Ostatnia szansa dla polskiego kandydata

28 lutego to ostatni dzień głosowania i plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku. Platan z Kóz w woj. śląskim – reprezentant Polski ma dużą szansę na wygraną jeśli do ostatniej chwili będą oddawane na niego głosy. Właśnie zagłosowali na niego Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Kazimierz Kutz, znany reżyser i senator RP. Głos może oddać każdy poprzez www.klubgaja.pl gdzie żółta ikonka po prawej stronie ułatwia połączenie z oficjalną stroną konkursu www.treeoftheyear.org

Ostatni tydzień głosowania, który rozpoczął się 21 lutego jest tajny i liczby głosów oddawane na poszczególne drzewa nie są już widoczne. Tuż przed utajnieniem platan z Polski miał 9548 głosów, a jego największy rywal – platan z Węgier: 8200.

Udział platana w europejskim konkursie zaowocował akcją społeczną – Razem dla platana, której profil powstał na facebooku już trzy tygodnie przed głosowaniem. Aby zebrać jak największe poparcie dla swojego drzewa mieszkańcy Kóz (wieś na stokach Beskidu Małego) wraz z Klubem Gaja zorganizowali szereg akcji. Jedną  z nich było pozyskiwanie ambasadorów platana. Zostali nimi m.in. aktorka Stanisława Celińska, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, profesor Wojciech Roszkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Szymon Baron; lider zespołu Golec uOrkiestra Paweł Golec, dramaturg Artur Pałyga, prezenterki Teleexpressu Beata Chmielowska – Olech i Danuta Dobrzyńska .  Dla platana wykonano szal o długości 1618 metrów i odtańczono pod nim poloneza z udziałem kilkudziesięciu par tegorocznych maturzystów. Z bannerami promującymi głosowanie udało się dojść, mimo zimy, na Babią Górę (1725 m n.p.m.), a listy z prośbą o poparcie drzewa przetłumaczono na kilka języków, m.in. ukraiński, litewski i arabski.

200-letni platan rośnie w parku w centrum miejscowości Kozy (woj. śląskie). Ma 4, 82 m w obwodzie i ok. 16 metrów wysokości. Dla wszystkich mieszkańców wsi jest symbolem rodziny – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.  Platan wygrał konkurs Drzewo Roku 2012 organizowany przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa. Od tego czasu stał się rozpoznawalną atrakcją turystyczną naszego kraju.

Europejskie Drzewo Roku – konkurs, w którym platan startuje obecnie –  ma charakter edukacyjny. Rywalizują w nim drzewa z sześciu krajów Europy, które wygrały podobne konkursy u siebie, zachęcające do poznawania i ochrony przyrody. Wyniki konkursu poznamy już 1 marca. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget