Edycja IV – 2006 rok

 

Podsumowanie Święta Drzewa 2006

W Święcie Drzewa 10 paździenika 2006 uczestniczyło ponad sto tysięcy osób. Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosił aż 10 000 uczestników.

Na sadzenie drzew zapraszano Rady Rodziców, społeczności lokalne oraz lokalne władze – sołtysów, wójtów, prezydentów miast, radnych, parlamentarzystów, przedstawicieli władz sołeckich, powiatowych, Wydziałów Edukacji i Ochrony Środowiska UG i UM, inspektorów i kuratorów oświaty, Policję Powiatową, ZHP, parafie rzymskokatolickie i parafie prawosławne, lokalny biznes oraz lokalne media

W całym kraju posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew. Prawie każda placówka posadziła Drzewo w intencji Pokoju na świecie.

Przeprowadzono wydarzenia towarzyszące obchodom Święta Drzewa np. apele, konkursy, przedstawienia. Realizacja tego programu wzmocniła nie tylko ekologiczne postawy wśród młodzieży ale także poprzez współpracę przyczyniła się do wzmocnienia obywatelskich postaw np. Przedszkole im. Leśnych Skrzatów z Rokiciny zaprosiło do sadzenia drzew dzieci z Domu Dziecka oraz Koło Łowieckie i lokalne władze, Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu Zdroju w dniu obchodów Święta Drzewa złożyła na ręce naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska UM w imieniu całej społeczności uczniowskiej wniosek o utworzenie przyrodniczej ścieżki na terenie istniejącego Parku Zdrojowego.

Program przyczynił się także do poczucia odpowiedzialności za swoje miejsce m.in.: w wielu miejscach pielęgnowano przyszkolne ogrody np. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrożanach. Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola Publicznego w Zebrzydowicach pielęgnowały ogród Domu Pomocy Społecznej w Kończycach. Zakładano parki np.: uczestnicy ze Szkoły Podstawowej we Wałdowie posadzili 2350 drzew i krzewów i zainicjowali powstanie ogrodu edukacyjno-przyrodniczego „Ptasia ostoja”.

Wielu uczestników sadziło las np: Szkoła Podstawowa w Olsztynie zasadziła 3000 drzew w Nadleśnictwie Złoty Potok.

Święto Drzewa 2006 w mediach

* Prasa – Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Trybuna, Dziennik Zachodni, Środowisko, Kronika Beskidzka, Gazeta Kołobrzeska, Głos Siemiatycz, Jaworznicka gazeta „Co Tydzień”, Ostrowieckie Echo Dnia, Tygodnik Kępiński, Gazeta Pomorska

* Radio – Radio Bis , Radio Eska, , Radio Katowice, Radio Bielsko, Radio Szczecin, Radio Koszalin

* Telewizja – TVP 1Teleexpres , TVP3 Qadrans, lokalne TVP3 Katowice , Telewizja Kablowa Kołobrzeg, Telewizja Kablowa Bielsko-Biała

* Internet – naszą stronę odwiedza miesięcznie od 14 do23 tyś.


Jak ochodziliśmy Święto Drzewa na świecie w roku 2006

W 2006 roku nasze przesłanie “Let’s plant a tree for peace” dotarło do 100 organizacji z 35 krajów na świecie. W Polsce posadzono kilka tysięcy drzew w intencji pokoju. Drzewa dla Pokoju na świecie posadzono m.in.:* Szkocji * Anglii * Austrii * Słowacja * Czechach * USA * Turcji * Argentynie

Austria

Stany Zjednoczone

Szkocja

Anglia

Columbia

Anglia

A oto list jaki otrzymaliśmy z Argentyny:

Szanowni przedstawiciele Klubu Gaja,

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w Kampanii Święta drzewa dla pokoju. Jako nauczyciele z Saint Andrew´s Scots School w Argentynie, identyfikujemy się bardzo mocno zarówno ze stawianym sobie przez Państwa organizację celem, jakim jest dbałość o środowisko, jak i z założeniem współpracy między różnymi narodami, którą promujecie poprzez wasze programy. Aby włączyć się do tego programu postanowiliśmy podjąć następujące działania: 1. W całej naszej placówce, która składa się przedszkola, szkoły podstawowej i średniej (blisko 2.000 osób) rozwiesimy plakaty informujące o obchodach dnia drzewa 10 października. Rozesłaliśmy już plakaty do różnych oddziałów zarówno w dzielnicy Olivos, jak i w Punta Chica (obie w północnej części miasta Buenos Aires w Argentynie 2. Informujemy o tym święcie codziennie w ramach Daily News, które każdy wychowawca czyta uczniom zaraz po ich rejestracji o 7.50 am. 3. Prace w ogrodzie przy wejściu do Wydziału Sztuki, którymi zajmują się uczniowie program CAS Międzynarodowej Matury, w każdy piątek od 4 do 5 pm. 4. W przyszłym tygodniu posadzimy drzewo z gatunku quinotos w jednym z ogrodów należących do odziału naszej szkoły. Pracę tę poprowadzi pani Emma Frew i uczniowie z jej klasy wychowawczej, z grupy CAS która zajmuje się ekologią. Postaramy się przesłać zdjęcia i opis tej kampanii. Dziękujemy jeszcze raz i gratulujemy podjętej inicjatywy

Blanca Langlais Koordynatorka

Buenos Aires Argentina


Inauguracja Święta Drzewa 2006 w Warszawie

10 października 2006, godz. 11.00, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawaie odbyła się inauguracja IV edycji Święta Drzewa. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie ekspozycji na terenie parku Centrum Sztuki Współczesnej – Tree Hungger Project, autorstwa dwójki polskich artystów mieszkających w  Stanach Zjednoczonych – Agnieszki Gradzik i Wiktora Szostalo.

O godzinie 11.30 w Qchni Artystycznej na Zamku Ujazdowskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.  Gośćmi Klubu Gaja i CSW Zameku Ujazdowskiego byli m.in.: partnerzy programu Święto Drzewa: Lasy Państwowe, LeasePlan, Ashoka Inowatorzy dla Dobra Publicznego oraz artyści Agnieszka Gradzik i Wiktor Szostalo. Program Święto Drzewa dofinansowany jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz WFOŚiGW w Katowicach. Partnerem inauguracji Święta Drzewa 2006 było CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.


Tree Hugger – Obrońcy Drzew 2006

Właśnie zakończył się projekt artystyczny Tree Hugger – Obrońcy Drzew, który Klub Gaja prowadził w ramach Święta Drzewa 2006 w miesiącu październiku i listopadzie w Warszawie, Wilkowicach i Ząbrowie. W tym czasie zostały wykonane rzeźby Obrońców Drzew w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w parku gminnym w Wilkowicach i w starym sadzie w Ząbrowie. Twórcami tych dzieł jest dwójka artystów z USA, Wiktor Szostalo i Agnieszka Gradzik. W tworzeniu rzeźb dopomagali im sympatycy i ludzie z Klubu Gaja.

Dziękujemy wszystkim tym, dzieki którym udało się przeprowadzić te działania.

 


Inauguracja Święta Drzewa w Wilkowicach

W dniu 18 października 2006 o godz. 15.00 w parku gminnym w Wilkowicach odbyła się inauguracja Święta Drzewa w Gminie Wilkowice. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzedu Gminy Wilkowice, uczniowie i nauczyciele gimnazjów współpracujących z Klubem Gaja, okoliczni mieszkańcy, sympatycy oraz lokalne media. W trakcie inauguracji została oficjalnie otwarta rzeżba Pegaza, która powstał podczas warsztatów edukacyjny-artystycznych “Pegaz- pierwszy uratowany koń”. Uroczystość uświetnili artyści ze Stanów Zjednoczonych – Wiktor Szostalo i Agnieszka Gradzik, którzy wykonali przepiękne rzeżby z patyków i wikliny. W parku, obok Pegaza, stanęły postacie dwóch góralek i górala, które obejmują drzewa. Autorzy nazwali swoją instalację “Zaloty”. Jest to kolejna rzeżba artystów w ramach ich projektu Tree Hugger (obrońcy drzew). 


“Pegaz – pierwszy uratowany koń”

W październiku 2006 w Ośrodku Edukacji Klubu Gaja w Wilkowicach, w ramach IV edycji Święta Drzewa, odbyły się warsztaty edukacyjno-artystyczne pt. “Pegaz – pierwszy uratowany koń”. W warsztatach wzieli udział uczniowie z gimnazjów z Gminy Wilkowice. Zajęcia poprowadziła dwójka artystów: Beata Tarnawa i Waldemar Rudyk. W trakcie warsztatu młodzież pracowała nad rzeźba Pegaza – skrzydlatego konia, którego imię nosi pierwszy koń uratowany przez Klub Gaja z transportu na rzeź. W ten szczególny sposób chcieliśmy zachęcić młodzież do ochrony drzew i zbiórki makulatury na rzecz ratowania koni. Imponująca, licząca ponad 3 metry rzeźba Pegaza została zainstalowana w parku gminnym w Wilkowicach, w pobliżu siedziby Klubu Gaja.


LeasePlan wspiera akcję Święto Drzewa

LeasePlan Fleet Management (Polska), jako partner programu Święto Drzewa wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, która odbyła się 10 października 2006r. Konferencja poświęcona była tematyce związanej z ekologią i środowiskiem naturalnym, a w szczególności z drzewami. Towarzyszyło jej otwarcie rzeźby – instalacji Treehugger, będącej dziełem Wiktora Szostalo i Agnieszki Gradzik. W trakcie spotkania poza Klubem Gaja, wypowiadali się także przedstawiciele partnerów tegorocznej edycji Święta Drzewa w Polsce: LeasePlan Fleet Management (Polska), Fundacji Ashoka, Lasów Państwowych oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Głos Zabrali również artyści, którzy stworzyli rzeźbę na potrzeby programu. Zaangażowanie polskiego oddziału LeasePlan w program polegało także na zasadzeniu przez pracowników oraz ich rodziny drzew. Wydarzenie to odbyło się 7 października 2006 w miejscowości Zimne Doły koło Piaseczna na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zasadzono około 150 lip. Sadzonki zostały dostarczone przez Lasy Państwowe, a cała impreza zorganizowana we współpracy z Klubem Gaja. Każdy z uczestników posadził około 20 drzew. Głównym celem było zniwelowanie zatrucia spowodowanego przez emisję dwutlenku węgla przez samochody służbowe pracowników LeasePlanu. Na zakończenie imprezy zorganizowano wspólne ognisko.

W ramach działalności na rzecz środowiska naturalnego, wypływającej ze społecznej odpowiedzialności firmy, LeasePlan wprowadził również do swojej oferty specjalną usługę – GreenPlan, kierowaną do klientów, którzy chcą zniwelować zatrucie dwutlenkiem węgla, generowane przez ich samochody służbowe. GreenPlan polega na zasadzeniu 7 drzew za każde auto we flocie klienta LeasePlan. Tyle bowiem drzew potrzeba, by zniwelować zatrucie CO2 powodowane przez jedno auto, pokonujące w ciągu roku ok. 20 tysięcy kilometrów. Wprowadzenie nowej usługi jest możliwe dzięki szerokiemu zaangażowaniu w akcję kilku podmiotów mających ten sam cel: dbałość o środowisko. LeasePlan jest odpowiedzialny za wyliczenie emisji CO2 dla flot klientów, Lasy Państwowe udostępniają tereny (tereny własne w Beskidzie Małym oraz Śląsku Cieszyńskim) i są odpowiedzialne za zalesienie, dobór odpowiedniego drzewostanu oraz utrzymanie lasu, natomiast koordynacją całości procesu zajmuje się Klub Gaja.

pracownicy LeasePlan posadzili 150 lip na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

 


 

Raporty Święto Drzewa 2006

Specjalne podziekowania od Nadleśnictwa Złoty Potok

dla SP w Olsztynie za posadzenie 3000 sztuk sosny pospolitej

w ramach programu Święto Drzewa

*

ŚWIĘTO DRZEWA W NADLEŚNICTWIE DRETYŃ

Nadleśnictwo Dretyń jest koordynatorem akcji i inicjuje część działań związanych ze Świętem Drzewa. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa funkcjonują trzy szkoły i każda inaczej podchodzi do tematu.
Szkoła Podstawowa w Wałdowie, jej dyrekcja i nauczyciele zainicjowali powstanie ogrodu edukacyjno- przyrodniczego “Ptasia Ostoja”. Posadzili tam 2350 drzew i krzewów owocujących. Akcja sadzenia “Drzewa dla Pokoju” w dniu 1 0.1 0.2006 r. była obchodzona uroczyście. Przy okazji pracownicy Nadleśnictwa Dretyń przeprowadzili konkurs wiedzy o lesie i o drzewach.
Zespół Szkół w Dretyniu- Posadzono Drzewo dla Pokoju w odrestaurowanym przez mieszkańców z inicjatywy leśników parku w Dretyniu. W dniu 6.11.200 6r. oprócz akcji sadzenia drzewa leśnicy przeprowadzili konkurs wiedzy o lesie i o drzewach. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Tursku. Nauczyciele i uczniowie bardzo chętnie włączają się do wszystkich akcji związanych z ochroną przyrody. W przyszkolnym parku w dniu 11.10.2006 r. posadzono Drzewo dla Pokoju i ok. 50 sadzonek buka.
W tegorocznej akcji Święto Drzewa wzięli też udział uczniowie małej wiejskiej szkoły integracyjnej z Kamnicy koło Miastka. W dniu 10.10.2006 r. wszyscy uczniowie szkoły , w tym ok. 10 dzieci niepełnosprawnych, uczestniczyli w zajęciach na leśnych ścieżkach dydaktycznych w Nadleśnictwie Dretyń, a następnie koło swojej szkoły posadzili Drzewo dla Pokoju.

PGL Lasy Państwowe
Dyrekcja Regionalna w Szczecinku
Nadleśnictwo Dretyń

*

JEDEN PAŹDZIERNIKOWY DZIEŃ
Piękne jesienne dni spędzaliśmy w Przedszkolu Publicznym w Bystrej bardzo pracowicie. Jednym z takich dni był 10.10 2006 roku. Wzięliśmy wtedy udział w międzynarodowej akcji ekologicznej „Święto Drzewa” , połączonej z „Dniem pieczonego ziemniaka”, podczas której zdobyliśmy nowe wiadomości dotyczące zasobów przyrody, sposobów ich wykorzystywania oraz ochrony dawniej i dziś.
Drewno na ognisko dostarczyli rodzice: tata Szymona i mama Wiktorii, a panie z obsługi od rana utrzymywały ognisko, aby było dużo żaru.
Każda grupa miała za zadanie wykonać na arkuszu szarego papieru jesienne drzewo – techniką dowolną. Wszyscy pracowali ile sił, malując, wycinając i wydzierając. Z wykonanych drzew skomponowaliśmy piękny plakat: „Drzewa pokoju” – wystawiony później  w galerii przedszkolnej.
W zacisznym kąciku przedszkolnego ogrodu, wspólnie posadziliśmy małe drzewko (przecież nie dalibyśmy rady posadzić wielkiego). Będziemy go obserwować i pielęgnować (bo już wiemy jak) przez wszystkie pory roku.
Później uczestniczyliśmy w ziemniaczanych zawodach sportowych: bieg z ziemniakiem do dyni, przenoszenie ziemniaków, ziemniaczana sztafeta, slalom pomiędzy ziemniakami, bieg „ziemniaka” z przeszkodami, podawanie ziemniaków i ich turlanie.
Pracowite przedpołudnie zakończyliśmy zjadając ziemniaki upieczone w ognisku, niektórym bardzo smakowały, inni oglądali je ze zdziwieniem (pierwszy raz widzieli TAKIE ziemniaki) … i jak nie pielęgnować tradycji – tych staropolskich, i tych nowych – sprzyjających przyrodzie?
Opracowanie i zorganizowanie:
Aleksandra Jaślanek
nauczycielka Przedszkola Publicznego w Bystrej

*

Przystępując do realizacji tego programu nawiązaliśmy współpracę z najbliższym Nadleśnictwem w Miękini, dzięki czemu uczniowie naszej szkoły poznawali las na lekcji w terenie, na ścieżce edukacyjnej w Mrozowie. Lekcja przeprowadzona przez leśnika-przewodnika wzbudziła duże zainteresowanie, uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Realizując wcześniej program „Parki przypałacowe miejscem edukacji i
rekreacji” zauważony został przez nas problem niszczejących pozostałości po parkach przypałacowych, w których nieświadome, niewłaściwe gospodarowanie  mieszkańców , a wręcz dewastacja poprzez wycinaniedrzew na opał. Celem naszym było uchronienie tego parku przed dewastacją , wyeksponowanie jego walorów przyrodniczo-edukacyjnych, a także zaangażowanie społeczności lokalnej w to przedsięwzięcie.
Współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim zaowocowała wyodrębnieniem na terenie parku 12 drzew pomnikowych z czego 2 to grupy okazów. Największymi osobliwościami dendrologicznymi parku są 2 platany klonolistne, sosna limba, okazałe sosny czarne i żywotnik zachodni. Przy wszystkich drzewach pomnikowych umieściliśmy tabliczki z opisem. Z okazji Święta Drzewa wystąpiliśmy o wpisanie oznaczonych okazów drzew do rejestru pomników przyrody. Od kilku lat prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów w ramach kontynuacji programu „Górę śmieci segregują dorośli i dzieci”. Z okazji Święta Drzewa ogłosiliśmy konkurs na zbiórkę makulatury, puszek aluminiowych i zużytych baterii oraz konkursy plastyczny i literacki- „Najpiękniejsze drzewo”. Zbierając makulaturę ratujemy drzewa przed wycięciem, a prowadząc selektywną zbiórkę odpadów zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach. Nawiązanie współpracy z Klubem Ekologicznym Gaja jest inspiracją dodalszych naszych działań proekologicznych w szkole i środowisku.

SP w Karczycach
Koordynator edukacji ekologicznej
mgr Maria Repczak
mgr Renata Zielińska

Ekoludki z Przedszkola Miejskiego nr 16

w Przemyślu

Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach Gimnazjum w Kątach Wrocławskich

*
W październiku 2006 roku Szkoła Podstawowa w Koźminku po raz pierwszy włączyła się do ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji „Święto Drzewa”. Nasz udział w tym przedsięwzięciu nie jest przypadkiem.  Problemy związane z ochroną środowiska naturalnego są bliskie uczniom i nauczycielom szkoły. Już we wrześniu  w czasie akcji „Sprzątanie świata” ogłoszony został całoroczny konkurs na zbiórkę makulatury .  Z uwagi na ścisły związek papier – drzewo  w październiku skorzystaliśmy z propozycji Klubu Gaja  i włączyliśmy  się do akcji „ Święto Drzewa”. Najpierw zwróciliśmy się z oficjalnym pismem – prośbą współpracy do Nadleśnictwa Kalisz. Długo nie musieliśmy czekać na pozytywną odpowiedź. Pan Andrzej Jangas leśniczy, któremu podlegają lasy leżące na terenie naszej gminy 8 października 2006r. dostarczył do szkoły dziesięć sadzonek drzew. Były wśród nich między innymi: jarzębiny, klony, wiązy. We wtorek  10.10.06 o godzinie 14.00 pani Małgorzata Nawrocka spotkała się z uczniami- członkami kółka ekologicznego „Ekoludki” z klas I-III. Najpierw przedstawiła dzieciom idee akcji i omówiła 20 powodów dla których warto sadzić drzewa. Następnie dzieci wraz z nauczycielką i woźnym szkoły udały się do pobliskiego lasu, gdzie zasadziły drzewko pokoju i pozostałe drzewka. Dzieci z dużym zapałem i zaangażowaniem wybierały miejsca dla sadzonek, kopały dołki i sadziły drzewka. Po powrocie do szkoły „Ekoludki” w pracowni internetowej  obejrzały materiały zamieszczone na stronie Klubu Gaja, zapoznały się z jego działalnością.
W dniu 17.10.06. w czasie kolejnych zajęć uczniowie wraz z opiekunem udali się do parku w Koźminku. Tam mierzyli obwody starych  drzew    sprawdzając  czy mogą one zostać pomnikami przyrody. Na kilku drzewach zauważyli zardzewiałe tabliczki na których nie widać napisów, ale świadczą one o tym, że drzewa są pomnikami przyrody.
Następne zajęcia zamierzamy poświęcić napisaniu wniosków do Urzędu Gminy w Koźminku o odnowienie tabliczek na drzewach – pomnikach przyrody, oraz wniosków o przyznanie tego miana innym drzewom w parku i na cmentarzu. Chcemy wykonać plakaty- podziękowania dla nadleśnictwa i leśniczego za wspaniałą współpracę.

SP w Kożminku

*

10 października w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Goczałkowicach-Zdroju obchodziliśmy ,, Święto Drzewa”. Koło Ekologiczne działające na terenie naszej szkoły przygotowało przedstawienie pt. ,, Wybór Miss i Mistera lasu” oraz konkurs na najbardziej pomysłowego ,,Ekoludka” wykonanego z owoców i liści różnych gatunków drzew. Dodatkową trudnością konkursu było wskazanie z jakich drzew pochodzą liście, z których została wykonana praca.
Przedstawienie opowiadało o trzech drzewach, które rywalizowały między sobą o otrzymanie zaszczytnego tytuły Miss i Mistera lasu. Były to: brzoza, jesion i buk. Najważniejsze drzewo lasu – dąb, nie brał udziału w wyborach, gdyż ze względu na swoje zalety jest drzewem bezkonkurencyjnym i inne drzewa nie miałyby z nim najmniejszych szans. Drzewa przedstawiały się i opowiadały o sobie szkolnej widowni. Były również przedstawiane z punktu widzenia leśniczego, przyrodnika, starca, lekarza i wróżbity. Przekazywane przez nich wiadomości pozwoliły uczniom poznać niezwykłe zastosowania różnych gatunków drzew dawniej i obecnie. Przedstawienie zakończyło się przyznaniem różnych tytułów poszczególnym drzewom po zasięgnięciu opinii specjalnie powołanej do tego komisji.
W trakcie obchodów ,,Święta Drzewa” rozdawane były również dla uczniów i nauczycieli ulotki dotyczące ochrony drzew.

Uczniowie Koła Ekologicznego z SP 2
w Goczałkowicach-Zdroju

 

SP w Maksymilianowie

SP nr 1 w Wodzisławiu Ślaskim

SP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

*

Celem podjętych przez nas przedsięwzięć w ramach Święta Drzewa w roku 2006 było:
– zapoznanie uczniów ze znaczeniem drzew w przyrodzie i życiu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem roli drzew w środowisku miejskim,
– rozbudzenie wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę,
– zapoznanie uczniów z gatunkami drzew i krzewów rosnących w najbliższej okolicy,
– zachęcenie młodzieży do podejmowania samodzielnych działań na rzecz środowiska przyrodniczego,
– rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

 

W toku realizacji założonych celów podejmowane  były następujące przedsięwzięcia w świetlicy szkolnej:
– Cykl prelekcji na temat: „Jaką rolę pełnią drzewa w przyrodzie i w życiu człowieka?” ilustrowane fragmentami filmów.
– Praca z atlasami drzew i krzewów ozdobnych.
– Nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści i owoców, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych.
– Wykonanie w zespołach 2-3 osobowych prac plastycznych pt. „Drzewo w oczach dziecka”
– Wykonanie gazetki okolicznościowej pt.”Święto Drzewa 2006”
– Przygotowanie rysunków pt. „Jesienne drzewa” do wydawanej cyklicznie gazetki świetlicowej „Jedyneczka”.
Ponadto w ramach lekcji przyrody w klasach Vb i Vc odbyły się zajęcia warsztatowe poświęcone miejscu drzew w świecie człowieka,podczas których m.in. Uczniowie wykonywali plakaty tematyczne, wyeksponowane następnie na korytarzu szkolnym.

Sportowa Szkoła Podstawowa w Koszalinie

 

SP w Wiercholmi

SP nr 1 w Sędziszowie

SP nr 17 w Koszalinie

*

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie przystąpiła do programu Święto Drzewa. W obchody tego święta w naszej szkole włączyli się uczniowie klas I- III oraz IV-VI, świetlica szkolna i drużyna harcerska. Opracowano program Święta Drzewa. Z tej okazji odbyło się spotkanie uczniów z leśnikiem na temat pracy leśników, zorganizowano wystawy prac plastycznych przedstawiających  drzewa, odbyły się także lekcje tematyczne połączone z oglądaniem filmu ,,Drzewo życzeń”. Klasy z nauczania zintegrowanego wybrały się na wycieczki przyrodnicze, podczas których dzieci szukały drzew pomników przyrody i uczyły się rozpoznawać drzewa po liściach i owocach. Posadziliśmy również krzew dla pokoju na terenie wokół szkoły. Sadzenie poprzedziło ,, Zielone Ślubowanie”.
Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania sprawią iż więcej uwagi poświęcimy zieleni wokół nas.

SP nr w Zambrowie
Organizatorzy: Ewa Hryńko, Danuta Malinowska,

 

*

Szkoła Podstawowa w Ostrożanach przystąpiła w październiku 2006 r. do IV edycji programu edukacyjno ekologicznego pt. „Święto Drzewa”, który poświecony jest sadzeniu i ochronie drzew oraz popularyzacji znaczenia drzew w  biosferze. Do akcji przystąpiły dzieci z klas  I – VI pod opieką nauczycieli Janiny Mantur, Jolanty Barszczewskiej, Danuty Godlewskiej i Jolanty Półtorak.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrożanach w województwie podlaskim w ramach obchodów „Święta Drzewa” podjęli różnorodne działania ekologiczne. Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do pobliskiego parku  w Ostrożanach, gdzie obejrzeliśmy drzewa – dęby będące świadkami historii oznaczone tabliczką – Pomnik Przyrody. Podczas okazjonalnej  rozmowy z uczniami, nauczyciele udzielili odpowiedzi na pytania jakie nurtowały dzieci, nie omijając innych drzew godnych zatrzymania się nad nimi i zwrócenia uwagi na to co cenne.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie naszej szkoły  udali się do lasu w Ostrożanach. Pod bacznym okiem  wszystkich nauczycieli i panów leśniczych z Koła Łowieckiego „Kuna” w Siemiatyczach, nie tylko podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie, jak również rozpoznawali nazwy drzew po kształcie liści, owocach, szyszkach i nasionach. Leśnicy prezentując zalety lasu, omawiali zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego przebywania w takich miejscach oraz  zaproponowali  uczniom pożyteczną pracę – zebranie zanieczyszczeń znajdujących się na obrzeżach lasu. Nagrodą za pracę na świeżym powietrzu było zorganizowane ognisko ze smacznymi kiełbaskami. Podczas wspólnego poczęstunku uczniowie zasypywali pytaniami panów leśników interesującymi ich problemami dotyczącymi życia zwierząt leśnych. Bardzo miłym akcentem zakończono spotkanie, gdyż Koło Łowieckie podarowało do biblioteki szkolnej na ręce naszej pani dyrektor cenne książki: T. Wilgat „Roztoczański Park Narodowy”, G. Bobrowicz „Tajniki naszych lasów”, P. Migoń „ Rzeki Polski”, K. Mazurski „Sudety” i inne równie ciekawe pozycje książkowe. Wykorzystując ogromne zainteresowanie tą tematyką nauczyciele –  organizatorzy akcji zaproponowali uczniom konkurs – wykonanie klasowego plakatu pt. „Piękno pobliskich lasów”. Podczas trwania akcji Święto Drzewa starsi uczniowie naszej szkoły czynnie przystąpili do pielęgnacji drzew i roślin zielnych znajdujących się na terenie placu szkolnego. Prace pielęgnacyjne polegały na spulchnianiu gleby wokół drzewek i iglaków oraz usunięciu chwastów również na skalnikach szkolnych. Z funduszy  pozyskanych od Rady Rodziców zakupiono sadzonki roślin cebulowych, które po zasadzaniu zakwitną wczesną wiosną. Uczniowie klasy szóstej postanowili upiększyć miejsce dojazdu do terenu, z którego wywożone są  nieczystości i założyć skalny ogródek. Zgromadzono kamienie, usypano ziemię i posadzono rośliny pozyskane z ogródków domowych uczniów. Chcąc bardziej uwrażliwić uczniów na piękno przyrody oraz ukazać jej ogromne znaczenie w życiu człowieka przeprowadziliśmy lekcje tematyczne pt. „Od nasionka do drzewa” we wszystkich klasach w ramach zajęć świetlicy szkolno – terapeutycznej i lekcji przyrody. Uwieńczeniem naszych działań związanych ze „Świętem Drzewa”  było przygotowanie przez uczniów klas I – III części artystycznej pt. „ Apel drzew”. Na tę uroczystość zaproszono pracownika Nadleśnictwa w Nurcu pana Tadeusza Słokotowicza, który po występie dzieci zabrał głos. Mówił o nasionach drzew, sposobie zbierania, sadzeniu i pielęgnacji drzewostanu. Rozwinął również temat suszy i zwrócił uwagę na związki pomiędzy drzewami a zmianami klimatu na naszym terenie. Odpowiedział na szereg pytań zadanych przez dzieci. W miłej atmosferze rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Po spotkaniu w szkole  pan leśniczy, wszyscy nauczyciele na czele z panią dyrektor i uczniowie udali się na plac szkolny, aby posadzić sadzonki drzew, które zafundowało Nadleśnictwo w Nurcu. Towarzyszyło nam w tym momencie światowe przesłanie „Sadzimy drzewo dla pokoju”. Sadząc drzewka, uświadomiliśmy naszym uczniom, że pokój na ziemi zależy także  od tego, czy będziemy w stanie zachować środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń. Przyniesione przez pana leśnika nasiona świerku zasialiśmy do doniczek. Będziemy pielęgnować je i obserwować ich rozwój   przez kilka ładnych lat.
SP w Ostrożanach
Organizatorki akcji:Janina Mantur, Jolanta Barszczewska, Danuta Godlewska, Jolanta Półtorak

SP nr 45 w Katowicach

SP w Stradomi Wielkiej

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

w Warlubiu


*

W tym roku po raz pierwszy w szkole obchodziliśmy Święto Drzewa. W sadzeniu drzew na działce przylegającej do szkoły uczestniczyło  200 uczniów ze Szkoły Podstawowej: z oddziałów  przedszkolnych i kl. I – VI oraz szkolnego koła LOP w Gimnazjum. Współpracowaliśmy z Nadleśnictwem Pułtusk. Sadzonki przywiezione były do szkoły  przez kierowcę p. Włodzimierza Zarembę ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Pułtusk. Pani Elżbieta Mieleszczuk i Pani  Agnieszka Łempicka, pracownice działu technicznego Nadleśnictwa Pułtusk uczestniczyły w spotkaniu  z uczniami szkoły podstawowej. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały pogadanki o znaczeniu drzew w skali globalnej, poznawały gatunki drzew i krzewów okolicznych lasów, były zachęcane do rozwijania zainteresowań leśnych. Panie udzieliły również praktycznych wskazówek na temat jesiennego sadzenia drzewek oraz przez kilka godzin nadzorowały sadzenie. Przedstawiły też  cele i osiągnięcia w pracy Klubu Gaja,  inspiratora sadzenia drzew. Na  stronie internetowej Nadleśnictwa Pułtusk można obejrzeć zdjęcia z przeprowadzonej akcji sadzenia drzew.

Posadziliśmy 70 sadzonek jarzębiny, sosny, brzozy, dębu i świerka.
Uczniowie tworząc grupy, sadzili sadzonki  wokół szkoły w miejscach wcześniej oznakowanych. Małe dzieci „swoim ” drzewkom nadawały pieszczotliwe nazwy. Oddział przedszkolny „0”B z wychowawczynią p. Grażyną Melion dwa drzewka nazwał Koralik Tina, Koralik Pasio. Klasa II a z p. Grażyną  Łach – Perełka, Beatka, Koralik. Klasa III z p. Jolantą Siarkowską – Filipek, Zuzia, Wiktoria, Jaś i Małgosia.

Chcąc bardziej uwrażliwić uczniów na piękno przyrody oraz ukazać jej ogromne znaczenie dla życia człowieka, przygotowano ulotkę propagującą  Święto Drzewa w szkole i w kraju, plakaty, plansze, gazetki tematyczne  o tematyce ekologicznej.  W pracowni przyrodniczej można było obejrzeć kolekcję owoców i nasion leśnych. Przez kilka dni teren szkoły stał się wielką wystawą edukacyjną, a najpiękniejsze prace plastyczne zaprezentowane były w budynku Nadleśnictwa.

Przeprowadziliśmy zbiórkę makulatury, a część uzyskanych pieniędzy przeznaczymy na wykup koni z rzeźni.

Na lekcjach przyrody, na zajęciach koła LOP oraz na wycieczkach do lasu, dzieci układały hasła o poszanowaniu drzew i lasu, które rozpowszechnione były na plakatach planszach i gazetkach. Oto niektóre z nich:
 „Las i przyroda to piękna przygoda!”
„Gdy w domu śmieci zasypują nas, nie wywoźmy ich w las!”
„Bardzo lubię chodzić do  lasu, a nie lubię w mieście tracić czasu!” 

  Ewelina Kamińska  VI b

 „Pomóż zwierzętom nie pokarmem, nie miłością, lecz sprzątaniem.”
„Las jest domem zwierząt, więc nie nisz go, bo to tak samo jakby ktoś niszczył twój dom.”
„Chroń las, bo gdy pójdziesz na grzybobranie, nie zastaniesz grzybów lecz sprzątanie.”
  Karolina Baraniczenko VI a

“Chroniąc las, chronisz świat.”
„Im więcej lasu, tym więcej zdrowia.”
„Chroniąc lasy, chronisz siebie.”
 Jola Matusiak VI a

„Drogie dzieci, nie rozrzucajcie w lesie śmieci.”
„Gdy piękna rzeka i czysty las – wesoło wtedy płynie czas.”
„Gdy śmieci jest  mniej, wtedy Ziemi będzie lżej.”
   Kasia Koniecka VI b

„Niechaj każdy z nas szanuje las!”
„W lesie jest dużo zwierzątek, pomóżmy im zachować porządek.”
„Zanim wyrzucisz butelkę, chociaż malutki papierek –  pamiętaj, że dla lasu znaczy to wiele”.

Magda Stelmach VI b 

 „Nadszedł czas – porządkuj i odnawiaj las!”
„Szanuj przyrodę, bo roślinki się gniewają, gdy je dzieci zrywają”.
„Nie niszcz lasu – szkoda czasu! To dom roślin i zwierząt.”

  Klaudia Dwużnik  VI b

„Może sen, może zjawa – brudny las to przykra sprawa.”
„Czy to prawda, czy to sen – brudny las spotkałam gdzieś.”
„Chciałabym, by widział świat, jaki piękny jest mój las.”

Martyna Cikacz kl. VI b

Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Półtusku
Organizator Święta Drzewa w szkole – Grażyna Stelmaszuk- nauczyciel przyrody

Zespół Szkół w Krupskim Młynie

Zespół Szkół nr 2 w Pułtusku

Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Bestwinie

 *
Dnia  10 października 2006r. W   Szkole Podstawowej  w Hucie odbyło się   sadzenie  pierwszego  drzewa  w  intencji pokoju na świecie. Na uroczystość zaproszono leśnika z  Nadleśnictwa  Sarbia, który przywiózł drzewo „JARZĘBINA”. Leśnik  Damian Szcześniak przeprowadził  pogadankę wśród uczniów na temat  sadzenia drzew. Zapoznał dzieci   z rolą   drzewa i lasów w  ekosystemie,   z warunkami, które muszą być spełnione, aby drzewo mogło wyrosnąć. Uczniowie pod nadzorem  leśnika  oraz przy pomocy jego wskazówek zasadzili  DRZEWO  POKOJU. Wydarzenie to ma kształtować także odpowiedzialność za  postępowanie każdego ucznia oraz uświadomienie konieczności dbania o ekosystem. Uczniowie  wraz z opiekunami  przygotowali program pt. „Prośba drzew do ludzi”.
Po wsadzeniu drzewa uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie:

My uczniowie Szkoły Podstawowej w Hucie,
mając na uwadze ogromną rolę, jaką drzewa
odgrywają w środowisku, uroczyście ślubujemy:

  dbać o posadzone przez nas drzewo,
dbać o wszystkie inne drzewa,
nie niszczyć drzew,
zwracać uwagę osobom, które tego nie przestrzegają,
dbać o pokój na świecie,
zwracać uwagę  na zachowania agresywne.

Uczniowie naszej szkoły brali udział  i zdobyli  nagrody w  KONKURSIE  PRZYRODNICZYM  zorganizowanym  przez  Nadleśnictwo Sarbia, które wręczył  pan Damian Szcześniak .Następnie na ręce leśniczego społeczność SP w Hucie złożyła serdeczne podziękowanie Nadleśnictwu  Sarbia  za pomoc w organizacji „Świeta Drzewa”. W tej  uroczystości wzięły  także udział dzieci z Publicznego Przedszkola w Hucie. Podczas rozmowy z leśniczym opiekunowie  ustalili, że wiosną zostaną posadzone kolejne drzewka wokół szkoły. Nadleśnictwo Sarbia zdeklarowało się  przywieźć drzewka do sadzenia.
SP w Hucie
Opiekunowie :   H. Nowak i K. Mazur

*
„Święto Drzewa” weszło już na stałe do kalendarza imprez w naszej szkole. W tym roku zrealizowaliśmy projekt pt. „Poznajemy drzewa naszych lasów”. Poszczególnym klasom , drogą losowania, przydzieliliśmy po jednym gatunku drzewa. Zadaniem uczniów było zebranie wiadomości dotyczących pokroju drzewa , systemu korzeniowego , kształtu liścia , wyglądu kwiatu i nasienia oraz siedliska w którym to drzewo występuje. Zebrane informacje prezentowane były w formie plakatów. Ozdobiły one szkolny holl i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców.
Dzięki współpracy nawiązanej z Nadleśnictwem Wałbrzych otrzymaliśmy 150 sadzonek świerka. Ponieważ już w ubiegłym roku obsadziliśmy świerkami teren naszej szkoły , w tym roku rozdaliśmy sadzonki uczniom. Posadzili je w pobliżu swoich domów oraz w przydomowych ogródkach.
Obok budynku szkoły posadziliśmy „Drzewo dla pokoju”, które oznakowaliśmy wpisując datę 10.10.2006 oraz nazwę drzewa.
Podobnie jak w roku ubiegłym otoczyliśmy opieką aleję kasztanową obok naszej szkoły. Grabiliśmy i paliliśmy liście ratując drzewo przed szkodnikiem szrokówkiem kasztanowcowiaczkiem.
Dziękujemy Klubowi Gaja za tak piękne święto i niecierpliwie czekamy na rok przyszły.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałbrzychu

 

*

Już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole „Święto Drzewa”. Przygotowując się do obchodów święta koordynujący: dla klas 0-III p. Maria Ejzenhart, a dla klas IV-VI p. Małgorzata Orlof wraz ze szkolnym kołem LOP wystąpili z prośbą do Nadleśnictwa w Katowicach o przekazanie nam sadzonek drzew i krzewów, które zamierzaliśmy posadzić wokół szkoły.
Piękna pogoda sprzyjała wycieczkom klas 0-III do parku. Na zajęciach tych dzieci miały okazję poznać pospolite gatunki drzew i krzewów, pozbierać kolorowe liście i dary jesieni. Klasy starsze przeprowadziły zabiegi pielęgnacyjne wokół drzew i krzewów, które posadziliśmy w poprzedniej edycji święta(wypieliły i podsypały je korą). W tym czasie w naszej szkole zorganizowano konkursy:
Indywidualne i dla klas I-VI na „Kompozycję jesienną”,„Znawca drzew i krzewów” dla uczniów klas starszych.
Szerząc wśród naszych uczniów ideę ochrony przyrody zorganizowano też zbiórkę makulatury. W dniach 9 i 10 października p. Maria Ejzenhart przeprowadziła dla klas 0-III a p. Małgorzata Orlof dla klas IV-VI warsztaty, które miały na celu kształtować postawy proekologiczne i nauczyć dzieci szacunku do drzew. Dnia 10 października posadziliśmy już drugie „Drzewo dla pokoju” oraz krzewy, które będą upiększać teren wokół naszej placówki. Następnie odbył się apel, na którym koordynatorzy podsumowali święto a laureatom konkursów rozdano nagrody i pamiątkowe dyplomy.

SP Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Zabrzu.
Maria Ejzenhart
Małgorzata Orlof

 

Przedszkole Gminne nr 1 w Kłobucku

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

w Kluczborku

sadzenie drzewek przez gości zagranicznych

*
10.10.2006r. o godz. 12.30 do SP w Wierchomli Wielkiej dociera Krzysztof Tomasiak, spec. ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Piwniczna. Przywozi 150 sztuk sadzonek ze szkółki leśnej. Jak zwykle wita się serdecznie ze swoimi „dzieciakami”. Zaczyna od omówienia zasad sadzenia drzew i osobiście wsadza pierwsze drzewko. Potem robią to już „dzieciaki”. Czujne oko leśnika pilnuje, aby każdej sadzonce było dobrze w nowym miejscu; nie za płytko, ni głęboko, bez podwinięć i pionowo, utwardzone i podlane, bo… sucho, ba, bardzo sucho tej jesieni. Stają w szereg i zygzaki – brzozy, olchy i iglaki – cała setka. Nikt tu, „po co” się nie pyta. Rośnie lasek, w koło łąką otoczony, więc dokładnie – to przylasek. Krąg zatacza wokół „oczka” nowego. Co takiego? No, … wodnego. Dla żab trawnych i kumaków oraz innych zwierzaków. Całość będzie ogrodzona i kamienną ścieżką ozdobiona.
Resztę drzewek posadzono koło kościoła w myśl zaleceń PTPP „pro-Natura”, w celu zapewnienia bytu podkowca małego i nocka orzęsionego z kolonii rozrodczych na strychu dawnej cerkwi.
To nie koniec moi mili. Choć las szkolny posadzony Krzysztof, Tomasz i „dzieciaki” spieszą teraz z transparentem, donicami z sadzonkami – na wieś, w miasto, by przekazać lub wraz wsadzić „Drzewa dla Pokoju”.
Propagowana przez Klub Gaja od 2003 roku akcja „Święto Drzewa”, została przez nas potraktowana jako szczególna okazja do podziękowań. Obdarowani „Drzewami dla Pokoju” oraz specjalnymi dyplomami, to osoby, przedstawiciele firm, instytucji itp., bezinteresownie pomagający w realizacji szkolnego projektu „Ochrona doliny Wierchomlanki” dotowanego głównie z Funduszu Kropli Beskidu.
W akcji sadzenia drzew koło szkoły i kościoła oraz przy przekazaniu i sadzeniu „Drzew dla Pokoju” uczestniczyło 36 uczniów i 18 osób dorosłych z terenu gminy.

Tomasz Baziak
Wierchomla Wielka, gm. Piwniczna Zdrój, woj. małopolskie

 


 

Zbieraj makulaturę, ratuj konie
Idea akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” łączy w sobie dwa wcześniej realizowane przez Klub Gaja programy. Łączy kampanię „Zwierzę nie jest rzeczą”, w ramach której m.in. zajmujemy się problemem transportu koni na rzeź oraz program „Święto Drzewa” poświęcony ochronie i sadzeniu drzew.
Jak się w włączyć do akcji?

Bardzo prosto! Szkoły zbierają makulaturę i puszki, sprzedają te surowce, a pieniądze przesyłają na nasze konto (koniecznie z zaznaczeniem, że pochodzą z akcji „Zbieraj makulaturę ratuj konie”). W szkołach zbiórce mogą towarzyszyć stoliki informacyjne, wystawy, festyny. Klub Gaja przeznacza te pieniądze na akcję ratowania koni. Każda szkoła pod koniec roku otrzyma plakat ze zdjęciem uratowanych koni. Na uratowane przez nas zwierzęta czekają już stowarzyszenia i fundacje zajmujące się hipoterapią, pomocą niepełnosprawnym czy prowadzące schroniska dla koni. Organizacje te zapewnią im dobre warunki i dożywotnią opiekę. Czytaj więcej.

Oto niektóre relacje z podjętych przez Was działań…

W Przedszkolu Samorządowym w Ujeździe akcja „Zbieraj puszki – ratuj konie” trwała dwa miesiące. Zebraliśmy ich na kwotę 150 zł, którą przekazujemy Wam z całą przyjemnością, prosząc o zdjęcie konia, do którego ratowania się przyczyniliśmy. Nasz rekordzista przyniósł 460 puszek. Akcja ta była poprzedzona happeningiem „Góra śmieci”, której celem było wskazanie na nadmiar opakowań i rzeczy jednorazowych w naszej cywilizacji. W drugiej części happeningu dzieci segregowały śmieci, a osoba prowadząca pokazywała karty, wyjaśniające pojęcie recyclingu. Happening skończył się, gdy mapa świata została oczyszczona z wszelkiego rodzaju śmieci i odpadów. Nastrój potęgował odpowiednio dobrany podkład muzyczny.

Przedszkole Samorządowe w Ujeździe

Kolejną akcją, w którą włączyliśmy się jesienią 2005 roku była kampania „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. W akcję tę zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice. Akcję planowaliśmy prowadzić przez dwa tygodnie. Z uwagi na duże zainteresowanie, zbiórkę makulatury prowadziliśmy ponad miesiąc. Zebraliśmy 670 kg makulatury, co w przeliczeniu na jednego ucznia naszej szkoły wyniosło około 7kg. Ze względu na bardzo niską cenę jednego kilograma makulatury – 0,08 zł, suma jaką udało nam się uzyskać z jej sprzedaży to jedyne 53,60 zł. Pieniądze przesłaliśmy już na konto Klubu Gaja. Mamy nadzieję, że mimo nieznacznej kwoty, docenicie nasze starania. W następnym roku akcja będzie kontynuowana i być może uda nam się zarobić znacznie więcej. Poza makulaturą zbieramy również zużyte baterie, które raz na rok odbiera od nas firma REBA. Na zakończenie chciałabym serdecznie podziękować za otrzymywane biuletyny i plakaty, z których korzystaliśmy już wiele razy podczas organizowanych przez nas imprez szkolnych i środowiskowych.

Szkoła Podstawowa im. Jaworzniaków w Krzesimowie z ekologicznym pozdrowieniem Zofia Talatrek

Witam! Jestem nauczycielką w.f. w Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu, a także opiekunem Samorządu Uczniowskiego. Z wielu zadań, jakie co roku stawia sobie młodzież, jest organizacja akcji charytatywnych na rzecz zwierząt. W I semestrze zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz bezdomnych zwierząt z TOZ we Wrocławiu. Pieniądze pochodziły z dobrowolnych datków oraz z opłat za organizację dyskotek dla uczniów naszego gimnazjum. W II semestrze Samorząd Uczniowski ponownie wspiera wasze stowarzyszenie poprzez akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, gdzie przez połowę kwietnia na terenie naszej szkoły organizowaliśmy punkt zbiórki surowców wtórnych, głównie puszek i makulatury. Uzbieraliśmy ponad 250 kg makulatury i 18 kg puszek. Ponadto na przełomie stycznia i lutego odbyła się płatna dyskoteka karnawałowa, z której dochód również został przekazany na Państwa konto. Łącznie wysłaliśmy 150 zł, mając nadzieję, że choć w małej części pomogą uratować życie koni. Pozdrawiam Opiekun Samorządu Uczniowskiego Anna Uruska Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu

 

Serdecznie dziękujemy za nadesłane materiały dotyczące akcji „zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Nasza szkoła bierze czynny udział w Państwa akcji. Na uwadze mamy dobro zwierząt, w szczególności koni, ponieważ wielu naszych uczniów interesuje się sportami konnymi. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i prosimy o informowanie nas o zmianach dotyczących Państwa działalności oraz prowadzonych akcji. My z naszej strony zobowiązujemy się do nadesłania zebranych przez liceum pieniędzy w pierwszych dniach kwietnia. Serdecznie pozdrawiamy.

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim

Do działaczy Klubu Gaja W związku z włączeniem się w akcję Klubu Gaja „ Zbieraj makulaturę, ratuj konie” przesyłam Państwu 235 podpisów pod petycją zakazu transportu koni na rzeź oraz 17 złotych i 50 groszy, które zostały wpłacone na Państwa konto. Wiemy, że zebrane pieniądze są bardzo skromne, ale i tak jak na warunki naszej szkoły akcja odniosła bardzo duży efekt. Młodzież z zainteresowaniem słuchała prelekcji przygotowanych przez pedagoga szkolnego – Annę Lachowicz i biologa – Halinę Linkowską. Świadectwem braku obojętności jest ilość zebranych podpisów na petycji przeciwko transportowi żywych koni na rzeź. Mamy nadzieję, że włączanie się w Państwa działalność oraz humanitarna postawa naszych gimnazjalistów nie zakończy się tylko na tej akcji. Z życzeniami owocnych sukcesów ku lepszemu dobru.

Z poważaniem Anna Lachowicz Pedagog Gimnazjum nr 23 Szczecin

Witam! My już zaczęliśmy tę akcję, bo czas to pieniądz. Jak na razie uzbieraliśmy 64,39 zł i mamy zamiar zbierać dalej. Proszę o włączenie nas do akcji!

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Włodzimierza Puchalskiego w Legnicy Karolina Swedura

Nasi uczniowie wzięli akcję w swoje ręce i przed feriami zrobili zbiórkę pieniędzy. Uzbieraliśmy 95 zł i w tym tygodniu przelejemy je na konto. Zbieramy też makulaturę, ale z makulatury, mimo że jest jej dużo, uzbiera się mniej pieniędzy.

Pozdrawiam Hanna Silbernagel Opiekun Samorządu Uczniowskiego Zespół Szkół nr 2 w Toruniu

Szanowna redakcjo, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa oraz Przedszkole Samorządowe w Woli Batorskiej przyłączyły się do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Na szkolnym korytarzu powieszono wiele plakatów Klubu Gaja, zachęcających na różne sposoby do zbierania makulatury. Przedszkolaki, uczniowie i ich rodzice chętnie przynosili paczki papieru, gdyż szczerze przejęli się losem koni, a właściwie ich tragedią, bo przecież tak wprost nazwać trzeba skazywanie bezbronnych (starych, chorych) zwierząt na śmierć. Razem udało się nam zebrać 740 kg makulatury. Pieniądze w kwocie 60 zł przesłaliśmy na Wasze konto z nadzieją, że udało się nam zrobić kolejny krok w celu zmieniania świata na lepsze. Takie wyroki nie powinny nigdy zapadać!!!

Przedszkolaki, uczniowie z Woli Batorskiej i opiekun akcji Grażyna Rosiak

W odpowiedzi na Waszą wspaniałą inicjatywę ratowania życia koniom w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” przesyłamy Wam kwotę 270 zł. Pieniądze te udało nam się zebrać dzięki zbiórce makulatury w szkole i w naszej miejscowości oraz dzięki akcji przetwarzania makulatury na papier czerpany i papeterię. W załączeniu przesyłamy krótki opis całego projektu, który zatytułowaliśmy „Ekoempatia” oraz zdjęcia z naszych działań. Będziemy czekali na plakat od Was i przede wszystkim na to, że uda Wam się – przy naszym skromnym udziale – ocalić życie kolejnemu zwierzęciu przeznaczonemu na rzeź. Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie, społeczność szkolna Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych w Gronowie Elbląskim Projekt „Ekoempatia” skierowany był do uczniów naszego gimnazjum oraz do środowiska lokalnego. Głównym założeniem projektu było zebranie funduszy na Waszą akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Stało się to jednak tylko pretekstem do przeprowadzenia szeregu akcji, które miały zaowocować nie tylko materialnymi efektami, ale również powinny ukształtować wrażliwą i świadomą ekologicznie postawę młodego człowieka. W ramach naszego projektu zrealizowaliśmy następujące akcje:

1) informacyjną – w szkole rozwieszone zostały plakaty na temat problemu transportu żywych koni przeznaczonych na rzeź oraz informacje dotyczące korzyści wynikających ze zbiórki makulatury; akcję wzbogaciły rysunki koni (pastel) wykonane przez jedną z naszych uczennic;

2) zbiórkę makulatury – od stycznia zbieraliśmy makulaturę w szkole, od połowy lutego trwał konkurs na klasę, która zbierze największą ilość makulatury – zwyciężyły dwie klasy I – zebrały po ok. 400 kg makulatury;

6 marca zakończył się konkurs indywidualny na projekt pojemnika na drobną makulaturę, zwycięzca otrzymał bon (15 zł) do szkolnego sklepiku, a wszystkie najciekawsze pojemniki rozstawione zostały w naszej szkole;

w kwietniu przeprowadziliśmy zbiórkę makulatury w naszej miejscowości – wcześniej rozwiesiliśmy na klatkach schodowych ogłoszenia, a w wyznaczonych dniach uczniowie jeździli z wózkiem i pakowali wystawianą przez mieszkańców przed drzwiami makulaturę; razem uzbieraliśmy 2 tony makulatury – zakupiła ją od nas firma Ekonord – otrzymaliśmy 200 zł na ratowanie konia.

3) wprowadzenie mody na ekologiczne drobiazgi – od stycznia w bibliotece szkolnej wykonywaliśmy własnoręcznie papier czerpany, wykorzystując do tego oczywiście makulaturę; z papieru tego oraz ze starych kalendarzy, z okładek kolorowych magazynów itp. wykonaliśmy ozdobne kartki oraz koperty, które sprzedaliśmy na kiermaszu „Papeteria NATURA” pod koniec marca – uzyskaliśmy w ten sposób (za przerobioną makulaturę) 70 zł na akcję.

Mam nadzieję, iż dzięki projektowi „Ekoempatia” uczniowie uświadomili sobie, jak wiele zależy od podejmowanych przez nich akcji – nawet tych najmniejszych. Ich aktywna postawa ekologiczna może pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego, może zmniejszyć liczbę wycinanych drzew, może podsunąć im pomysł, jak samodzielnie i za darmo, bo z makulatury, wykonać drobiazg dla kogoś bliskiego, może jednocześnie przyczynić się do osiągnięcia tak ważnego celu, jakim jest ocalenie istoty żywej. Zebrane podczas wszystkich akcji fundusze – 270 zł, przesłaliśmy na Wasze konto, z nadzieją, że przyczynią się one do uratowania życia konia. Jesteśmy z Wami. Będziemy czekali na plakat…

Grażyna Antoń w imieniu gimnazjalistów z Gronowa Elbląskiego

My, uczniowie kl. VI „b” Szkoły Podstawowej nr 9 w Szczecinie wraz z naszą wychowawczynią Grażyną Siatkowską, chcielibyśmy za pośrednictwem Waszego Klubu dołączyć się do akcji „Zbieraj makulaturę – ratuj konie”. Popieramy tę akcję, jesteśmy przeciwni takiemu traktowaniu zwierząt. Po feriach, w naszej szkole zorganizowaliśmy wystawę „Zwierzę nie jest rzeczą”. Przez tydzień zbieraliśmy podpisy pod petycją przeciwko transportowi żywych koni na rzeź, udało nam się zebrać 405 podpisów. Na korytarzu ustawiliśmy stolik informujący o działalności Klubu Gaja i puszkę z napisem „Ratuj konie”, do której uczniowie wrzucali drobne kwoty (łącznie 35 zł.) Przez cały luty prowadziliśmy także zbiórkę puszek aluminiowych, a uzyskany dochód w kwocie 60 zł przesłaliśmy na Wasze konto. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy cierpiącym zwierzętom. Gorąco pozdrawiamy.

Uczniowie kl. VI „b” SP 9 w Szczecinie

Witamy! Pragniemy poinformować, że w kwietniu przekazaliśmy na Wasze konto kwotę 70 złotych, chcąc włączyć się w akcję ratowania koni. Mamy nadzieję, że w następnych miesiącach uda nam się znowu zebrać jakąś kwotę pieniędzy i tym sposobem za Waszym pośrednictwem pomożemy zwierzętom.

Alina Giza i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich

Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym i chętnie bierzemy udział w różnych akcjach proekologicznych. Od ubiegłego roku szkolnego prowadzimy na terenie naszego przedszkola akcję „Zbieraj puszki, ratuj konie”. Dzięki niej zaadoptowaliśmy konia „Babkę”, żyjącego w osadzie leśnej w Kole, niedaleko naszego miasta i na jego utrzymanie przekazaliśmy część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży puszek. Drugą część, tj. kwotę 100 zł. przekazaliśmy do Klubu Gaja na rzecz koni idących na rzeź. W bieżącym roku równie aktywnie zaangażowaliśmy się w akcję zbierania puszek, by nadal ratować konie.

Przedszkole Samorządowe nr 26 w Piotrkowie Trybunalskim

Wszystkim szkołom, organizacjom oraz osobom, które biorą udział w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja serdecznie dziękuje! Akcja trwa nadal!