Zbieraj kartridże, ratuj konie

Podsumowanie IV edycji

Czwarta edycja akcji „Zbieraj kartridże, ratuj konie” została zakończona. Najwięcej kartridży przyjętych do recyklingu przesłało Gimnazjum im. Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku. Łącznie podczas akcji 2014/2015 zebrano 4541 kartridży, dzięki którym udało się uratować 60. konia Klubu Gaja – Lasera. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

W roku szkolnym 2014/2015 w akcji wzięło udział 106 placówek oświatowych. Łącznie do firmy GreenProject przesłano 14668 kartridży i zużytych tonerów. Do ponownego użytku trafiło 4541 z nich. Kartridże i tonery zbierano w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Do akcji dołączyły również ośrodki szkolno-wychowawcze.

Ze środków pochodzących m.in. z akcji „Zbieraj kartridże, ratuj konie” udało się uratować kolejnego konia – Lasera, który znalazł nowy dom w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Laser pracuje tu jako koń – terapeuta podczas zajęć z hipoterapii i stał się przyjacielem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Pozostała część dochodu z akcji została przeznaczona na leczenie i utrzymanie koni Klubu Gaja: Pegaza, White Lady, Harta, Drumli, Antałka, Atlantyka, Buby, Kasi, Premiery, Samsona, Sugara, Rymarza, Gai, Normana, Magmy, Lukasa i Maksia.

W ciągu czterech lat trwania akcji „Zbieraj kartridże, ratuj konie” łącznie udało się zebrać ponad 24 tys. kartridży, które zostały przetworzone w pełnowartościowe materiały do drukowania. W akcji wzięło udział ponad 500 placówek oświatowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników akcji Klub Gaja uratował 4 konie – Atlantyka,FetęGasa i Lasera, które znalazły nowe domy, gdzie pracują jako konie – terapeuci. Pomagają m.in. dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym z autyzmem, zespołem Aspergera, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa czy innymi dysfunkcjami. Wspierają rozwój osobisty uczestników warsztatów „Konie uczą ludzi”.

Klub Gaja dziękuje wszystkim Uczestnikom akcji oraz firmie GreenProjekt za zaangażowanie i pomoc w ratowaniu koni.

Z przykrością musimy również poinformować, że akcja „Zbieraj kartridże, ratuj konie” nie będzie dalej kontynuowana. 

Ranking szkół IV edycji akcji >>>

***

Program polega na zbiórce zużytych kartridży do drukarek. Zostaną one przekazane do recyklingu, dzięki czemu nie będą zanieczyszczały środowiska naturalnego. Ze środków uzyskanych z recyklingu Klub Gaja przeprowadzi akcje ratowania koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub porzuconych.

W trakcie trwania IV edycji Programu zachęcamy do aktywnego udziału w konkursach, samodzielnego inicjowania różnych akcji i wydarzeń lokalnych związanych z tematyką Programu a także pozyskiwania stałych Partnerów (okolicznych firm, urzędów, instytucji), którzy pomogą w zebraniu jeszcze większej ilości kartridży.

CHCEMY POMÓC JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE KONI – DZIĘKI WAM!

Szkoły, które zbiorą najwięcej kartridży zostaną wyróżnione!

Green Project zapewnia pomoc w przeprowadzeniu programu poprzez przekazanie materiałów informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych oraz pokrycie kosztów odbioru zebranych kartridży (dla uczestników udział w programie jest bezpłatny!).

Kto może wziąć udział w programie?

Program jest skierowany do wszystkich placówek oświatowych (szkół, przedszkoli i innych podmiotów zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży). Zbiórkę przeprowadzają uczniowie z pomocą swoich rodziców, nauczycieli, okolicznych urzędów i firm.

Jak długo trwa program?

Program trwa przez cały rok szkolny – od września do lipca.

Co należy zbierać?

Zbiórce podlegają puste kartridże do drukarek atramentowych i laserowych, zarówno oryginalne jak i zamienniki.

Co się dzieje z zebranymi kartridżami?

Green Project przekazuje zebrane kartridże do recyklingu. Dzięki temu zyskują one drugie życie zamiast zalegać na wysypiskach śmieci przez setki lat.

Jak ratujemy konie?

Klub Gaja – jedna z najstarszych w Polsce organizacji zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt – dzięki środkom uzyskanym m.in. z recyklingu kartridży prowadzi działania mające na celu ratowanie koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub takich, których właściciele nie chcę się już nimi zajmować. Konie przekazywane są do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się hipoterapią, do gospodarstw agroturystycznych. Z otrzymanych środków finansowane jest utrzymanie a także leczenie koni, które tego wymagają. Klub Gaja uratował już 60 koni!

Czytaj o kampanii przeciwko transportom żywych koni na rzeź

Przeczytaj historie niektórych uratowanych koni

Jaka nagroda czeka na zwycięzcę programu?

Placówka, która zbierze najwięcej kartridży otrzyma statuetkę Pegaza. Dla pierwszych trzech placówek przewidziane są również nagrody rzeczowe.

Jakie są korzyści z udziału w programie?

  • zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez recykling odpadów
  • zwiększenie świadomości ekologicznej u uczniów, rodziców, nauczycieli
  • pomoc w ratowaniu cierpiących koni
  • możliwość otrzymania wyróżnienia dzięki rywalizacji między placówkami w całej Polsce

Jak przystąpić do programu?

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w programie wypełnij formularz zgłoszeniowy a my skontaktujemy się z Tobą, wyjaśnimy szczegóły programu oraz wyślemy materiały niezbędne do jego przeprowadzenia.

UWAGA! Kontakt w sprawie odbioru zebranych kartridży tylko poprzez e-mail: biuro@greenproject.org.pl

Na stronie internetowej www.greenproject.org.pl znajdują się wszystkie informacje na temat Programu Zbieraj kartridże, ratuj konie: regulamin, praktyczne wskazówki dot. prowadzenia zbiórki, materiały do pobrania.
Zachęcamy również do polubienia strony na Facebooku, ponieważ tam będziemy na bieżąco informować o wszystkich aktualnościach: aktualizacjach rankingu, ciekawostkach i wydarzeniach od Uczestników Programu a także o konkursach i nagrodach.
http://www.facebook.com/Zbieraj.Kartridze.Ratuj.Konie

 

Podsumowanie I Edycji Programu Zbieraj kartridże, ratuj konie

Podsumowanie II Edycji Programu Zbieraj kartridże, ratuj konie

 

Niektóre relacje ze szkół biorących udział w akcji:

W naszej szkole zbiórka kartridży dla „koników” cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Dzieciaki są bardzo zaangażowane w działalność na rzecz ochrony środowiska i pomoc bezdomnym zwierzętom.
W związku z uczestnictwem w akcji zbiórki wraz z uczniami klas 3 przeprowadziliśmy projekt „Czy warto chronić przyrodę i jednocześnie pomagać zwierzętom?”. Uczestnicy projektu zorganizowali zbiórkę kartridży na terenie gminy, wykonali plakaty, ulotki informacyjne nt. Klubu Gaja oraz akcji pomocy bezdomnym i pokrzywdzonym koniom, wykonali pudełka do zbiórki, które wstawili do sklepów, urzędów, apteki itp. W akcję zaangażowali się również rodzice, społeczność lokalna oraz instytucje w gminie Radzanów. Zebrano 150 sztuk kartridży.

Gimnazjum w Rogolinie

Zespół  Szkół  nr 1 w Jaworznie z wielkim zaangażowaniem bierze udział w programie ekologicznym „Zbieraj kartridże, ratuj konie”.  W ramach akcji nasza szkoła zapoznała całą społeczność szkolną (uczniów, rodziców i nauczycieli) oraz  środowisko lokalne z jej zasadami i szczegółami. Na początku roku szkolnego pedagodzy szkolni przeprowadzili w klasach na godzinach wychowawczych zajęcia edukacyjne, na których zostały szczegółowo przedstawione założenia programu. Ulotki informacyjne przygotowane przez pedagogów otrzymali rodzice podczas pierwszego spotkania z wychowawcami. Aktualne informacje o przebiegu działań umieszczane są na bieżąco na szkolnej stronie internetowej. Temat ten poszerzony został także poprzez umieszczanie aktualności i plakatów na gazetce ściennej   i tablicy informacyjnej, które znajdują się bezpośrednio przy wejściu do szkoły. Wszystkie plakaty zostały wykonane przez uczniów pod opieką nauczyciela j. angielskiego pani Katarzyny Trawińskiej-Konieczny. Jeden z plakatów został umieszczony także na tablicy, która znajduje się w miejscu publicznym, w parku, gdzie przebywa na co dzień bardzo wielu mieszkańców. To nie jest pierwsza współpraca z Klubem Gaja.  We wrześniu przedstawiciele Szkolnej Rady Uczniowskiej wraz z opiekunami brali udział w akcji „Poprzyj maksymalnie 8-godzinny czas transportu zwierząt”. Zebraliśmy kilkaset podpisów, które wysłaliśmy pocztą na adres Klubu Gaja.
Wielu uczniów naszej szkoły od najmłodszych lat jeździ także konno w naszej dzielnicy- Byczyna,  więc włączenie się do tej akcji było dla nas bardzo ważne.  Liczą się dla nas chęci i zainteresowanie uczniów, rodziców i  nauczycieli, którzy poprzez udział pokazali, że bardzo im zależy na życiu i przyszłości tych  pięknych i mądrych zwierząt.

Zespół Szkół nr 1 w  Jaworznie

Nasza szkoła bardzo aktywnie zbiera makulaturę i kartridże. 30 marca na dni otwarte szkoły będziemy robić wystawę, a w kwietniu kiermasz na rzecz koni.

Prywatna Szkoła Podstawowa Smyk w Bielsku-Białej

 

 

W szkole odbyły się zajęcia o zbieraniu kartridży. Zajęcia odbyły się w bibliotece szkolnej a tematem oprócz podstawowego było przedstawienie konia w całym tego słowa znaczeniu.

Szkoła Podstawowa w Biesalu

 

 

 

 

więcej informacji na stronie:

http://www.greenproject.org.pl/

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget