Świąteczna zbiórka i podziękowania od Normana!

16 -letni Norman to jeden z 60 koni uratowanych przez Klub Gaja. Przez wiele lat pracował jako koń terapeuta. Niestety w lutym 2016 roku podczas pobytu na padoku złamał nogę i wydawało się, że jego dni są policzone. Pilna konsultacja z weterynarzami ortopedii z SGGW w Warszawie, pozwoliła na zmianę decyzji i darowanie mu życia po raz kolejny. Długotrwałe leczenie pomogło Normanowi wrócić do zdrowia. Jednak już na zawsze będzie wykluczony z pracy i wymagać będzie stałej opieki lekarza weterynarii oraz kowala. Na szczęście na jego drodze znowu stanęli wspaniali ludzie – opiekunowie wirtualni, którzy na co dzień dbają o jego zdrowie i kondycję.

Zbiórka Bożonarodzeniowa 2023 na rzecz Normana już rozpoczęta!

Jak co roku w grudniu w Accenture Polska https://www.facebook.com/AccentureKariera odbył się świąteczny kiermasz oraz aukcje, podczas których były zbierane fundusze na wsparcie dla Normana na przyszły 2024 rok. W czasie kiermaszu można było nabyć gadżety Accenture, a także ręcznie robione dekoracje świąteczne. Na głodomorków czekały przepyszne ciasta oraz przygotowywane na miejscu gofry i tosty. Podczas aukcji można było wylicytować „Dzień w stajni” z końmi Polly i Fleszem, z którymi szczęśliwiec będzie mógł spędzić wyjątkowy dzień pod okiem Agnieszki Podgórskiej – pracownika firmy Accenture, która jest darczyńcą tego przedsięwzięcia. W aukcji można było też wylicytować „Podkowę z ręcznie wykonanym Mikołajkiem” – autorstwa Kayi Podgórskiej – córki pracownika Accenture. Na aukcje trafiły też podarowane przez Klub Gaja 3-zestawy zawierające: T-shirt z Pegazem, torbę na zakupy oraz 3 książki o tematyce ekologicznej – „Człowiek i pies”, „Jak uratować rzekę”, „Ekologia wyzwaniem XXI wieku” z dedykacją Jacka Bożka – założyciela i lidera Klubu Gaja. Wszystkie środki pozyskane ze świątecznej inicjatywy organizowanej przez pracowników Accenture na rzecz Normana już zaczęły napływać do jego skarbonki, aby mógł przetrwać w zdrowiu zbliżający się 2024 rok.

Świąteczne podziękowania od Normana!

Z całego mojego końskiego Serca pragnę podziękować pracownikom firmy Accenture Polska https://www.facebook.com/AccentureKariera za zbiórki Bożonarodzeniowe na moją rzecz oraz opiekę wirtualną pracowników tej firmy: Moniki Tomaszewskiej i Pauliny Grzesińskiej-Mrozek.

Dzięki Waszemu wsparciu i środkom zebranym dla mnie pod koniec 2022 roku – kwota 5,900 zł mogłem sobie pozwolić w roku 2023 na:

– opłaty związane z utrzymaniem i wyżywieniem (siano, owies i słoma)

– kontrolną wizytę weterynarza ortopedy (wykonane zostały: zdjęcia rtg przednich kopyt, zesztywnienia stawu pęcinowego oraz usg z dopplerem żyły szyjnej),

– 6x werkowanie kopyt (jestem pod opieką kowala Marcina Iwanowskiego),

– musli uzupełniające z mikro i makroelementami jako dodatek do owsa,

– suplementację selenu wg zaleceń,

– preparat wspomagający zdrowie kopyt,

– maść Lioton1000,

– pasty na odrobaczanie,

– spreje na owady.

Dziękuję także Idzie Gałaszewskiej-Bogusz,  https://www.facebook.com/ida.galaszewska.bogusz która od ponad 6 lat jako pierwsza wirtualna opiekunka w Klubie Gaja wspiera mnie comiesięcznymi wpłatami, a tym samym moje utrzymanie.

Jesteście wspaniali! Dzięki Waszemu wsparciu i ogromnej empatii pomimo mojej dysfunkcji związanej z zesztywnieniem stawu pęcinowego mogę żyć w pełnej sprawności i bez bólu.

Pięknie Wam dziękuję Kochani za magiczny okres przedświąteczny i życzę pogodnych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2024 Roku. Wierzę, że całe dobro, które płynie od Was do Was powróci.

Wesołych Świąt!
Wasz  Norman

Świąteczny upominek dla staruszków

W czasie okołoświątecznym zwracamy się o pomoc, zbieramy środki na utrzymanie naszych kochanych podopiecznych staruszków.
Jak na swój wiek mają się bardzo dobrze, jednak cały czas wymagają opieki kowalskiej i weterynaryjnej. Jedzenia 😉 a jak wiemy konie jedzą prawie cały czas! Szczególnie teraz w zimie gdy to jedzenie powoduje, że ich organizmy są w stanie się ogrzać.

Zbieramy środki na opiekę oraz wydatki z nią związane.

Robimy co możemy by staruszki były zaopiekowane. Dziękujemy serdecznie, że nam w tym pomagacie!

Wesołych Świąt! I pamiętamy: #NieStrzelamWSylwestra

Klub Gaja od początku działalności przykłada wielką wagę do praw i dobrostanu zwierząt oraz ich ochrony. Doprowadziliśmy do ustanowienia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.), a prowadzony w niej zapis potwierdza, że Zwierzę nie jest rzeczą. Dla upamiętnienia tego faktu ustanowiliśmy Dzień Praw Zwierząt (22 maja). Byliśmy pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła kampanię związaną z transportem zwierząt, głównie koni. Dzięki ogólnopolskiej kampanii „Zwierzę nie jest rzeczą”, którą rozpoczęliśmy przed 1999 r., poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła. Problem stał się tematem publicznych debat i teraz wiele organizacji zajmuje się tym problemem.

Uratowaliśmy 60 koni, niektóre hodowane były na mięso i miały trafić do rzeźni. Nadal potrzebują pomocy. Wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu wiek, stan zdrowia, urazy fizyczne i psychiczne. Prosimy o pomoc.

Klub Gaja jest organizacją pożytku publicznego. Konie ratujemy tylko dzięki hojności Darczyńców

Media dla klimatu

Jak wspierać inicjatywy proekologiczne i dobrostan dziennikarzy? Klub Gaja zaprasza na warsztaty wytchnieniowe i Ul edukacyjny w Gdańsku w dniach 15-16 grudnia 2023 roku.

Spotkanie w ramach projektu SUMED to okazja do:

– zdobycia nowych kompetencji prowadzenia kampanii społecznych w mediach i zdrowej komunikacji w temacie działań proekologicznych

– zainspirowania się i sieciowania z innowatorami edukacji młodzieży i aktywistami klimatu, aby pomóc nowemu pokoleniu działać konstruktywnie

– nauczenia się regulowania emocji związanych ze zmianami klimatycznymi, aby zachować dobrostan

Jesteś dziennikarzem/dziennikarką? Pracujesz w mediach? A może uczysz pokrewnych tematów w szkole wyższej? Jeśli tak, to zapisz się na innowacyjne wydarzenie dotyczące ekologii, zachowań medialnych w obliczu zmian klimatycznych oraz tego, jak w tym wszystkim zadbać o siebie, swoich pracowników i studentów.

KIEDY?
PIĄTEK 15.12 (10:00-17:00)
SOBOTA 16.12 (10:00-13:00)

GDZIE?
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk

ZAPISY i PROGRAM
Na wydarzenie obowiązują zapisy – zarezerwuj miejsca na konferencji tutaj
https://app.evenea.pl/event/mediadlaklimatu/

Działanie dofinansowane w ramach programu Erasmus Plus, Komisji Europejskiej.

***

Młodzi ludzie coraz silniej przeżywają niepewność i wymierne konsekwencje zmian klimatycznych. Ich emocjonalne koło nakręca ich w stronę poczucia winy, frustracji, złości i roszczeniowości w stosunku do starszych pokoleń zamiast konstruktywnych motywacji do codziennych zabiegów ratowania naszej planety czy chociaż lokalnego środowiska naturalnego. Obciążone i tak już do granic wytrzymałości zdrowie psychiczne młodych nie jest w tym zakresie zaopiekowane przez system edukacji.

JAK MOGĄ POMÓC W TYM MEDIA?
Czy dziennikarze i specjaliści od komunikacji społecznej sami są świadomi wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju, skąd mogą czerpać wiedzę i jak rozwijać własne kompetencje kształtowania odpowiedzialnych postaw ekologicznych? Jak można wspierać empatię i miłosierność wobec świata przyrody a jednocześnie nie pogłębiać lęku młodego pokolenia o najbliższą przyszłość, nie niszcząc ich nadwątlonego zdrowia psychicznego. Jak kształcenie akademickie lepiej może przygotować młode pokolenie dziennikarzy do pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Celem dwudniowego spotkania z Trójmieście w ramach projektu SUMED jest zgromadzenie dziennikarzy, osób pracujących w mediach i nauczycieli akademickich zaangażowanych w kształtowanie konstruktywnych postaw na rzecz ratowania Ziemi. Uczestnicy doświadczą w ramach warsztatów nowoczesnych metod uczenia się zadbania o dobrostan własny i zasad życia i pracy w konkretny sposób dający szansę na regenerację środowiska i zdrowia. Formuła ulu edukacyjnego pozwoli wszystkim podzielić się zarówno dobrymi praktykami jak i kreatywnymi pomysłami nowych sposobów kształcenia akademickiego do zrównoważonego rozwoju w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej poprzez stare i nowe media.

PROWADZĄCY:

Dr Adam Jagiełło-Rusiłowski, INNOCAMP PL, Ashoka fellow, innowator społeczny pracujący w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży używając środków artystycznych i kreatywności stosowanej, wieloletni nauczyciel akademicki, ekspert ds. zmiany, rozwoju zrównoważonego i zarządzania różnorodnością w kulturze organizacji

Jacek Bożek, Założyciel, lider i prezes Klubu Gaja, innowator społeczny. Ekspert w dziedzinie działań społecznych w obszarze ochrony środowiska i zwierząt. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie społeczeństwa obywatelskiego (2011). Laureat Społecznego Nobla Ashoki (1997)

Beata Tarnawa, artystka wizualna, autorka kampanii społecznych Klubu Gaja m.in. Jeszcze żywy KARP (od 2009), koordynowała także programy edukacji ekologicznej m.in. Święto Drzewa, Ryby mają głos!, współautorka licznych performensów i happeningów promujących empatię dla przyrody

https://app.evenea.pl/event/mediadlaklimatu/

https://www.facebook.com/events/668783002054309

16 000 drzew dla Planety od fryzjerów Davines

Jeden dzień w roku fryzjerzy Davines zamieniają nożyczki na łopaty, by posadzić las. I tak też było w niedzielę 8 października podczas 8 edycji kampanii Dzień Zrównoważonego Piękna – autorskiej inicjatywy Davines. Podczas akcji sadzenia drzew społeczność stylistów zaprzyjaźnionych z marką Davines wraz z Klubem Gaja posadziła 16 000 młodych drzew. Akcja odbyła się w ramach 21 edycji Święta Drzewa Klubu Gaja. Dziękujemy wszystkim stylistkom i stylistom, do zobaczenia za rok!

Po raz ósmy, społeczność fryzjerów sadząc młode drzewka, włączyła się w działania na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatu. Olsze szare, jarzęby pospolite, sosny – ponad 16 tysięcy młodych drzew, różnych gatunków, będzie rosło na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, w województwie wielkopolskim. Przyczynili się do tego fryzjerzy współpracujący z marką Davines, włoskim producentem kosmetyków do pielęgnacji, stylizacji i koloryzacji włosów. Ponad 120 stylistów spotkało się 8 października, by razem z lokalnymi leśnikami i zaprzyjaźnionym Klubem Gaja świętować wielki finał Dnia Zrównoważonego Piękna. Po raz kolejny przekonali się, że małe gesty dla Ziemi, nie tylko prowadzą do wielkich zmian, ale także integrują.

Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja, komentuje – „Zawsze cieszę się na współpracę z artystami, a styliści są właśnie takimi twórcami i twórczyniami. Od wielu lat staramy się znaleźć wspólny cel w naszej współpracy i nie dotyczy ona tylko sadzenia drzew ale też wzajemnej edukacji. Wegetariańskie poczęstunki stały się normą, choć na początku nie było łatwo, a nasze spotkania często przeradzają się w inspirujące dyskusje z nowymi pomysłami. Widzę zmiany w firmie i ludziach. Bardzo sobie cenię ten autentyczny proces dostrzegania przyrody i jej potrzeb.”

Akcja realizowana jest przez markę w kilkunastu krajach na świecie. Davines w tym roku, w ramach kampanii The Forest Keeper in Me, szczególnie zwraca uwagę na potrzebę ograniczania śladu węglowego. Nie tylko angażuje fryzjerów do zbiórki funduszy na akcję sadzenia drzew, ale także inspiruje ich do kształtowania pośród klientów postaw proekologicznych. Styliści dzięki współpracy z marką mogą oferować w salonach kosmetyki wyprodukowane w sposób zrównoważony – wykorzystujące surowce z odzysku, o formułach z naturalnymi składnikami, powstałe przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych. 

Partnerem Dnia Zrównoważonego Piękna od 2016 roku jest Klub Gaja, który jest pomysłodawcą i organizatorem programu Święto Drzewa – szerokiej edukacji na temat ochrony środowiska i klimatu, popartej realnym działaniami – sadzeniem drzew i krzewów, zakładaniem ogrodów i parków, otaczaniem opieką starych drzew. Dzięki zaangażowaniu ponad 800 tysięcy uczestników Święta Drzewa, w tym stylistów Davinesa, posadzono już ponad milion drzew i krzewów oraz odkryto blisko 200 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności – finalistów konkursu Drzewo Roku. Davines Polska jest partnerem strategicznym 21. Święta Drzewa.

Dziękujemy wszystkim styliskom i stylistom za wspólne sadzenie drzew, lepienie kul kwietnych m.in. z dzikimi i jadalnymi kwiatami.

ZOBACZ FOTORELACJĘ NA FACEBOOKU >>>

21. Święto Drzewa – Przyjaciele drzew z całego kraju!

W tym roku wyjątkowo inauguracja 21 edycji Święta Drzewa Klubu Gaja odbyła się 12 października w Warszawie. W Służewskim Domu Kultury Klub Gaja, przedstawiciele Miasta st. Warszawy, Służewskiego Domu Kultury, Ambasadorki, Partnerzy i Laureaci konkursów posadzili trzy duże jarzęby pospolite. Wręczono certyfikaty i nagrody Czarodziejskiego Drzewa, Drzewa Roku i Europejskiego Drzewa Roku. Podczas gali wyróżniono m.in. przedszkola i szkoły, które nieprzerwanie od 20 lat uczestniczyły w Święcie Drzewa zainicjowanym przez Klub Gaja 10 października 2003 roku. O tego czasu obchody Święta Drzewa – 10 października, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju.

Read More

Szałasy i haiku w Tajemniczym Ogrodzie

Podczas tegorocznego Święta Drzewa w Bielsku-Białej, w Tajemniczym Ogrodzie, pojawiły się stworzone przez młodzież rzeźby, których inspiracją był kontekst kulturowy i historyczny miejsca, a wśród gąszczu drzew można było odkryć haiku – wiersze japońskie, nawiązujące do jesieni. Warsztaty land artu „Szałasy” prowadził artysta Dariusz Fodczuk, a spacer z czytaniem performatywnym haiku „Ścieżka wiersza” Jacek Bożek. Uczniowie i uczennice z bielskich szkół uczestniczyli także praktycznych zajęciach o pszczołach, ptakach i czyszczeniu budek lęgowych, które prowadzili edukatorzy/ki Klubu Gaja.

W Święcie Drzewa w Tajemniczym Ogrodzie, które odbyło się 4 października, uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących oraz Szkoły Podstawowej nr 27, które od kilku lat współpracują z Klubem Gaja i angażują się w opiekę nad ogrodem. Po oficjalnym rozpoczęciu, Klub Gaja zaprosił uczniów i gości m.in. Dorotę Wiewiórę –   przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, Jarosława Klimaszewskiego – Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Adama Ruśniaka – Z-ca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, przedstawicieli Urzędu Miasta Bielska-Białej, Michała Sztanderę – Nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsko, obrońców drzew z Rybnika do wyrywania rdestowca ostrokończystego – rośliny, która jest zagrożeniem dla przyrody Tajemniczego Ogrodu.

no images were found

Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, mówił –„To wspaniała tradycja,  że w Święto Drzewa spotykamy się po raz kolejny w Tajemniczym Ogrodzie. Chcemy dać silny przekaz – Planetę mamy jedną, nie mamy gdzie uciec i trzeba o nią dbać. Mówi się o tym od wielu lat ale efekty nie są zadawalające. Na pewno nie jest tak, że nic się nie dzieje. Nawet na poziomie globalnym, trzeba zaczynać od własnego miasta, domu czy ogrodu. Dzisiaj, nie będziemy sadzić drzew, ale rwać rdest, który jest niebezpieczny dla tego miejsca. Cieszę się, że tylu Was przyszło! Dziękuję młodzieży za wsparcie”.

Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, dodała  – „Świetnie mieć pomysł! Jednak do realizacji  potrzeba współpracy wielu, wielu podmiotów i jednostek, i przede wszystkim dobrej woli. Myślę, że ekologia jest tu i teraz. W centrum miasta mamy zielone płuca, które nie moglibyśmy udostępniać bez współpracy. Wielkie podziękowania dla Klubu Gaja, Pana Prezydenta i Naczelników i Pracowników Wydziałów Urzędu Miasta, które zaangażowały się w ten projekt”.

Podczas warsztatów „Szałasy”, Dariusz Fodczuk, artysta i dziekan Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk w Szczecinie, pracował z młodzieżą, która wspólnie tworzyła obiekty – rzeźby nawiązujące do tematu szałasów. Młodzież  pracowała nad różnymi koncepcjami  – pierwszy szałas powstał z suchych gałęzi i miał widoczną konstrukcję, drugi stopił się z otoczeniem i zniknął w naturze. Trzecia grupa stworzyła sferę szałasu bez szałasu, która jak wąż wiła się pomiędzy drzewami tworząc dom dla małych żyjących form. Na końcu powstał najbardziej dziwny szałas z trzech patyków zawieszonych w przestrzeni. Darek Fodczuk nazwał go szałasem haiku – czystą i prostą formą, nawiązując do działania tuż obok,  przestrzeni „Ścieżki wiersza”.

Jacek Bożek zaprosił młodzież i gości z Rybnika do performatywnego czytania i pisania haiku. Dobór poezji  „Ścieżki wiersza”  nie był przypadkowy. Uczestnicy pracowali z haiku napisanymi jesienią, z tomiku „Haiku” wydanego przez Ossolineum w tłumaczeniu Agnieszki Żuławskiej-Umedy.

„Forma wiersza haiku w swojej prostocie opowieści jest doskonałym narzędziem pomocnym w skupieniu i koncentracji. Wykorzystanie poezji do pracy w przestrzeni Tajemniczego Ogrodu, w którym opowieść miejsca i przyroda skłaniają do refleksji i zadumy, okazało się niezwykle inspirujące dla uczestników. Bardzo ważne było nie tylko czytanie performatywne utworów ale także ich przepisanie, wykonanie w formie kaligrafii intuicyjnej na skrawku bawełnianej tkaniny. Proces rozwieszania poetyckich obiektów w przestrzeni przyrody i jej naturalnej opowieści, stał się dla uczestników rytuałem spotkania człowieka z ciszą, miejscem i wyjątkowością chwili. Dziękuję uczestnikom za wspólną możliwość wkroczenia w świat poezji i sztuki performatywnej” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.  

Jak co roku, młodzież wzięła także udział w warsztatach ekologicznych. Poznawała zwyczaje i potrzeby pszczół, i tych miodnych i dzikich, oglądała pasiekę edukacyjną Klubu Gaja. Budowano budki lęgowe dla ptaków typu A i B i poznawano zasady ich czyszczenia.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej 2023 zostało dofinansowane ze środków Miasta Bielska-Białej, organizowane było we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej oraz Funduszem Partnerstwa w ramach w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

 

 

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FB >>>

https://dziennikzachodni.pl/bielskobiala-klub-gaja-organizuje-swieto-drzewa-w-tajemniczym-ogrodzie-warsztaty-i-atrakcje/ar/c1-17927581

https://www.bielsko.info/rozrywka/36911-w-tajemniczym-ogrodzie-beda-wyrywac-rdestowiec-to-jeden-z-elementow-swieta-drzewa-bielsko-biala

https://publicystyka.ngo.pl/swieto-drzewa-w-bielsku-bialej

https://slaskaopinia.pl/2023/10/05/swieto-drzewa-w-bielsku-bialej/