Czereśnie i lipy posadzone z HEXELINE
W kwietniu, dzięki zaangażowaniu firmy HEXELINE i jej klientek oraz klientów posadziliśmy 660 sadzonek dzikich czereśni ptasich i lip drobnolistnych w Beskidach. Młode drzewa owocowe i miododajne zwiększą różnorodność biologiczną lasu w Nadleśnictwa Bielsko i zostaną dopisane do licznika posadzonych drzew w ramach programu Klubu Gaja – Święto Drzewa. Dzięki zaangażowaniu ponad 800 tysięcy osób posadziliśmy już ponad 1 milion 56 tysięcy drzew i krzewów.
Utrata różnorodności biologicznej i zmiany klimatu stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i przyrody. W dobie katastrofy klimatycznej ważna jest każda inicjatywa sadzenia i ochrony drzew oraz zwiększania terenów zieleni. Pomysł HEXELINE na akcję sadzenia drzew narodził się… w grudniu, tuż przed Świętami. Na rezultat akcji trzeba było poczekać aż do kwietnia. Dzięki zaangażowaniu firmy i jej klientek i klientów, w kwietniu posadziliśmy w sumie 660 drzew w Beskidach – 410 czereśni ptasich i 250 lip drobnolistnych.
„To jasne, że w zimie nie sadzi się drzew ale przyjemnie w rodzinnym gronie spędza się święta. Dlatego też dopiero teraz mogę podziękować firmie HEXELINE za inicjatywę wsparcia akcji sadzenia drzewa i programu Święto Drzewa przez klientki i klientów, którą firma przeprowadziła w grudniu ubiegłego roku. To jedno z tych działań, które przypominają nam jak wiele zależy od konkretnych decyzji i postaw konsumenckich. Można by rzec, że dzięki temu, świętowaliśmy Święto Drzewa od grudnia do maja. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za zaangażowanie” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Drzewa zostały posadzone w Nadleśnictwie Bielsko. Czereśnia ptasia zwana jest też trześnią i dziką wiśnią. To dość rzadkie, piękne, duże drzewo owocowe, możemy najczęściej spotkać w lasach na południu Polski. Dzika czereśnia ptasia jest matką wszystkich odmian hodowlanych czereśni, które rosną w ogrodach i sadach. Dorasta do wysokość około 30 m i może dożyć ponad 100 lat. Kwitnie w kwietniu i maju, pokrywając się białymi kwiatami wabiącymi owady zapylające. Z kwiatów zawiązują się ciemnoczerwone, żółte, czerwone i gorzkie owoce, które są przysmakiem dla wielu gatunków ptaków m.in. drozdów, sójek, szpaków, kwiczołów. Czereśnia ptasia pełni ważną rolę nie tylko w ekosystemie, ale także w tworzeniu krajobrazu. Drzewa jaśniejąc białymi kwiatami na tle zieleni lasów tworzą wiosenne zjawisko.
Kolejny gatunek drzew, który posadziliśmy w Beskidach to 250 sadzonek lipy drobnolistnej. Lipa to duże i długowieczne drzewo. Występuje w stanie naturalnym, ale jest też bardzo często sadzona w parkach, przy drogach i w ogrodach. Lipa jest rośliną bardzo miododajną, podczas kwitnienia odwiedzana jest przez owady zapylające, głównie pszczoły, które przylatują do kwiatów w poszukiwaniu nektaru i pyłku. Jedną z najstarszych lip drobnolistnych w Polsce była lipa z miejscowości Cielętniki, która w 2013 roku znalazła się w finale konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Była to najstarsza, najgrubsza i najwyższa lipa w Polsce. W zgłoszeniu do konkursu podano, że ma około 700 lat, obwód jej pnia wynosi 1105cm, a średnica 352cm, osiągnęła wysokość 35m. Stare drzewo nie wytrzymało jednak naporu wiatru, w 2017 roku zostało pokonane przez orkan Ksawery.
Posadzone drzewa dzięki zaangażowaniu firmy zwiększą różnorodność biologiczna lasów, wzbogacą siedliska, zapewnią pożywienie dla wielu gatunków zwierząt i tworzyć będą piękny krajobraz.