Polski platan na podium

Platan z Polski zdobył 13 898 głosów w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku i spośród sześciu drzew biorących udział w konkursie zdobył 2. miejsce. Platan z Węgier uzyskał 14 205 głosów (o 307 więcej niż drzewo z Polski) i został Europejskim Drzewem Roku.


Trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, na którego oddano 5 785 głosów.

Platan z Polski zajął 2. miejsce, a to co działo się wokół niego podczas, trwającego miesiąc, głosowania potwierdziło ideę konkursu: drzewa jednoczą ludzi i inspirują do wspólnego działania. W ubiegłym roku platan z Kóz wygrał konkurs Klubu Gaja na Drzewo Roku i już dzięki temu stał się rozpoznawalną wizytówką miejscowości. Myślę, że teraz mieszkańcy Kóz i ludzie z całej Polski, zachęcani do głosowania przez Klub Gaja i przez kozian, wzięli udział we wspaniałej zabawie – komentuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

W internetowym plebiscycie platan z Polski od początku prowadził. Wraz z 250-letnim platanem z Węgier (z miasta Eger) szybko stał się liderem konkursu. Oba drzewa miały zdecydowaną przewagę nad pozostałymi kandydatami: lipą z Czech, grupą drzew (morwa i dwa orzechy) z Bułgarii, platanem ze Słowacji i dębem z Irlandii.  W najtrudniejszym momencie dla platana z Polski jego przewaga nad platanem z Węgier wynosiła niewiele ponad 450 głosów. W ciągu kilku dni strata została odrobiona i przewaga sięgnęła ponad 1500 głosów. Najtrudniejsza część głosowania rozpoczęła się tydzień przed jego zakończeniem – 21 lutego, gdy zgodnie z regulaminem utajniono wyniki głosowania na poszczególne drzewa. W tę fazę platan z Polski wszedł z liczbą 9548 głosów natomiast platan z Węgier z 8200 głosów.

Drugie miejsce w konkursie jest dla nas wszystkich sukcesem. O platanie rosnącym w miejscowości Kozy usłyszała cała Polska! Dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w głosowanie i oddali głos na koziańskiego platana mówi Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy.

Udział platana w europejskim konkursie zaowocował akcją społeczną – Razem dla platana, której funpage powstał na facebooku już trzy tygodnie przed początkiem głosowania. Aby zebrać jak największe poparcie dla swojego drzewa mieszkańcy Kóz (wieś na stokach Beskidu Małego) we współpracy z Klubem Gaja zorganizowali szereg akcji. Jedną  z nich było pozyskiwanie ambasadorów platana. Zostali nimi m.in. aktorka Stanisława Celińska, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak; profesor Wojciech Roszkowski, lider zespołu Golec uOrkiestra Paweł Golec, reżyser i senator RP Kazimierz Kutz. Dla platana wykonano szal o długości 1618 metrów i odtańczono pod nim poloneza z udziałem kilkudziesięciu par tegorocznych maturzystów. Z bannerami promującymi głosowanie na platana udało się dojść, mimo zimy, na Babią Górę (1725 m n.p.m.), a listy z prośbą o poparcie drzewa przetłumaczono na kilka języków, m.in. ukraiński, litewski i arabski.

200-letni platan rośnie w parku w centrum Kóz ( woj. śląskie). Ma 4, 82 m w obwodzie i ok. 16 metrów wysokości. W 2012 roku platan wygrał konkurs Drzewo Roku organizowany przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa.

Dla wszystkich mieszkańców miejscowości jest symbolem rodziny – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.  Platan jest także symbolem honorowego wyróżnienia dla społecznych działaczy Kóz, które podkreśla: „Ludzie odchodzą, a drzewa nadal opowiadają ich historię (…)”. Pod platanem odbywają się konkursy, koncerty, spotkania, zawody sportowe i uroczystości lokalne.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku, organizowany przez czeską organizację Nadace Partnerství, ma charakter edukacyjny. Rywalizują w nim drzewa z kilku krajów Europy, które wygrały podobne konkursy u siebie, zachęcające do poznawania i ochrony przyrody. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.

 

Wyniki głosowania na: www.treeoftheyear.org

 

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget