COP19: Marsz dla Klimatu

Klub Gaja wziął udział w Międzynarodowym Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej, który odbył się w ramach szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie.

Marsz wyruszył sprzed Pałacu Kultury i Nauki i przeszedł alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, obok Stadionu Narodowego i dotarł do Parku Skaryszewskiego, gdzie odbył się wiec. Kilka godzin wcześniej wśród uczestników panelu na temat wpływu krajobrazu na politykę w zakresie zmian klimatu (z udziałem przedstawicieli organizacji zajmujących się lasami z całego świata) rozdawaliśmy koperty z przesłaniem Zasadź dobry klimat i nasionami sosny taborskiej. Wieczorem na antenie radia TOK FM Jacek Bożek opowiadał o działaniach Klubu Gaja podczas wydarzeń towarzyszących szczytowi klimatycznemu w Warszawie. Gośćmi audycji byli także: Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i Marcin Popkiewicz, autor książki Świat na rozdrożu.

Stoisko wystawiennicze Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki jest chętnie odwiedzane ze względu na możliwość udziału w happeningu Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek. Mamy coraz więcej zaplecionych warkoczy, dlatego potrzebujemy coraz więcej tkanin, z których powstają. Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin, zasłon, firan, obrusów, i innych tego typu materiałów. Posłużą do stworzenia symbolicznych warkoczy dla ochrony rzek, które wezmą udział w nieprawdopodobnym happeningu Klubu Gaja i krakowskiej artystki Cecylii Malik – 22 listopada, w dniu zakończenia szczytu klimatycznego COP19.

Osoby spoza Warszawy, które chcą się przyłączyć się do naszego happeningu mogą przysłać nam już gotowe, zaplecione warkocze na adres:
Pałac Kultury i Nauki – wystawa Zielony Klimat (stoisko Klubu Gaja)
Warszawa
Marszałkowska 126

Przesyłki muszą dotrzeć do 21 listopada. Wezmą udział w niezwykłej akcji!

Wydarzenia Klubu Gaja towarzyszące COP19 – 17 listopada:

O godz. 9.20 – Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja w programie Radia dla Ciebie

W godz. 10.00-18.00 – kontynuujemy happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodność” w 1. części oficjalnej wystawy COP19 – Zielony Klimat – edukacja i technologie dla ochrony środowiska). Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych!  Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin (np. obrusów, firan, pościeli).

Godz. 19.00 –21.00 – druga i ostatnia część panelu dyskusyjnego na temat wpływu krajobrazu na politykę w zakresie zmian klimatu. Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka.

W ciągu dnia w centrum Warszawy rozdajemy koperty z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat.

Wydarzenia Klubu Gaja podczas Szczytu Klimatycznego COP19 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget