Oszczędzanie papieru, tak samo jak wody czy energii, jest najprostszym przejawem troski o środowisko. Odkładając zużytą kartkę papieru na makulaturę zamiast do kosza, każdy może przyczynić się do ochrony środowiska i pomóc innym. Akcja” Zbieraj makulaturę, ratuj konie” to próba zmiany postaw człowieka do otaczającego go świata, szczególnie kurczących się zasobów naturalnych planety, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalnej chęci pomocy słabszym.
Klub Gaja jest pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła kampanię związaną z transportem zwierząt, głównie koni. Przed 1999 r., w którym zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię Zwierzę nie jest rzeczą liczba wywożonych z kraju koni dochodziła do 90 tys. Dzięki kampanii poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła. Pięćset tysięcy popisów Polaków popierających zakaz transportu – zebranych i złożonych przez nas do Sejmu – było podstawą skutecznej kampanii medialnej i społecznej. Problem ten został wielokrotnie udokumentowany i stał się tematem publicznych debat.
Obecnie w Polsce przeznacza się na ubój około 42 tys. koni. Część z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem. Długi transport powoduje u zwierząt niepokój, cierpienie, a nawet śmierć. Zwierzęta przewożone są w stłoczeniu, a to ogranicza im dostęp do świeżego powietrza, wody i pokarmu. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso lub przemęczone ciężką pracą oraz te wykluczone ze sportu czy zaniedbane.
Dla uratowanych koni Klub Gaja znajduje nowe miejsca, wspiera ich utrzymanie, leczenie, terapię, opłaca leki i opiekę weterynaryjną oraz monitoruje sytuację wszystkich zwierząt oddanych do adopcji. Trafiają one m. in. do fundacji i stowarzyszeń, które dzięki nim mogą prowadzić hipoterapię chorych dzieci i dorosłych. Zwierzęta pracują także w niewielkich gospodarstwach lub w agroturystyce, jako wierzchowce do lekkich jazd rekreacyjnych.
Klub Gaja ocalił 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Są zadbane i potrzebne!
Jak się włączyć do akcji?
Do akcji mogą przystąpić szkoły, ale także instytucje, firmy i osoby prywatne. Zbierajcie surowce wtórne – makulaturę, puszki czy folię, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży tych surowców przesyłajcie na konto Klubu Gaja nr 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120 (koniecznie z zaznaczeniem, że pochodzą z akcji „Zbieraj makulaturę ratuj konie”). Zbiórce mogą towarzyszyć stoliki informacyjne, wystawy, festyny. Wszyscy, którzy zgłoszą swój udział otrzymają ulotki i plakat akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.
Za pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja wspiera utrzymanie, leczenie, terapię uratowanych koni, opłaca leki i opiekę weterynaryjną, monitoruje sytuację zwierząt oddanych do adopcji, prowadzi edukację ekologiczną oraz inne czynności związane z realizacją akcji.
Z roku na rok akcja „Zbieraj Makulaturę ratuj konie” cieszy się coraz większym powodzeniem wśród współpracujących z nami szkół. Od początku akcji zebraliśmy już wspólnie blisko 5 000 ton makulatury i uratowaliśmy 60 koni! Poza wpłatami pochodzącymi ze zbiórki surowców wtórnych na pomoc koniom przeznaczyliśmy również część wpłat które uzyskaliśmy z kampanii „1% podatku dla Klubu Gaja – organizacji pożytku publicznego”. Kampania została nagrodzona w konkursie ekologicznym „W harmonii z Przyrodą” zorganizowanym przez Hewlett-Packart Polska w roku 2003/2004.
Zobacz podsumowanie akcji 2020 >>>
Czytaj więcej o kampanii przeciwko transportom żywych koni na rzeź >>>
Przeczytaj historie niektórych uratowanych koni >>>
Zobacz zdjęcia niektórych uratowanych koni >>>
Zostań opiekunem wirtualnym uratowanych koni >>>