Ogród dla przyrody i społeczności szkolnej w Jaworznie

Ogród Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaworznie wzbogacił się o nowe nasadzenia roślin w ramach projektu Klubu Gaja Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” współfinasowanego ze środków Fundacji Drzewo i Jutro. W poniedziałek, 6 maja, edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja wspólnie z uczennicami i uczniami posadzili w szkolnym ogrodzie 344 roślin, w tym 50 drzew i krzewów m.in. odmian owocowych. Przed szkołą powstała rabata z kwitnącymi bylinami oraz ogród deszczowy z roślinnością podmokłych łąk. Podczas warsztatów zbudowano budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla zapylaczy. W ogrodzie założono warzywnik z podwyższonymi grządkami. Oczywiście nie zapomniano o kompostowniku! Dziękujemy całej społeczności szkoły za współpracę i zaangażowanie!

Teren zieleni wokół Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaworznie jest bardzo rozległy. Po wizycie w szkolnym ogrodzie zleciliśmy wykonanie projektu jego zagospodarowania i planu nasadzeń roślin. Potem zaczęły się prace przygotowawcze. W sobotę 20 kwietnia wspólnie ze społecznością szkolną – rodzicami i dziećmi, pracownikami i nauczycielami szkoły oraz zaprzyjaźnioną ze szkołą grupą Fenomenalni.jaw pracowaliśmy przez kilka godzin m.in. wykopaliśmy nieckę pod ogród deszczowy i wyłożyliśmy ją warstwą gliny, na którą położyliśmy ziemię z wykopu oraz ziemię ogrodniczą, przekopaliśmy teren pod rabatę kwietną i nawieźliśmy na nią ziemię.

„Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania rodziców, którzy z wielkim zapałem kopali nieckę pod założenie ogrodu deszczowego oraz pomagali przy wytyczaniu i przekopywaniu rabaty kwietnej. W prace przygotowawcze włączyły się także dzieciaki, które oznakowały własnoręcznie wykonanymi tabliczkami miejsca nasadzeń drzew i krzewów. Dzięki pomocy rodziców pozyskaliśmy także glinę i ziemię ogrodniczą potrzebną do posadzenia roślin. Mimo panującej w tym dniu deszczowej pogody, wszystkim dopisywały dobre humory, a praca w ogrodzie okazała się świetną zabawą.” –  powiedziała Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka projektu Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26”.

W poniedziałek 6 maja, dzieci i młodzież ze wszystkich klas (115 osób) wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym Klub Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”. Już od rana zaczęła się wspólna praca Ziemi. Podczas różnych warsztatów edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja pracowali z kolejnymi grupami uczennic i uczniów. Podczas zajęć wspólnie posadzono 50 drzew, krzewów i pnączy m.in. jabłonie, śliwy, grusze, derenie, lilaki, bzy czarne, leszczyny, porzeczki czarne i czerwone, rokitniki, powojniki. W ogrodzie deszczowym pracowano z zapałem i posadzono 170 roślin podmokłych łąk. Plan nasadzeń obejmował gatunki roślin, które znoszą okresowe zalewanie, ale i przesuszenie, jak np. turzyce, bodziszki, irysy, jaskry. Na zakończenie ogród deszczowy wyściółkowano żwirem. Na rabacie przed szkołą posadzono 124 bylin m.in. bergenie, szałwie, kocimiętki, bodziszki. Obok na skwerze zamontowano trzy domki dla dzikich zapylaczy.  Na stanowiskach budowy różnych schronień dla dzikich zwierząt wspólnie z uczestnikami wydarzenia zbudowano także 2 budki lęgowe dla wiewiórek, 2 budki lęgowe dla małych ptaków typu A i 2 budki dla dużych ptaków typu B, które zamontowano na terenie ogrodu.

W planie zagospodarowania terenu nie zabrakło warzywnika i kompostownika. W ogrodzie szkolnym powstały cztery podwyższone grządki, na których uczennice i uczniowie posadzili 50 rozsad warzyw i ziół m.in. truskawki, mięty, jarmuże, sałaty i bazylie. Dzieci posiały także marchew i rzodkiewkę, by móc obserwować jak nasiona kiełkują i rosną!

Ewa Kępka, nauczycielka klasy 3 w Szkole Podstawowej nr 11 , komentowała –„Dzieci , szczególnie w nauczaniu początkowym uczą się poprzez działanie. W starszych klasach też jest to ważne, bo dzieci i młodzież są przebodźcowane, dla nich takie zajęcia w przyrodzie są odskocznią. Poza tym, będą tutaj w szkole jeszcze przez kilka lat i będą mogli obserwowali efekty swojej pracy. Na pewno rozmawiać będą o tym, które drzewa czy kwiaty posadzili. Posadzone przez uczennice i uczniów truskawki i mięty w warzywniku zostaną przez nas wykorzystane do robienia deserów na zajęciach praktyczno-technicznych. To coś fantastycznego. Kawał dobrej roboty! Mało tego, niektóre dzieci pierwszy raz w życiu miały w rękach łopatki, sztychówki, śrubokręty i wiertarki. Niektóre nie umiały założyć rękawic ogrodniczych, bo nie wiedziały, która stroną w dół czy do góry, trzeba było im wszystko wytłumaczyć. To świetne zajęcia, które dają także możliwość współdziałania w grupie, rozdzielenia między sobą zadań oraz włączania osób, które na co dzień nie są takie aktywne”. 

Dziękujemy za wspaniałą pracę! Dla Ziemi i dla ludzi!

Wydarzenie edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie odbyło się w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” współfinasowanego ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

ZOBACZ RELACJĘ NA FACEBOOKU >>>

O projekcie w mediach:

„Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” w Jaworznie (portalkomunalny.pl)

https://publicystyka.ngo.pl/swieto-drzewa-ogrody-dla-przyrody-w-jaworznie

https://www.facebook.com/przyrodajaworzna/?locale=pl_PL