Czy Topola Helena zostanie Europejskim Drzewem Roku 2018?

W lutym każdy może oddać swój głos na polskie drzewo w corocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku. W tym roku naszym kandydatem jest Topola Helena z Helu – zwyciężczyni krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klubu Gaja. Spośród drzew z 13 europejskich krajów rywalizację wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Co roku w popularnym konkursie bierze udział ponad 200 000 osób z całej Europy. Zapraszamy do głosowania na www. treeoftheyear.org

topola_helena_fot_beata_tarnawa (1)Nazwa 220-letniej Topoli Heleny z Helu nie jest przypadkowa. Podkreśla ona tożsamość miejsca, w którym rośnie, bowiem w języku staropolskim nazwa „Hel” oznacza wydmę, cypel, pustkowie. Klimat nadmorski oraz helska bryza próbują ją „złamać”, jednak drzewo dzielnie stawia im opór. Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na ten niezwykły okaz topoli był Roman Klim – miłośnik przyrody Pomorza i twórca Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dawniej Helena stała w towarzystwie bliźniaczej topoli, która nie wytrzymała silnego naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiająca rybaków wciągających sieci do łodzi. Tym samym powstał pomnik nawiązujący do historii  miasta i jego rybackiej tradycji.

Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie helska Helena została okrzyknięta w Polsce Drzewem Roku 2017. Dziś reprezentuje Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by polska topola otrzymała ten wspaniały tytuł, jako drzewo z historią w tle. Zasługuje na to – komentuje Żanna B. Sepińska, kierownik Zespołu ds. promocji, turystyki i kultury Miasta Helu.

Z polską topolą konkurować będą drzewa z 12. europejskich krajów, m.in. rzadka lokalna odmiana jabłoni na Słowacji, największy na świecie dąb topola_helena_fot_beata_tarnawa (6)korkowy w Portugalii, odnotowany w księdze Guinnessa, dąb będący symbolem skautingu w Wielkiej Brytanii i wiele innych niezwykłych drzew, które przeżyły powódź, ogień czy choroby – ale wciąż żyją dzięki swoim opiekunom. Przeczytaj historie wszystkich drzew biorących udział w konkursie na www. treeoftheyear.org

Czy topola Helena powtórzy zeszłoroczny sukces Dębu Józef, który został Europejskim Drzewem Roku 2017, zdobywając ponad 17 tysięcy głosów internautów? Bardzo na to liczę, ja i wszystkie osoby oraz instytucje, którym zależy na dobru polskiej przyrody. Zwycięzcę plebiscytu poznamy już 21 marca podczas uroczystej gali rozdania nagród w Brukseli. Tymczasem zapraszamy do głosowania i poznawania historii niezwykłych drzew, które śmiało możemy nazwać „zielonymi skarbami” Europy – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku podkreśla emocjonalny związek między drzewami i lokalnymi społecznościami. Podczas plebiscytu, który trwa od 1 do 28 lutego 2018 r. każdy może oddać swój głos na dwa drzewa. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne,  co oznacza, że na stronie internetowej nie można zobaczyć aktualnej liczby głosów.

Głosy na polskie drzewo można oddać na stronie www. treeoftheyear.org lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl

Więcej o topoli Helenie >>>

Topola Helena na Facebooku>>>

Mogą Państwo pomóc Klubowi Gaja chronić drzewa przekazując 1% podatku. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Fot. Klub Gaja / Beata Tarnawa

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget