COP19: ROZDAJEMY NASIONA, PLECIEMY WARKOCZE

Koperty Klubu Gaja z przesłaniem Zasadź dobry klimat i nasionami sosny taborskiej trafiły do rąk ministra rolnictwa, Stanisława Kalemby i głównego konserwatora przyrody, Janusza Zaleskiego. Natomiast na stoisku wystawienniczym Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki pojawiła się 18-latka z własnoręcznie zaplecionym warkoczem z tkanin o długości blisko 60 metrów.

Roksana Łuczak z Gimnazjum nr 6 w Warszawie zaskoczyła nas swoją pracowitością i entuzjazmem dla happeningu Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek. W domu uplotła warkocz o długości blisko 60 metrów. Na naszym stosiku kontynuowała pracę i warkocz osiągnął długość 100 metrów!

Mamy pytania od osób spoza Warszawy, jak przyłączyć się do naszego happeningu na odległość? Plećcie warkocze na spotkaniach towarzyskich w swoich miejscowościach (w domach kultury, bibliotekach, i in.), plećcie warkocze indywidualnie (jak Roksana) i przysyłajcie je do nas, do 21 listopada, na adres:
Pałac Kultury i Nauki – wystawa Zielony Klimat (stoisko Klubu Gaja)
Warszawa
Marszałkowska 126

Wezmą udział w niezwykłej akcji na podsumowanie happeningu!

Przypominamy słowa pomysłodawczyni warkoczy dla rzek, krakowskiej artystki Cecylii Malik, która jest z nami w Pałacu Kultury i Nauki:
Warkocze zaczęliśmy pleść w Krakowie dla górskiego potoku Białka, jako wyraz protestu wobec planów jej regulacji. Upletliśmy wspólnymi siłami około 6 kilometrów, który rozwinęliśmy wzdłuż jej naturalnych brzegów, jako linę broniącą przed zniszczeniem. Teraz pleciemy warkocze w Warszawie, nad Wisłą, jedną z ostatnich naturalnych wielkich rzek Europy.

Zapraszamy do wyplatania warkoczy i prosimy o przynoszenie tkanin na nie – niepotrzebnych obrusów, firanek, zasłon, pościeli, i innych materiałów.

 

Wydarzenia Klubu Gaja towarzyszące COP19 – 16 listopada:

W godz. 9.00-10.30 – rozdajemy koperty z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat przed Stadionem Narodowym (oficjalnym miejscem obrad szczytu klimatycznego).

W godz. 10.00-18.00 – kontynuujemy happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodność” w 1. części oficjalnej wystawy COP19 – Zielony Klimat – edukacja i technologie dla ochrony środowiska). Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych!  Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin (np. obrusów, firan, pościeli).

Godz. 14.00 –  na Uniwersytecie Warszawskim rozdajemy koperty Zasadź dobry klimat uczestnikom panelu dyskusyjnego na temat wpływu krajobrazu na politykę w zakresie zmian klimatu i założenia zrównoważonego rozwoju.

Godz. 14.30 – sprzed Pałacu Kultury i Nauki idziemy w Międzynarodowym Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej. Przejdziemy Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, obok Stadionu Narodowego, do Parku Skaryszewskiego (muszla koncertowa). Do marszu dołączą uczestnicy specjalnego pociągu, który przyjedzie z Brukseli (przez Berlin i Poznań) pod hasłem „March for Climate and Social Justice”, koordynowanego przez organizację belgijską Climate and Justice. Ok. godz. 17.00 w Parku Skaryszewskim głos zabierze Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Wydarzenia Klubu Gaja podczas Szczytu Klimatycznego COP19 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget