Święto Drzewa w katowickiej Alei Drzew Polskich

Aleja Drzew Polskich w Katowicach nad rzeką Rawą rozrasta się dzięki Świętu Drzewa Klubu Gaja. W alei jest już 13 drzew. Dwanaście z nich zasadzono 15 października z okazji inauguracji 11. edycji programu Święto Drzewa.

Pierwsze drzewo w alei – rzadki gatunek klonu polnego – posadzono rok temu podczas inauguracji 10. jubileuszowego Święta Drzewa, które zakończyło się rekordem w dotychczasowej historii programu. W sumie w ciągu kilku miesięcy 2012-2013 roku uczestnicy programu posadzili 112, 5 tysiąca drzew!

Kolejne 12 drzew w katowickiej alei zasadzili uczniowie i przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Są to gatunki wybrane specjalnie do nasadzeń w mieście, które jednocześnie odpowiadają założeniom edukacyjnym alei: klon jawor, klon zwyczajny, grab, dąb, wiąz, jarząb, wierzba iwa, brzoza brodawkowata, jesion wyniosły, buk oraz lipy – drobnolistna i szerokolistna. Sadzenie poprzedziła prelekcja o polskich drzewach w miejskim krajobrazie, przygotowana przez wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. Troje uczniów, którzy potrafili streścić jej najważniejsze wiadomości otrzymało w nagrodę książkę O zmienianiu świata. Droga Wojowników Gai, wydaną z okazji jubileuszu 25-lecia stowarzyszenia. Oprócz drzew w alei, obok niej, dodatkowo zasadzono sześć brzóz.

Podczas inauguracji Święta Drzewa w Katowicach wręczono certyfikaty i nagrody. Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach otrzymali certyfikat współpracy natomiast firmy: Eco Service i Green Project – certyfikat dla partnerów Święta Drzewa.

Nagrody odebrali także laureaci Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza (którzy nie mogli przyjechać do Warszawy 10 października). Czarodziejskie Drzewo wręczono Żorom – za sadzenie drzew przez dzieci i młodzież w ogrodach przyszkolnych i pomysł na odkrywanie wartości starych drzew poprzez konkurs Żorskie pomniki przyrody oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Strzyżowicach – za oryginalną akcję artystyczną Żywe rzeźby, która posłużyła do promocji Święta Drzewa na terenie sołectwa Strzyżowice.
Nagrodę Pegaza otrzymało Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie – za współpracę i zaangażowanie największej liczby uczestników w akcję Zbieraj makulaturę, ratuj konie oraz Szkoła Podstawowa nr 23 w Gliwicach – za największą aktywność podczas akcji Zbieraj kartridże, ratuj konie.

***

Zainicjowany przez Klub Gaja w 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny. W ciągu 10 lat Polacy posadzili już z Klubem Gaja 570 000 drzew.

 

 

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Woj. Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

 


Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget