11. inauguracja Święta Drzewa w Warszawie

Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów ograniczenia skutków i przyczyn zmian klimatu. W ciągu 10 edycji programu Święto Drzewa Polacy posadzili z Klubem Gaja 570 000 drzew. Inaugurację 11. edycji połączono z sadzeniem drzew przez ambasadorów państw-uczestników zbliżającej się Konferencji Klimatycznej w Warszawie. Zaproszenia skierowano do 20 ambasad reprezentujących państwa ze wszystkich kontynentów. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Lasy Państwowe i firma LeasePlan Fleet Management Polska.

Inauguracja Święta Drzewa 201 3 odbędzie się 10 października (czwartek) o godz.12.00 na Polu Mokotowskim w pobliżu Biblioteki Narodowej, al. Niepodległości 213 obok wejścia głównego ( wejście A )

 Oficjalni goście, m.in. Minister Środowiska i ambasadorzy posadzą wspólnie o godz. 12.00 dziewięć drzew. O godz. 11.00 rozpoczynamy śniadanie prasowe (namiot). O godz.10.00 na Polu Mokotowskim 11 drzew posadzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 321 w Warszawie.

Inaugurację łączymy z podsumowaniem Święta Drzewa 2012 czyli rekordową liczbą – 112 500 zasadzonych drzew. Do Warszawy przyjadą najaktywniejsi organizatorzy lokalnych obchodów Święta Drzewa z całej Polski, którym wręczymy nagrody (w Sali Darczyńców w Bibliotece Narodowej) Czarodziejskiego Drzewa. To m.in. Kampinoski Park Narodowy (posadził 22 000 drzew), Towarzystwo Przyjaciół Lasu Las Kudypski (prowadzi integrację społeczną poprzez sadzenie drzew), Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie (swoje 55-lecia uczciła zasadzeniem 55 jaworów w 55 placówkach oświatowych) czy Koło Ekologiczne Ekoludki w Szkole Podstawowej w Pacynie (wysłuchuje rytm bicia serc drzew, zinwentaryzowało dzikie wysypiska szkodliwe dla drzew).

Statuetkę Drzewa Roku odbierze kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, przed którego siedzibą  stoi laureat konkursu Drzewo Roku 2013 – Dąb Wybickiego.

Wręczymy Nagrody Pegaza najaktywniejszym uczestnikom akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie prowadzonej w ramach programu Święto Drzewa. Akcja obchodzi właśnie jubileusz 10-lecia. Dzięki niej udało się uratować 54 konie (w większości przeznaczone na rzeź), które teraz służą do hipoterapii, w ośrodkach agroturystycznych i małych gospodarstwach.

Inauguracja Święta Drzewa jest też początkiem symbolicznego offsetowania przyjazdu delegatów na Konferencję Klimatyczną w Warszawie. W sumie posadzonych zostanie 9 tysięcy drzew ( liczba uczestników konferencji). Pierwsze 4, 5 tysiąca drzew posadzimy w Warszawie: w Lesie Sobieskiego (październik)  i w Lesie Wydma Żerańska (listopad).

Podczas inauguracji będzie promowana książka z okazji 25-lecia Klubu GajaO zmienianiu świata. Droga Wojowników Gai.

***

Realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.

 

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Woj. Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan.  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa i otagowano jako , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget