Drzewo Roku 2012 Klubu Gaja wyróżnione w Brukseli

Władze Kóz odebrały w Brukseli  dyplom za zajęcie 2. miejsca w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Uroczystość odbyła się podczas Zielonego Tygodnia, dorocznej konferencji na temat środowiska Unii Europejskiej. Udział w konkursie, zakończony  zdobyciem prawie 14 tysięcy głosów dla  platana w centrum Kóz, był efektem zdobycia tytułu Drzewa Roku w ogólnopolskim konkursie Klubu Gaja.

Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów  odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w obecności ponad 200 osób. Byli to m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, organizatorzy krajowych konkursów Drzewo Roku , w tym koordynatorka Drzewa Roku w Polsce – Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Habis László– burmistrz węgierskiego miasta Eger odebrał główną nagrodę konkursu – statuetkę dla Europejskiego Drzewa Roku, wykonaną z różnych gatunków drewna. Platan z Eger otrzymał w konkursie największą liczbę głosów – 14 205. Anna Gacek – Bilczewska, zastępca wójta Kóz, odebrała pamiątkowy dyplom.  Koziański platan zdobył 13 898 głosów. Ponad 200 – letni platan w Kozach, rosnący w parku dworskim, jest ważnym drzewem dla lokalnej społeczności. Spotykają się przy nim ludzie różnych pokoleń, odpoczywają w cieniu drzewa, fotografują się. Rodzice i dziadkowie przyprowadzają tu swoje dzieci… – przypomniała Anna Gacek – Bilczewska.

Historię i założenia Europejskiego Drzewa Roku (EDR) przedstawił Ladislav Miko z Czeskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, głównego organizatora konkursu. Drzewa mówią wszędzie tak samo, a poprzez znane drzewa w Europie możemy  w prosty  i czytelny sposób  zwracać uwagę na problemy ochrony  środowiska naturalnego – powiedział  Ladislav Miko, zapraszając jednocześnie inne kraje Europy do udziału w kolejnych edycjach EDR.

Poprzez drzewa biorące udział w  Europejskim Konkursie Drzewo Roku dzisiejsza uroczystość jest wielkim świętem piękna Europy – stwierdził europejski komisarz ds. środowiska,  Janez Potočnik.

Dzień uroczystości – 5 czerwca – obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Środowiska , (ustanowiony przez ONZ w 1972 roku). W tym dniu nawet  figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis  – popularny  symboli Belgii) ozdobiona była pokojowymi kolorami bieli i zieleni.  Pomnik z brązu był jednym z kilku miejsc, które odwiedzili laureaci Europejskiego Drzewa Roku podczas pobytu w Belgii. Bardzo ciekawa okazała się wycieczka do Midden Limburg , gdzie prowadzony jest projekt 3WATER chroniący rzadkie gatunki i siedliska na obszarze Natura 2000 – bąka i rzekotki drzewnej .

Polski platan rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2012 z lipą z Czech, dębem z Irlandii, grupą drzew z Bułgarii oraz z platanami z Węgier i Słowacji. Wcześniej wygrał 2 edycję ogólnopolskiego konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku. Konkurs ten promuje postawy poszanowania przyrody w najbliższym otoczeniu. Pokazuje związki między kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Do końca czerwca, na stronie: www.swietodrzewa.pl  trwa plebiscyt na Drzewo Roku 2013. Zapraszamy do głosowania!

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget