17. EDYCJA ŚWIĘTA DRZEWA

10 października ruszyła 17. edycja programu Klubu Gaja Święta Drzewa, do której włączają się m.in. przedszkola, szkoły, samorządy i firmy, które chcą sadzić i chronić drzewa w swojej okolicy. Tegoroczne hasło brzmi „Drzewa dla klimatu”. Ogólnopolska inauguracja odbyła się w Warszawie, w Służewskim Domu Kultury. Klub Gaja wspólnie z ambasadorami aktorami: Dagmarą Bąk i Bartłomiejem Topą, gospodarzami, laureatami konkursów, partnerami i gośćmi posadził 7 drzew owocowych w zagrodzie dla kóz!

Inauguracja Święta Drzewa tradycyjnie rozpoczęła się konferencją prasową w plenerze. Mówiliśmy o konieczności współpracy. Nie przypadkowo wybrano tegoroczne hasło Święta Drzewa. Katastrofa klimatyczna dzieje się na naszych oczach. Coraz częściej dotykają nas ekstremalne zjawiska pogodowe. Nie możemy zwlekać z podejmowaniem natychmiastowych decyzji i działań. Sadzenie drzew to konkretna aktywność.

„Żyjemy w biologicznej symbiozie. By ją utrzymać musimy o nią zadbać! Sadzenie drzew to nasz obowiązek! To już nie jest temat rozważany w kategoriach chcemy – nie chcemy, możemy – nie możemy. My musimy sadzić drzewa! To nasz cywilizacyjny priorytet!!!” – mówił aktor Bartłomiej Topa, ambasador Święta Drzewa.

Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja, wielokrotnie w czasie inauguracji podkreślał znaczenie podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz ratowania naszej planety. Szukajmy sprzymierzeńców  i nie ustawajmy. Program Święto Drzewa to dobry przykład zaangażowania bardzo różnych środowisk i branży w ochronę klimatu i edukację.

„Nie możemy już dłużej czekać. Sadźmy drzewa, zmieniajmy dietę na bezmięsną, bądźmy świadomymi konsumentami. Ale nie zapominajmy o wywieraniu wpływu na polityków i wielkie korporacje, bo to właśnie oni mogą zrobić najwięcej na poziomie globalnym. Tego wymaga od nas sytuacja, w której znalazł się świat” – powiedział Jacek Bożek.

Uroczyste wręczanie nagród Święta Drzewa i podziękowań jak zwykle przerywane było gromkim śmiechem, gdyż większość uczestników wydarzenia z humorem opowiadało o swojej pracy i dokonaniach. Całość wydarzenia zakończył wspólny wegetariański poczęstunek z prostym przesłaniem, że to co jemy na co dzień też ma niebagatelny wpływ na zmieniający się klimat i wymieranie gatunków. Dziękujemy uczestnikom, którzy przyjechali z całej Polski! Dziękujemy przedstawicielom partnerów, którzy z nami sadzili drzewa m.in.: m.st. Warszawa, Partnerstwu dla Klimatu, Lasom Państwowym, Davines, ALDI, C&Fundation, LeasePlan i DHL.

„Tradycyjnie włączamy się do Święta Drzewa. Warszawianki, warszawiacy cenią zieleń, która zdobi miasto i służy adaptacji do zmian klimatu. Cieszę się, że program od lat angażuje tylu uczestników, również tych najmłodszych, uczących się troszczyć o przyrodę” – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W Warszawie przygotowania do inauguracji rozpoczęliśmy wiele dni wcześniej, gdyż współpracujące z Klubem Gaja szkoły i przedszkola zamówiły sadzonki drzew i krzewów, które zostały przywiezione do Służewskiego domu Kultury. Do akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” dołączyło ponad 100 placówek ze stolicy!  Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, szkoły odebrały ponad 1800 sadzonek jarzębin, bzów czarnych oraz dzikich jabłoni i grusz.

ZOBACZ FOTORELACJĘ ZE ŚWIĘTA DRZEWA W WARSZAWIE >>>>

Fot. Klub Gaja/ B.Tarnawa oraz  Klub Gaja/Vidoq

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Trillion Tree Campaign, Davines, ALDI.
Partnerzy: Troton, C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Bielsko-Biała, Rada Osiedla Bielsko Południe, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Express Polska, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, Kolej Linowa Czantoria, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Media o Święcie Drzewa m.in.:

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/25735/swieto-drzewa-na-podkarpaciu

http://www.um.warszawa.pl/en/aktualnosci/rozpocz-li-my-17-wi-drzewa

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,45431,Bielscy-ekolodzy-ratuja-konie-prowadzone-na-rzez.html

https://nowiny24.pl/10-pazdziernika-to-swieto-drzewa-sprawdz-jak-bedzie-obchodzone-w-nadlesnictwach-rdlp-w-krosnie/ar/c1-14488951

http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ciekawostki/zasadz-drzewo-z-okazji-jego-swieta-klub-gaja-zacheca-do-udzialu-w-17-edycji-akcji,1284.html

https://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/dabrowa-gornicza-obchody-swiatowego-dnia-drzewa-zdjecia/ar/c1-7375266

https://kampaniespoleczne.pl/inauguracja-swieta-drzewa-juz-jutro/

http://www.jaw.pl/2019/10/dzis-swieto-drzewa/

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nagrody Czarodziejskiego Drzewa>>>