Pegaz Klubu Gaja ozdobił Warszawę

W Parku Kozłowskiego na warszawskim Ursynowie stanął szósty Pegaz Klubu Gaja. To oryginalna nagroda dla laureata konkursu „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Ekorzeźba nawiązuje do pierwszego wierzchowca uratowanego przez Klub Gaja przed śmiercią w rzeźni.

Zwycięzcą 9. ogólnopolskiej zbiórki makulatury okazał się Punkt Przedszkolny „Gapcio” w Warszawie. Przedszkole uzbierało ponad 5 ton makulatury i zaangażowało w to nauczycieli,  rodziców, firmy, Bibliotekę Publiczną na Ursynowie i Przedszkole nr 401 w Warszawie. Pegaz – wykonany z odpadów drewnianych stanął w parku w pobliżu przedszkola (które nie dysponuje własnym ogrodem). Budową rzeźby bardzo interesowali się  spacerowicze i okoliczni mieszkańcy, którzy codziennie licznie przemierzają park –  mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Rzeźba stanęła obok placu zabaw. Swój udział w jej tworzeniu, pod wodzą artysty-rzeźbiarza Waldemara Rudyka miały przedszkolaki „Gapcia”. Dzieci poczuły się wyróżnione i z pewnością będą doglądać rzeźby w przyszłości. Wygrana w konkursie na największą ilość zebranej makulatury to duża zasługa rodziców, którzy chętnie angażowali się w akcję i informowali o niej innych – opowiada Beata Jagodzińska, wicedyrektorka Punktu Przedszkolnego „Gapcio” w Warszawie.

W budowie wzięli także udział uczniowie Szkoły Podstawowej 307 w Warszawie (laureat Złotego Pegaza za coroczny udział w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”) i uczniowie Warsaw Montessori School.

Akcja  „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”  promuje poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody poprzez segregację odpadów i wykorzystywanie surowców wtórnych. Jest przykładem działań Klubu Gaja, które  integrują lokalne społeczności na rzecz ochrony przyrody i zwierząt. Dotychczas uratowano 52 konie i zebrano 2200 ton makulatury. W 2012 roku głównie dzięki przekazom 1% z podatku i zbiórkom makulatury Klub Gaja zorganizował pomoc 16 koniom – 5 ocalił przed śmiercią w rzeźni, a 11 wsparł leczenie i utrzymanie.

W Polsce przeznacza się na ubój 60 tys. koni rocznie. Większość z nich, sprzedawanych jest za granicę, gdzie trafiają po długim, przypłaconym ranami i stresem transporcie. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, a także schorowane zwierzęta po ciężkich pracach polowych i leśnych, oraz te, które wykorzystywane są w sporcie wyczynowym. Klub Gaja wykupuje zwierzęta, znajduje dla nich nowe domy, wspiera ich utrzymanie, leczenie i opiekę weterynaryjną. Konie trafiają m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię, do małych gospodarstw lub miejsc związanych z  agroturystyką.

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” jest częścią programu Klubu Gaja – Święto Drzewa. W ciągu 10 lat zaangażowało się w niego prawie 500 000 osób, społecznie posadzono blisko 550 000 drzew.

Więcej o działaniach Klubu Gaja dla koni >>>

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.
Patronaty:  Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.
Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

 

Więcej zdjęć z budowy Pegaza na facebooku >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget