Media o nas

Drzewo Roku rekomenduje „Rzeczpospolita” i Polska Agencja Prasowa

Jeden z najważniejszych dzienników  w Polsce  „Rzeczpospolita” zamieścił obszerny materiał na temat konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Autor tekstu „Las rąk wybierze Drzewo Roku” red. Adam Robiński przypomina: Tegoroczny plebiscyt na Drzewo Roku wystartował na jesieni. 30 listopada mija termin zgłaszania kandydatów. Swojego faworyta może wskazać każdy – „od obywatela po parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę” – zaznaczają organizatorzy.

Czytaj na: http://www.rp.pl/artykul/82678,759942-Drzewo-roku–Drzewny-konkurs-Klubu-Gaja.html?p=1

O 2. edycji konkursu Drzewo Roku donosi także Polska Agencja Prasowa, która odnotowała wernisaż wystawy Święto Drzewa i odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1. edycję Drzewa Roku. Tablica stanęła pod bukiem Antonem w Giszowcu (dzielnicy Katowic). Drzewo zajęło drugie miejsce w konkursie.

Czytaj na: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/wystawa-promujaca-akcje-swieto-drzewa,1,4932541,region-wiadomosc.html

________________________________________________________________________________________________

Święto Drzewa w „Inspiratorze obywatelskim”

„Święto Drzewa” program Klubu Gaja został opisany w „Inspiratorze obywatelskim” Instytutu Spraw Publicznych  jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie edukacji ekologicznej. Wydawnictwo może trafić do wszystkich publicznych bibliotek w kraju, a przykłady w nim zawarte będą promowane w Polsce i na świecie.

Publikacja jest rezultatem m.in.  eksperckiego seminarium o  nieformalnej edukacji obywatelskiej, które odbyło się w maju ubiegłego roku w Warszawie. Pełny tytuł książki to „Inspirator obywatelski – przewodnik po metodach nieformalnej edukacji obywatelskiej w bibliotekach publicznych i nie tylko…”.  Publikacja została przygotowana z myślą o bibliotekarzach i przedstawicielach organizacji pozarządowych, dla których kształtowanie postaw obywatelskich i integracja lokalnej społeczności są priorytetem. Dobre praktyki z „Inspiratora”, a wśród nich „Święto Drzewa” Klubu Gaja mogą być inspiracją dla bibliotek do realizowania autorskich projektów, które ożywią społeczność lokalną.

W wypadku tych najważniejszych adresatów „Inspiratora obywatelskiego” trzeba zaznaczyć, że w 2010 roku ogólnopolska inauguracja programu „Święto Drzewa” (która organizowana jest co roku 10 października) odbyła się w Warszawie – w Bibliotece Narodowej oraz w Katowicach – w Bibliotece Śląskiej.

Niezaprzeczalnym walorem „Święta Drzewa” Klubu Gaja jest możliwość pozyskiwania bardzo zróżnicowanych partnerów,  jasność przekazu: sadzenie drzew jest najprostszym sposobem przeciwdziałania zmianom klimatycznym na Ziemi.

Program realizowany jest od ośmiu lat, z roku na rok liczba jego odbiorców oraz sadzonych drzew wzrasta, a od kilku lat nadsyłane do Klubu Gaja sprawozdania pozwalają na określenie dobrych praktyk programu wypracowanych przez samych jego uczestników. A są to m.in.: placówki oświatowe, spółdzielnie mieszkaniowe, różnorodne organizacje społeczne, urzędy miast, gmin i powiatów, instytucje kultury, a przede wszystkim nadleśnictwa, ponieważ partnerem strategicznym święta są  Lasy Państwowe. Święto Drzewa bierze udział w Kampanii Miliarda Drzewa UNEP – ONZ oraz w Partnerstwie dla Klimatu – Ministerstwo Środowiska.

Przykłady dobrych praktyk dla „Święta Drzewa” znajdują się na: http://www.klubgaja.pl/_pliki/dobre_praktyki_swieto_drzewa.pdf

Zainteresowani  otrzymaniem bezpłatnych egzemplarzy „Inspiratora obywatelskiego” mogą zarejestrować się za pośrednictwem formularza na stronie: www.isp.org.pl

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget