Inauguracja Święta Drzewa Klubu Gaja przed Konferencją Klimatyczną

Zasadzenie 20 drzew, udział przedstawicieli  9 państw i wiadomość o nowym parku w Warszawie, zdominowały ogólnopolską inaugurację 11. Święta Drzewa w stolicy Polski. Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Stołeczne Warszawa, Lasy Państwowe i firma LeasePlan Fleet Management Polska.

Drzewa zasadzili przedstawiciele 9 ambasad krajów – uczestników Konferencji Klimatycznej, która za miesiąc rozpocznie się w Warszawie.

To jest gest dla przyrody i gest dla przyszłości – mówił Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce, dziękując w imieniu pozostałych ambasadorów za zaproszenie na Święto Drzewa. Nasz udział jest wyrazem poparcia dla tego wydarzenia – dodał.

Poprzednia – 10. edycja Święta Drzewa zakończyła się nowym rekordem – zasadzeniem 112 500 drzew. Z okazji kolejnej, 11. edycji, 10 października obok Biblioteki Narodowej w Warszawie posadzono 20 drzew. Jednocześnie Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja wspólnie z Kamilem Dąbrową, dyrektorem Programu 1 Polskiego Radia i Leszkiem Drogoszem, dyrektorem Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy zapowiedzieli rozpoczęcie prac nad utworzeniem nowego parku w stolicy Polski. Proces jego powstawania będzie miał nowatorską formę, która zakłada szeroki udział społeczny w opracowaniu funkcji parku, m.in. poprzez cykliczne audycje na antenie Radiowej Jedynki.

To będzie proces, na którym będzie mogło wzorować się każde miasto w Polsce. Zaangażowanie mieszkańców związane jest nie tylko z tym, aby park odpowiadał na ich potrzeby i oczekiwania, ale także, aby troszczyli się o niego, jak o swoją własność – zapowiada Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Park, o powierzchni 5 hektarów, powstanie na terenie dotychczas zajmowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, w rejonie Pola Mokotowskiego. Najpierw przeprowadzone zostaną badania, które wyjaśnią, w jakim stanie biologicznym znajduje się teren.

Robocze hasło naszego projektu brzmi: Drzewa zamiast śmieciarek. Chcemy przywrócić to miejsce ludzkim i nieludzkim mieszkańcom, ale zrobić to w sposób modelowy – poprzez jak największy udział warszawiaków oraz nasze partnerstwo: Radiowej Jedynki, Klubu Gaja i urzędu miasta – wyjaśniał Kamil Dąbrowa, dyrektor Radiowej Jedynki, który wziął także udział w sadzeniu drzew z okazji inauguracji 11. Święta Drzewa. Wśród 20 drzew były: czeremchy, cypryśniki, buk, dęby błotne, skrzydłoorzech oraz kasztanowce czerwone, leszczyny tureckie i lipy krymskie. Wśród osobistości zaproszonych do ich zasadzenia znaleźli się m.in. Alicja Kapuścińska (wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim) z córką; Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do spraw społecznych; Michał Olszewski, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy; Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Paweł Mikusek, rzecznik prasowy z Ministerstwa Środowiska, Piotr Dobrzyński z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej wręczono nagrody laureatom Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza oraz nagrody specjalne – Złote i Kryształowe Czarodziejskie Drzewa, a także statuetki Drzewa Roku 2013 (Dąb Wybickiego w Będominie) i dyplomy dla finalistów konkursu Drzewo Roku. Wręczono również certyfikaty dla parterów Święta Drzewa i nagrodę Pro Bono dla Ziemi.

Sadzenie drzew z okazji 11. inauguracji programu Klubu Gaja rozpoczęło także offsetowanie przyjazdu 9 tysięcy uczestników Konferencji Klimatycznej do stolicy Polski. W tym celu w Warszawie zostanie posadzonych 9 tysięcy drzew (4, 5 tysiąca w Lesie Sobieskiego i na Wydmie Żerańskiej) oraz pobliskim Nadleśnictwie Celestynów (4, 5 tysiąca). Środki transportu należą do największych źródeł emisji gazów cieplarnianych.

Poprzez zasadzenie 9 tysięcy drzew chcemy, przynajmniej częściowo, zrekompensować przyrodzie straty, na które jest narażona w związku z organizacją szczytu klimatycznego– wyjaśniał Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy.

***

Realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny. W ciągu 10 edycji programu Święto Drzewa Polacy posadzili z Klubem Gaja 570 000 drzew.

 

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Woj. Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget