Newsy

Trzy dni na zgłoszenia do Drzewa Roku!

Jeszcze tylko trzy dni pozostały do zamknięcia listy zgłoszeń do konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2012. Jest już ponad 70 propozycji od Podkarpacia po Pomorze. Termin przyjmowania drzew mija 30 listopada.

Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych – drzew, które wzmacniają ludzi!

O udział w finale walczyć będą między innymi: Urząd Miasta w Tarnowskich Górach (woj. śląskie), który  zgłosił do konkursu Klubu Gaja kasztan jadalny – osobliwość ogrodu parafii p.w. Św. Mikołaja w Tarnowskich Górach – Reptach Śląskich. W Raciechowicach (woj. małopolskie) rośnie wierzba, na której pniu zaczęła wyrastać brzezina. Osiedlową wierzbę, pod którą spotykają się młodzi i dorośli, zgłosiła mieszkanka Konina (woj. wielkopolskie). Także wierzbę (charakterystyczną dla krajobrazu nizinnego Wielkopolski) zgłosiła szkoła Podstawowa w Uciechowie. Pod drzewem zginęła kobieta, która szukała tam schronienie w czasie burzy. Tragiczna historia jest do dziś nauką dla najmłodszych.

Pomnik przyrody „Lipka” uważany za symbol Myślenic (woj. małopolskie), który rośnie od 1830 r. jest kolejnym kandydatem do konkursu. Drzewo zostało w środku podpalone (w 2008 r.) jednak lipa wciąż wykazuje witalność. Niszczeje także dąb posadzony dla uczczenia zwycięskiej wojny o Szlezwik-Holsztyn w Lądku-Zdroju ( w 1864 r.). Jest ogromny, ale czas i niekorzystne warunki atmosferyczne źle wpływają na jego korę. Innym „pokrzywdzonym” drzewem zgłoszonym do tytułu Drzewa Roku Klubu Gaja jest dąb szypułkowy z Cewkowa na Podkarpaciu. Tkwią w nim pociski karabinowe, bo znajdowała się na nim tarcza strzelnicza, a w 1944 r. w drzewo uderzył pocisk lotniczy.

Lipa, która „ukochała” kilka pokoleń przedszkolaków, nazwana przez nich Lipusiem została zgłoszono do konkursu Klubu Gaja przez przedszkole im. Bajkolandii w Rudzie Śląskiej. Gdy dzieci z Przedszkola nr 158 w Warszawie-Rembertowie mają zły humor biegną przytulić się do brzozy „Zaczarowanej” w przedszkolnym ogrodzie. W Strzyńcu na Lubelszczyźnie znajduje się czerwono-listny buk, którego uznaje się za „najstarszego mieszkańca wsi” i świadka wielu tragicznych wydarzeń. Ostatnie to trąba powietrzna w 2006 roku, która drzewa podobne do niego wyrywała z ziemi wraz z korzeniami. On przetrwał.

Kolejny kandydat do konkursu Drzewo Roku rośnie w Motarzynie na Pomorzu. To 700-letnia lipa uznawana za jedną z najstarszych w Europie. Zasadzona na wzniesieniu, z którego widać morze, przez mieszkańców nazywana okrętem, bo  podobnie jak latarnia morska żeglarzom wskazywała kierunki podróżnym na lądzie. Do konkursu trafiło także cenne drzewo owocowe – grusza z Chwalibogowa w Wielkopolsce i 400-letni dąb z  miejscowości Naprawa w Małopolsce, zagrożony wycinką ze względu na remont drogi. Walka mieszkańców o drzewo zakończyła się sukcesem i, choć przy samej drodze, naprawski dąb rośnie do dziś.

Z województwa warmińsko-mazurskiego nadesłano zgłoszenie dębu z Dąbrowy, który obdarowuje mądrością i siłą każdego kto koło niego usiądzie i dotknie kory.  Dąb Burchat z miasta Gostycyn w kujawsko-pomorskim jest pamiątką po XII-wiecznym grodzisku o tej samej nazwie co drzewo. Na liście kandydatów do konkursu jest także dąb zarośnięty bluszczem, który nie znajduje zainteresowania u osób zajmujących się ochroną przyrody.  „Za kilka lat pokażę wnukom uschnięty dąb i usłyszę …dlaczegoś dziadku nie ratował tego drzewa?”- napisał w swoim zgłoszeniu mieszkaniec Ustronia (woj. śląskie).

Głosowanie internautów na 11 drzew wybranych do finału przez jury będzie trwało przez cały czerwiec 2012 r. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (październik
2012 r.) podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.

Finalistów 1. edycji konkursu Drzewo Roku można oglądać w albumie:
http://www.klubgaja.pl/_pliki/drzewo_roku_2011.pdf

Na zdjęciu: Buk Anton – laureat II miejsca w 1. edycji Konkursu Drzewo Roku

______________________________________________________________________________________________

Drzewo Roku rekomenduje „Rzeczpospolita” i Polska Agencja Prasowa

Jeden z najważniejszych dzienników  w Polsce  „Rzeczpospolita” zamieścił obszerny materiał na temat konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Autor tekstu „Las rąk wybierze Drzewo Roku” red. Adam Robiński przypomina: Tegoroczny plebiscyt na Drzewo Roku wystartował na jesieni. 30 listopada mija termin zgłaszania kandydatów. Swojego faworyta może wskazać każdy – „od obywatela po parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę” – zaznaczają organizatorzy.

Czytaj na:
http://www.rp.pl/artykul/82678,759942-Drzewo-roku–Drzewny-konkurs-Klubu-Gaja.html?p=1

O 2. edycji konkursu Drzewo Roku donosi także Polska Agencja Prasowa, która odnotowała wernisaż wystawy Święto Drzewa i odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1. edycję Drzewa Roku. Tablica stanęła pod bukiem Antonem w Giszowcu (dzielnicy Katowic). Drzewo zajęło drugie miejsce w konkursie.

Czytaj na:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/wystawa-promujaca-akcje-swieto-drzewa,1,4932541,region-wiadomosc.html

_____________________________________________________________________________________________

Drzewo Roku 2012 – zgłoszeń coraz więcej

Jeszcze tylko 10 dni pozostało do nadsyłania zgłoszeń w konkursie Drzewo Roku Klubu  Gaja. Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych – drzew, które wzmacniają ludzi!

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 listopada. Na naszej liście są już drzewa z wielu regionów Polski.
O udział w finale walczyć będą między innymi: miłorząb z Chełma (woj. lubelskie), dąb Celarowski z parku dzielnicy Prądnik Czerwony w Krakowie (woj. małopolskie), brzoza koło przedszkola „Przyjaciół bajek” w Wojkowicach (woj. śląskie), platan z parku krajobrazowego w Dębnie (woj. wielkopolskie); miłorząb ze Szprotawy (woj. lubuskie) czy Dąb Ewy z Węgrowa (woj. mazowieckie).

Brzoza na jednym z osiedli Zamościa, także kandydatka do grona finalistów Drzewa Roku 2012, jest świadkiem dorastania młodych i jesieni życia starszych. Lipa Zuza z Podegrodzia gdy kwitnie przyciąga do siebie takie roje pszczół, że słychać je z odległości kilkudziesięciu metrów. Sosna na wydmie w Kołobrzegu, której zrobiono ponad tysiąc zdjęć, bo … „jest tak zrośnięta z naszą świadomością jak Bałtyk z Polską”. Topola znad zalewu w Kraśniku znacznie bardziej zachwyca turystów niż umiejscowione tam egzotyczne palmy. Dąb Mały Książę koło przedszkola w Świebodzinie otrzymał imię od przedszkolaków, które spędzają pod nim czas latem i wiosną, jednak kiedyś drzewo było świadkiem tragedii wojennych.  Jodła przy szkole w Barłominie jest symbolem wsi, dlatego nazwano ją „barłomińską”, bo należy do każdego ucznia i mieszkańca wsi.

Ponownie do konkursu zgłosiło się Towarzystwo Przyjaciół Przyszowic (woj. śląskie). Poprzednim razem prezentowana przez przyszowian lipa Witula znalazła się w finale konkursu. Tym razem to dwie lipy przy ul. Wolności, które przetrwały trzydniową bitwę pancerną w 1945 roku; przymusowe szczęśliwe lądowanie odrzutowca w 1955 roku; a dziś mijają je pasjonaci nordic walking, rowerzyści i mieszkańcy wsi.

Klub Gaja gorąco zaprasza do udziału w konkursie. Czekamy na zgłoszenia od osób indywidualnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw.

Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie już wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.

Finalistów Drzewa Roku 2011 można oglądać w albumie:
http://www.klubgaja.pl/_pliki/drzewo_roku_2011.pdf

Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

Na zdjęciu: Dąb Grot w Dęblinie – zwycięzca 1. edycji Konkursu Drzewo Roku

______________________________________________________________________________________________

Drzewo Roku – zgłoszenia do końca listopada!

Tylko do końca listopada można nadsyłać zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy  drzew kochanych i niezapomnianych. Szukamy drzew, które wzmacniają ludzi! Każdy może zgłosić swoje drzewo – od obywatela po Parlament!

Klub Gaja, organizator konkursu przyjął już kilkanaście zgłoszeń. Swoje drzewa zgłaszają  organizacje społeczne, na przykład  Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, które w konkursie staruje już po raz drugi. Tym razem faworytami rudzian są dwie wierzby Francik i Klara.  Mieszkańcy gminy Kluki wytypowali Dąb Cygański, który nawiązuje do tradycji taborów cygańskich (motyw dębu jest w herbie gminy). Najmłodsi mieszkańcy Przedborowa zaproponowali dąb, który doczekał się swojego placu, a z Biłgoraja nadszedł opis lipy z dawnego parku dworskiego. Czomolungma – tak nazywa się lipa, którą zgłosiło gimnazjum nr 1 w Bieruniu.  Dąb Bartek zwany Oskarem to symbol historii o niespełnionej miłości i faworyt szkoły podstawowej w Drawsku Pomorskim. Na drugim krańcu Polski – w sercu Beskidu Żywieckiego rośnie buk zgłoszony przez uczniów zespół szkół w Milówce.

Kandydatów o tytułu Drzewa Roku proponują również pojedynczy mieszkańcy. Niepewna jest przyszłość buka z Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który znajduje się na prywatnej posesji wpisanej do rejestru zabytków. Wkrótce wokół powstaną studnie, a drzewo może zostać bez wody, ale i on walczy o tytuł.

Starsza pani z Siemianowic Śląskich zaproponowała do konkursu osiedlową topolę, na której w 1941 roku wykonano egzekucję dwóch Polakach oskarżonych o konspirację. Dąb Rzeczypospolitej z rezerwatu Jar Brynicy, określany jako klejnot w królewskiej  koronie, został zgłoszony przez mieszkańca Brodnicy.

Swoje propozycje nadsyłają przedszkolaki. W Czerwionce-Leszczynach to jarzębina Karolina, która jest patronem przedszkola.  W Warszawie to klon z ogrodu przedszkola nr 110.

Propozycji jest jeszcze więcej. Z nadesłanych jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.

Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.