11. inauguracja Święta Drzewa w Katowicach

W Katowicach powstaje Aleja Drzew Polskich. Pierwsze drzewa posadzą dziekani Uniwersytetu Śląskiego, na inaugurację 11. Święta Drzewa Klubu Gaja. Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Inauguracja Święta Drzewa 2013

odbędzie się

15 października (wtorek) o godz.12.00

przed budynkiem Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką

ul. Bankowa 11 a w Katowicach

 

Sadzenie drzew jest skutecznym sposobem w ograniczaniu skutków i przyczyn zmian klimatu. W ciągu 10 lat Polacy posadzili już z Klubem Gaja 570 000 drzew biorąc tym samym udział w programie edukacji ekologicznej – Święto Drzewa. Katowicka Aleja Drzew również jest przedsięwzięciem o charakterze nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim edukacyjnym. Znajdą się tu tylko polskie gatunki drzew, takie jak lipa, jesion, grab czy klon. Obok staną tablice edukacyjne na temat rodzimych gatunków drzew.

W sadzeniu pierwszych 12 drzew w tym miejscu – o godz. 12.00 – weźmie udział 12 dziekanów Uniwersytetu Śląskiego oraz Wiceprezydent Katowic, Marcin Krupa i Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, Tadeusz Norman. O godz. 11.30 odbędzie się konferencja prasowa.

Inaugurację łączymy z podsumowaniem 10. edycji Święta Drzewa 2012 czyli rekordową liczbą – 112 500 zasadzonych drzew. W tej edycji w gronie najaktywniejszych uczestników programu, nagrodzonych Czarodziejskim Drzewem, województwo śląskie reprezentują:

Żory (miasto otrzymało nagrodę za sadzenie drzew przez dzieci i młodzież w ogrodach przyszkolnych i pomysł na odkrywanie wartości starych drzew poprzez konkurs Żorskie pomniki przyrody),

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie za utworzenie Literackiego Zagajnika,

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie za uczczenie swojego 55-lecia posadzeniem 55 jaworów na terenie 55 placówek oświatowych w mieście,

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzyżowicach za oryginalną akcję artystyczną Żywe rzeźby, która posłużyła do promocji Święta Drzewa na terenie sołectwa Strzyżowice.

Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie otrzymało Nagrodę Pegaza za współpracę i zaangażowanie największej liczby uczestników w akcję i konkursie Zbieraj makulaturę, ratuj konie (element programu Święto Drzewo).

***

Realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.

 

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Woj. Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan.  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget