Europejczycy wybierają Europejskie Drzewo Roku 2018

Tylko do końca lutego każdy może wybrać swoje ulubione drzewo poprzez głosowanie online na stronie www.treeoftheyear.org . W tegorocznym, ósmym już konkursie o tytuł Europejskiego Drzewa Roku bierze udział 13 krajów z Europy. Polski kandydat w tym prestiżowym konkursie to topola Helena z Helu. Klub Gaja zachęca do wsparcia polskiego drzewa!

Pierwsza połowa głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2018 już za nami. Polski kandydat to tego tytułu – Topola Helena z Helu, zwyciężczyni polskiej edycji konkursu w 2017 roku, organizowanego przez Klub Gaja, zdobyła już ponad 7 tysięcy głosów internautów. W plebiscycie prowadzi Dąb korkowy Świstak z Portugalii, który zdobył już blisko 17 tysięcy głosów. Zachęcamy do udziału i oddawania głosów na polskie drzewo. Konkurs potrwa do 28 lutego. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, więc ilość oddanych głosów na poszczególne drzewa obserwować można tylko do 21 lutego. Ogłoszenie zwycięzcy będzie miało miejsce 21 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.

Zwycięstwo w zeszłorocznym konkursie dębu Józef podniosło bardzo wysoko poprzeczkę dla topoli Helena. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wygrać po raz kolejny. Wszystko zależy od nas i naszej determinacji. Głosujmy i namawiajmy do tego innych, bo warto promować nasze lokalne skarby Tym razem w Helu – zachęca Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 8. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Celem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Każdego roku w konkursie bierze udział ponad 200 000 osób z całej Europy.

Mogą Państwo pomóc Klubowi Gaja chronić drzewa przekazując 1% podatku. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Przeczytaj historię Topoli Helena i zagłosuj  tutaj >>>>
Zobacz film o Helenie  tutaj>>>>
Poznaj niezwykłe polskie drzewa dzięki aplikacji mobilnej czytaj więcej >>>
Więcej o konkursie Europejskie Drzewo Roku  www.treeoftheyear.org

Na zdjęciach:

Topola Helena. Fot. Klub Gaja / Beata Tarnawa

Plakat Zofii Lasockiej

Ten wpis umieszczono w kategorii Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget