Góry, woda, konie – czyli wizyta gimnazjalistów z Sosnowca w Klubie Gaja

Uczniowie Gimnazjum nr 16 z Sosnowca odwiedzili konie uratowane przez Klub Gaja, przebadali rzekę Wilkówkę  oraz spacerując po stoku Magurki rozmawiali o ochronie środowiska i pomocy zwierzętom.

Młodzież z tego gimnazjum od kilku lat współpracuje z Klubem Gaja, m.in współorganizując Dzień Praw Zwierząt oraz aktywnie uczestnicząc w programach: Święto Drzewa i Zaadoptuj rzekę.

W dniu wczorajszym (25 czerwca) uczniowie wraz z opiekunami klasy panią Iwoną Mistrzyk i panią Aleksandrą Granat odwiedzili konie wykupione przez Klub Gaja, mieszkające w stajni w Wilkowicach. Historia Pegaza, który jako młody źrebak został wykupiony z transportu do rzeźni, poruszyła wszystkich obecnych. White Lady, zaprezentowała się z gracją i dostojeństwem konia sportowego, choć karierę zakończyła kilka lat temu. Dzięki staraniom poprzedniej właścicielki oraz Jagody – wolontariuszki Klubu Gaja opiekującej się końmi, ta piękna klacz żyje bezpieczna u boku Pegaza.
O potrzebie niesienia pomocy zwierzętom opowiadała edukatorka Klubu Gaja Kasia.

W źródłowym odcinku rzeki Wilkówki, edukatorzy  Klubu Gaja Paweł i Jarek, w ramach programu Zaadoptuj rzekę, przeprowadzili wraz z młodzieżą badanie jakości wody. Ph 7, azotany 0, amoniak
w normie, wszystkie dane zostały skrupulatnie zanotowane. Badając rzekę nie można zapomnieć
o roślinności i zwierzętach, żyjących zarówno w wodzie jak i wokół niej. Żaba trawna, kos i kruk obserwowały poczynania młodzieży, a jodła pospolita, grab i rozłożysty buk dawały cień wesołym badaczom.

Edukacja nie musi być nudna! Zajęcia w terenie to ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Zaangażowanie i skupienie przeplata się z aktywnością i dobrą zabawą.

Dziękujemy młodzieży i nauczycielom z Gimnazjum nr 16 z Sosnowca za dotychczasowe zaangażowanie w działania Klubu Gaja. Wszystkim uczniom i ich wychowawcom życzymy udanych wakacji.

 

Program Zaadoptuj rzekę objęty został Honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program Zaadoptuj rzekę dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.. Patronat: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget