Warsztaty ekologiczne w Gminie Porąbka

W czerwcu Klub Gaja przeprowadził cykl 8 warsztatów dla dzieci z przedszkoli z terenu Gminy Porąbka. Wielozmysłowe zajęcia, które odbyły się w przedszkolach i Terenowych Centrach Edukacji Ekologicznej miały na celu zwiększyć uważność dzieci na pszczoły i owady zapylające żyjące blisko nich. Przedszkolaki wysłuchały ciekawostek o pszczołach, mogły powąchać i dotknąć woskowych ramek i pyłku kwiatowego, własnoręcznie zrobiły woskową świecę, oglądały żywe pszczoły oraz próbowały lokalnego miodu. W zajęciach wzięło udział 156 dzieci. Projekt „Warsztaty Ekologiczne w Gminie Porąbka” jest współfinansowany ze środków Gminy Porąbka.

Świadomość tego, że jesteśmy częścią przyrody i że powinniśmy się o nią troszczyć dobrze jest kształtować już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne są edukacyjne zajęcia w przedszkolach. Tym razem edukatorka Klubu Gaja spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Porąbka. W warsztatach ekologicznych na temat owadów zapylających, które odbyły się w dniach 9 – 18 czerwca, wzięło udział łącznie 156 dzieci z przedszkoli ze wszystkich sołectw: Niepublicznego Przedszkola nr 2 w Porąbce, Publicznego Przedszkola nr 2 w Czańcu, Publicznego Przedszkola w Kobiernicach, SPZOP w Bujakowie i Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kozubniku. Zajęcia odbywały się w placówkach oświatowych oraz na świeżym powietrzu na terenie Centrów Edukacji Ekologicznej Gminy Porąbka.

Marzena Bogacz, nauczycielka w Przedszkolu Niepublicznym nr 2 w Porąbce, powiedziała – „To wspaniale, że dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych o pszczołach i ich roli w naszej przyrodzie. Na pewno zapamiętają, dlaczego pszczoły są dla nas tak ważne”.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak ważne są owady w procesie powstawania pożywienia i jak wieloma ulubionymi warzywami i owocami możemy się cieszyć właśnie dzięki pszczołom. Wszystkimi zmysłami poznawały świat zapylaczy w tym szczególnie pszczół. Mogły zajrzeć do ula, dotknąć wosku, powąchać pyłek kwiatowy oraz spróbować lokalnego miodu, zarejestrowanego jako produkt regionalny. Wykonały również samodzielnie woskową świecę. Najwięcej emocji wśród dzieci budziło przyglądnie się krzątającym się żywym pszczołom w ulu pokazowym. Oglądanie pszczół było w pełni bezpieczne dzięki specjalnie zaprojektowanemu przeszklonemu ulowi, w którym na co dzień żyje pszczela rodzina.

Maria Mydlarz, wicedyrektorka Przedszkola Publicznego w Kobiernicach, podkreśliła – „To była niezmiernie atrakcyjna forma zajęć. Wiemy, że dzieci potrzebują dużo bodźców, a tutaj tych bodźców było bardzo dużo. Zaangażowane były wszystkie zmysły, dzieci dotykały, smakowały, działały, była również zabawa ruchowa. A na koniec zdjęcia w stroju pszczelarskim. Dzieci były zachwycone”.

Dorota Słotwińska, edukatorka Klubu Gaja, koordynatorka projektu „Warsztaty Ekologiczne w Gminie Porąbka”, dodała – „Najważniejsze jest dla mnie zaciekawić dzieci owadami, sprawić żeby – nawet jeśli wcześniej bały się pszczół – żeby je polubiły. Każde takie pozytywnie nacechowane i pełne zabawy spotkanie z naturą – tutaj akurat z pszczołami, będzie kształtować postawę dzieci wobec przyrody i zwiększy prawdopodobieństwo ich zaangażowania w opiekę nad nią w przyszłości”.

Projekt „Warsztaty Ekologiczne w Gminie Porąbka” jest współfinansowany ze środków Gminy Porąbka.

 

Fot. Klub Gaja

ZOBACZ FOTORELACJĘ NA FB >>>