12. Festiwal Ekodzieło w Gminie Wilkowice
W ramach 12 edycji Festiwalu Ekodzieło Klub Gaja zaprosił młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wilkowicach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Bystrej do Parku Wolności. Młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach łączących ekologię, sztukę, kulturę i opowieść o miejscu. Do współpracy Klub Gaja zaprosił artystę Waldemara Rudyka, który poprowadził warsztaty land artu i stworzył w parku instalację „Jesteśmy”. Jak co roku, w ramach programu odbył się pokaz filmu w Kinie „Promyk” w Bystrej. W tym roku mogliśmy zobaczyć indonezyjski film „Monizm” w reżyserii Riara Rizaldiego, który zdobył Grand Prix 18. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków. Po seansie publiczność zaproszono na spotkanie z antropolożką Anetą Romańską, która poprowadziła dziennikarka i krytyczka filmowa Miłosław Bożek. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom 12. Festiwalu Ekodzieło i do zobaczenia za rok!
W Wilkowicach mamy wiele skarbów, a jednym z nich jest Park Wolności tuż za budynkiem Urzędu Gminy Wilkowice na ulicy Parkowej. Miejsce to ma swoją niezwykłą historię związaną z sanatorium w Bystrej ale także łączy się z historią Klubu Gaja. Już w roku 1897 Ludwik Jekels kupuje bystrzański hotel, który staje się podwaliną pod przyszłe sanatorium, a później szpital. W 1905 roku Baron Otto von Klobus darowuje Towarzystwu Upiększania Bystrej ziemię, w tym kawałek lasu, który w przyszłości staje się parkiem. Po 1945 roku park traci swoją świetność, a 1990 roku przechodzi na własność gminy. Niszczeje i jest postrzegany przez mieszkańców jako wysypisko śmieci i tor dla motocyklistów. Wraz z przeprowadzką biura Klubu Gaja z Bielska-Białej do Wilkowic na ulicę Parkową, Klub Gaja zaczyna działania w celu uratowania tego niezwykłego miejsca przed całkowitą dewastacją. W 2006 roku rozpoczyna projekt „Odkryj swój park”, który doprowadza przy ścisłej współpracy z samorządem do powstania Parku Wolności. Podczas 12. Festiwalu Ekodzieło, o historii parku i jego znaczeniu w trakcie warsztatów z młodzieżą opowiadał Jacek Bożek.
„To niezwykła możliwość móc opowiedzieć młodym ludziom o historii miejsca w którym mieszkają i wzrastają. Tym bardziej, że jest to opowieść o ludziach takich jak Ludwik Jekels uczeń Zygmunda Freuda, którego córki odwiedziły Bystrą, Ignacy Daszyński pierwszy premier wolnej Polski czy Julian Fałat malarz i założyciel Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Te niezwykłe osobowości mogły przechadzać się w parku odpoczywając lub planując przyszłe działania. Budowanie związków i dumy z małej ojczyzny w której przyszło nam żyć, to powinność starszych pokoleń wobec naszych następców. Dlatego nasza praca z młodymi ludźmi i wykorzystywanie sztuki jako inspiracji do działań społecznych i ekologicznych przynosi wymierne rezultaty. Historia, która splata się z codziennością, ekologią i sztuką staje się czymś więcej niż tylko datą w kalendarzu” – podkreśla Jacek Bożek, pomysłodawca Festiwalu Ekodzieło, założyciel i lider Klubu Gaja.
Pierwszy dzień 12. Festiwalu Ekodzieło rozpoczął się deszczową aurą. Pomimo trudnych warunków pogodowych młodzież licznie przybyła do Parku Wolności. W oficjalnym otwarciu wydarzenia, które poprowadził Jacek Bożek z Klubu Gaja wzięli udział: Maciej Mrówka – Wójt Gminy Wilkowice, Paweł Handzlik – radny Gminy Wilkowice i Ryszard Rączka – radny Powiatu Bielskiego. Następnie młodzi ludzie, podzielili się na grupy i ruszyli do pracy! Podczas warsztatów land artu z artystą Waldemarem Rudykiem pracowali z drewnem i metalem, tworząc wymyślone przez siebie obiekty. Ich fragmenty zostały wplecione przez artystę w instalację „Jesteśmy”, która można teraz zobaczyć spacerując po parku. Na kolejnym stanowisku warsztatowym, mogli zapoznać się z życiem pszczół, ich rolą w ekosystemach i znaczeniem dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego … i przyjrzeć się pszczołom z bliska, przez szybę. Na ostatnim stanowisku wspólnie z edukatorkami Klubu Gaja mogli zaangażować się w skręcanie z drewnianych elementów budek lęgowych dla ptaków – typu A1, A i B, które zostaną rozmieszczone na trenie parku.
Halina Magiera, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bystrej, podsumowując warsztaty, powiedziała – „Mam mokre buty ale wrażania wspaniałe! Na pierwszym stanowisku była rozmowa m.in. o miodzie w szerokim kontekście, diety, profilaktyki zdrowotnej. Na kolejnym, praca zespołowa przy budowie budek lęgowych dla ptaków. Obróbka i zapach drewna. Sama wzięłabym wiertarkę do ręki, nigdy wcześniej nie miałam okazji nią pracować. No i te ptaki, które stworzył artysta! Zrobiłam zdjęcia i spróbuję sama zaprojektować i zrobić takie ptaki. Chce je mieć w swoim ogrodzie! Świetne warsztaty, angażujące, sensoryczne, uczące współpracy. Tego nam brakuje na lekcji. Plus dawka humoru podczas przywitania. Wszystko gra! ”
Wydarzenia w ramach 12. Festiwalu Ekodzieło (18-20 maja) organizowanego przez Klub Gaja w Gminie Wilkowice i Bielsku Białej zostały wpisane w program wydarzeń Bielska-Białej, pierwszej Polskiej Stolicy Kultury!
Honorowy Patronat
Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz Wójta Gminy Wilkowice Macieja Mrówki.
Partnerzy: Miasto Bielsko-Biała Polska Stolica Kultury 2026, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Davines, Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej, Eko-Wtór Jakubiec, Gmina Wilkowice, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej.
Dofinansowanie ze środków Gminy Wilkowice i Miasta Bielsko-Biała.
ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FACEBOOKU >>>
