Dzień Ziemi z Szkołą Podstawową w Młochowie i Life Terra

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi, 19 kwietnia, Klub Gaja wspólnie z uczennicami i uczniami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młochowie oraz przedstawicielami Live Terra posadzili 500 sadzonek drzew!  Młode buki pospolite, dęby bezszypułkowe i lipy drobnolistne będą rosły na terenie leśnictwa Młochów.  Posadzone drzewa zostaną dopisane do licznika programu Święto Drzewa i platformy Live Terra https://www.lifeterra.eu/en Akcja odbyła się w ramach naszego programu Święto Drzewa przy współpracy z Life Terra.

Dzień Ziemi  to dobra okazja do edukacji i podjęcia realnego gestu dla środowiska naturalnego. Sadzenie drzew to proste działanie, które możemy zrobić sami i we wspólnocie. Tym razem do udziału w akcji sadzenia drzew zaprosiliśmy uczennice i uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młochowie oraz przedstawicieli fundacji Life Terra. 

Tiss van der Stappen z fundacji Life Terra, witając młodzież, mówił – „Jesteśmy jedną z największych europejskich inicjatyw na rzecz klimatu. Umożliwiamy ludziom podejmowanie skutecznych działań klimatycznych umożliwiając im sadzenie drzew, edukację przyszłych pokoleń i rozwój technologii monitorowania drzew. Chcemy wspólnie z ludźmi posadzić 500 milionów drzew w Europie. Cieszę się, że razem z Wami możemy posadzić kolejne drzewa w Polsce, dzięki nawiązanej współpracy z Klubem Gaja. Mam nadzieję, że akcja będzie miała pozytywny wpływ na klimat i lokalną różnorodność biologiczną”.

Akcja sadzeni drzew odbyła się w najbliższym szkole leśnictwie Młochów. Razem z ponad 40 osobową grupą młodzieży posadziliśmy 500 drzew, w tym 200 dębów bezszypułkowych, 200 buków pospolitych i 100 lip drobnolistnych. Młodzież była dobrymi partnerami w pracy i w rozmowach, miała duży zasób wiedzy. Przywieziona przez nas woda w butelkach szklanych (z rozlewni w naszej gminie) od razu wywołała dyskusję na temat plastiku!

Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, podsumowując akcję powiedział – „Wspaniale, że Dzień Ziemi mogliśmy świętować lokalnie i globalnie. Sadziliśmy w Młochowie z młodymi ludźmi z Młochowa dzięki wsparciu międzynarodowej fundacji. Rozmawialiśmy, młodzi i starsi, co każdy z nas może zrobić dla Planety, i na poważnie, ale też żartując i dobrze się bawiąc. Pogoda też dopisała, a deszcz pokropił tuż po zasadzeniu drzew. Nawet picie wody ze szklanych zwrotnych butelek okazało się niezwykle edukacyjnym doświadczeniem. Dziękuję dyrekcji szkoły, nauczycielkom, nauczycielom i młodzieży oraz leśnikom za zaangażowanie i kawał dobrej roboty”.

Posadzone drzewa zostaną dopisane do licznika programu Święto Drzewa www.swietodrzewa.pl i platformy Life Terra https://www.lifeterra.eu/en

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FACEBOOKU >>>