Jubileuszowa akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie

Uczą się wrażliwości na potrzeby zwierząt, segregacji surowców wtórnych. Rozwijają swoją pomysłowość, jak organizować działania i pozyskiwać sprzymierzeńców do ogólnopolskiej akcji społecznej Klubu Gaja – Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Uczniowie i dorośli, w minionym roku szkolnym, uzbierali 525 ton makulatury! To niemal dwukrotnie więcej niż poprzednim razem.

 

Do akcji przyłączyło się 196 placówek oświatowych i 19 firm, instytucji i sklepów. Dzięki nim Klub Gaja uratował kolejne konie: Dynastię , Broszkę , Maksia  i Fetę oraz wsparł leczenie i utrzymanie 16 innych wierzchowców.

 

10 lat akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie Klubu Gaja to ponad 2742 tony makulatury i 54 uratowane konie. Akcja uczy odpowiedzialności za korzystanie z zasobów środowiska naturalnego i promuje poszanowanie praw zwierząt. Pieniądze za makulaturę przekazane Klubowi Gaja, wykorzystywane są na rzecz ratowania koni przeznaczonych na rzeź, zaniedbanych i chorych.

Wyjątkowym partnerem biznesowym akcji jest TNT Express Worldwide Poland, która w tym roku zebrała 88 ton makulatury i przekazała Klubowi Gaja blisko 9 tys. zł. Spółka otrzyma Nagrodę Szczęśliwego Rumaka.

 Nagrodzeni w konkursie o Nagrodę Pegaza to:

W kategorii – Największa ilość zebranej makulatury:

·        Szkoła Podstawowa nr 59 w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) – 14940 kg

·        Szkoła Podstawowa nr 3 przy Zespole Szkół nr 3 w Zamościu (woj. lubelskie) – 14180 kg

·        Zespół Szkół nr 1 w Legionowie (woj. mazowieckie) – 11 884 kg

W kategorii – Współpraca i zaangażowanie największej liczby uczestników:

·        Publiczne Przedszkole nr 5 w Świebodzinie (woj. lubuskie)

·        Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie (woj. śląskie)

·        Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej (woj. małopolskie)

W kategorii – Najciekawsze przeprowadzenie działań:

·        Szkoła Podstawowa nr 321 w Warszawie (woj. mazowieckie)

·        Szkoła Podstawowa nr 6 w Kaliszu (woj. wielkopolskie)

·        Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Dębicy (woj. podkarpackie)

Zwycięzcy odbiorą statuetki Pegaza podczas inauguracji 11. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja w Warszawie.

 

Oprócz placówek oświatowych w Zbieraj makulaturę, ratuj konie 2012/13 wzięły udział: spółka IBM BTO z Krakowa, Auchan Bielsko-Biała, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, Ośrodek Kultury w Będzinie, Miejski Dom Kultury Ochota w Warszawie, Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku, Garbarnia Skotan ze Skoczowa, Drukarnia abezet+ z Bielska-Białej. Współpraca : Spółka Ekowtór Jakubiec z Bystrej i Stena Recycling z Siemianowic Śląskich.

***

W Polsce przeznacza się na ubój 60 tys. koni rocznie. Większość z nich, sprzedawanych jest za granicę, gdzie trafiają po długim, przypłaconym ranami i stresem transporcie. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, a także schorowane zwierzęta po ciężkich pracach polowych i leśnych, oraz te, które wykorzystywane są w sporcie wyczynowym. Klub Gaja wykupuje zwierzęta przeznaczone na rzeź, chore lub te, których właściciele nie mogą dłużej utrzymywać. Znajduje dla nich nowe domy, wspiera ich utrzymanie, leczenie i opiekę weterynaryjną. Konie trafiają m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię, do małych gospodarstw lub miejsc związanych z agroturystyką.

Klub Gaja ratuje konie dzięki hojności darczyńców, sympatyków organizacji i ludzi dobrej woli, dla których ważna jest ochrona otaczającej nas przyrody także poprzez:

 ·         przekazanie darowizny na konto Klubu Gaja – 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

·         stałe polecenie przelewu

             ·         zbiórkę kartridży  i makulatury (dochód z ich sprzedaży przekazywany jest na pomoc i ratowanie koni)

              ·         przekazanie 1% podatku na rzecz Klubu Gaja (KRS 0000120069)

 Galeria zdjęć >>>

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” jest częścią Programu Święto Drzewa, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget