Wybieramy Drzewo Roku 2013

Są ludzie, którzy kochają drzewa, a niektóre obdarzają szczególną atencją. Pielęgnują je i otaczają opieką. Wspominają ich dzieje, są z nich dumni, opowiadają o nich innym. Właśnie dla tych ludzi i ich drzew Klub Gaja po raz 3. ogłosił konkurs Drzewo Roku. O tym, które drzewo wygra – decydują internauci, oddając głos na: www.swietodrzewa.pl. Głosowanie kończy się 30 czerwca.

Każdy może wybrać drzewo, które najbardziej mu się podoba i oddać na niego swój głos. Kibicować mu przez cały plebiscyt, namawiając do udziału w nim swoich znajomych. Drzewa wybrane do finału są niezwykłe, ich historie – poruszające, a wygląd – wspaniały. Internauci wybierają swojego faworyta i starają się zdobyć dla niego kolejne głosy. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka, Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator, Kazimierz Kutz.

Spośród 191 propozycji nadesłanych z całego kraju w finale znalazło się 11 drzew:

– z woj. dolnośląskiego – lipa Gracja z Tuszyna

– z woj. mazowieckiego –  Dąb Powstańców 1863 roku z Puszczy Kampinoskiej i sosna z Przerodek

– z woj. pomorskiego – dąb Wojsław z Mikorowa i Dąb Wybickiego z Będomina

– z woj. śląskiego – lipa z Cielętnik , lipa z Irządz,  Nasza Lipa z Łazisk Górnych

– z woj. świętokrzyskiego – lipa z Sandomierza

– z woj. wielkopolskiego – dąb Przyjaciel

– z woj. zachodniopomorskiego –  mamutowiec z Brwic

W ciągu dwóch pierwszych tygodni głosowania drzewa, które prowadzą w plebiscycie zdobyły już ponad 3 000 głosów.

Laureaci – nominujący drzewo do konkursu oraz gmina, na terenie której znajduje się drzewo, otrzymają statuetki Drzewa Roku podczas ogólnopolskiej inauguracji programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja –  Święto Drzewa, 10 października 2013 roku w Warszawie.  Konkurs Drzewo Roku jest jego elementem.  Święto Drzewa to szeroka edukacja – na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu oraz działania praktyczne – sadzenie i ochrona drzew. W ostatniej 10. edycji programu posadzono rekordową liczbę – 112 500 drzew!

To ważny konkurs. Pokazuje, jak wielkie znaczenie mają drzewa i w sensie biologicznym, i  społecznym. To pod drzewami odbywają się lokalne festyny i rodzinne pikniki. To od nich zaczyna się historia osiedla, miasta czy narodu. Ich wizerunki widnieją w herbach i na sztandarach. Konkurs pokazuje także, jak my jesteśmy ważni dla drzew, które potrzebują ochrony i opieki, aby były piękne i zdrowe. Niektórzy, dzięki konkursowi Klubu Gaja, po raz pierwszy dowiedzieli się, że w swojej okolicy mają takie niezwykłe drzewo! Jeżeli zagłosują  na nie, może w przyszłości nie pozwolą wyciąć innego – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku .

Laureat poprzedniej edycji konkursu – platan w Kozach (otrzymał 7 000 głosów) reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku, gdzie zdobył prawie 14 000 głosów i 2. miejsce. Władze Kóz wzięły udział w uroczystości rozdania nagród konkursu w Parlamencie Europejskim w Brukseli (5 czerwca 2013 r.) podczas Zielonego Tygodnia, prestiżowej, największej europejskiej konferencji poświęconej środowisku naturalnemu.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja dofinansowanego przez Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Foto: Tomek Pikuła. Archiwum Klubu Gaja

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget