami od kilku miesięcy. Na początku były wizyty w terenie, tworzenie projektu, by móc dzisiaj działać i dopełnić efektu końcowego. Obiecuję, że nasza społeczność szkolna będzie się opiekować roślinami, bo przecież młodzież sama je posadzi. Mam nadzieję, że ten dzień zapisze się w Waszej pamięci i będziecie go miło wspominać. Życzę miłych wrażeń przy pracy”.

Renata Kawecka, nauczycielka przedmiotów zawodowych gastronomicznych w Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim, podsumowując wydarzenie, powiedziała –  „Bardzo miło było nam gościć Klub Gaja. Tak dużo spotkało nas dobrego przy wspólnej pracy. Młodzież mogła wykazać się zaangażowaniem w upiększanie swojej okolicy. Uważam, że praca na zewnątrz i dbanie o obejście szkoły daje możliwość uwrażliwienia młodzież na otoczenie i przyrodę wokół nas. Dla niektórych osób, zwłaszcza mieszkających w blokach, praca w ogrodzie to zupełnie coś nowego. Nowe nasadzenie roślin zaplanowano głównie z myślą o owadach i pszczołach, by zapewniały pyłek i nektar. Mamy w planie postawić tu dwa ule edukacyjne”.

Kilka godzin spędzonych w plenerze, w otoczeniu zieleni było świetną okazją do aktywnej edukacji młodzieży na temat różnorodności biologicznej. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony różnorodności biologicznej poprzez sadzenie w ogrodach rodzimych gatunków roślin czy nie używanie pestycydów, co będzie miło pozytywny wpływ na środowisko. Podczas warsztatów uczennice i uczniowie zbudowali także budki lęgowe dla ptaków typu A i B, domki owadów oraz wiewiórek, które odwiedzają przyszkolny ogród.

Młodzież szkolna, komentując prace warsztatowe, mówiła: Wiwiana – „Najbardziej podobało mi się wbijanie wielkim młotem palika do ziemi, na którym zamontowaliśmy domek dla owadów”; Kuba – „Praca w ogrodzie była męcząca ale było super!”; Paweł – „Sadzę piękne drzewka. Pracuję z koleżanką. Sam mam duży ogród. Posadziłem w tym roku 90 krzaków pomidorów i uprawiam też ogórki”; Zuzia – „Praca bardzo mi się podoba. W tym roku sama zaczęłam zakładać ogród w domu. Takie praktyczne zajęcia przydadzą mi się” .

Zespół Klubu Gaja dziękuje za wspólną pracę i świetną współpracę dyrekcji, nauczycielkom i nauczycielom, uczennicom i uczniom Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim.

 

Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” dofinansowano ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

ZOBACZ FOTORELACJĘ NA FACEBOOKU >>>