Drzewo Roku – półmetek zgłoszeń

Klub Gaja przyjmuje zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku 2013. Termin upływa 30 listopada. Konkurs ma charakter otwarty, jest dla wszystkich, dla których drzewa mają wartość przyrodniczą, historyczną i kulturową. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia, który jest do pobrania na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku – III edycja. Klub Gaja zachęca do utrwalania pamięci o historiach ludzi i całych społeczności poprzez pielęgnowanie drzew z nimi związanych.

Ambasadorem konkursu jest Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka. Zdecydowałam się na to, bo kocham naturę, kocham drzewa i uwielbiam je fotografować. W konkursie chodzi o to, żeby poszukać w swojej okolicy wyjątkowego drzewa. Przez to poznajemy też historię naszego otoczenia i uczymy się kochać drzewa – mówiła podróżniczka w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia (17.11.2012).

Konkurs, który rozstrzygnie ogólnopolskie głosowanie internetowe, to znakomita okazja do promocji regionu, całej miejscowości lub wybranego miejsca. Drzewa mogą zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, firmy i instytucje specjalistyczne. Organizatorzy konkursu szczególnie zapraszają do udziału nadleśnictwa, samorządy, szkoły, biblioteki, ośrodki kultury, organizacje społeczne, świetlice i pojedynczych mieszkańców. Spośród wszystkich nadesłanych drzew jury konkursu wybierze 11 finalistów. Każde drzewo będzie mieć profesjonalną sesję fotograficzną!

https://swietodrzewa.pl/wp-content/uploads/2012/09/drzeworoku2012.pdf

https://swietodrzewa.pl/wp-content/uploads/2012/01/drzewo_roku_2011.pdf

Kolejne zgłoszenia nadsyłane na konkurs pokazują jak różne funkcje pełnią drzewa w życiu różnorodnych społeczności. „Dąbek Wolności” w parku im. Konstytucji 3 Maja w Suwałkach (woj. podlaskie) to miejsce spotkań z okazji uroczystości patriotycznych. Sam park jest pięknym przykładem połączenia zabytkowego drzewostanu z elementami architektury historycznej i ogrodowej. Kasztanowiec „Krzyś” w Miłowie (woj. pomorskie) ma swoich gorących sympatyków, którzy obawiają się o jego losy w związku z poszukiwaniami na tym terenie gazu łupkowego. Topola w Siemianowicach Śląskich (woj. śląskie) na Placu J. Skrzeka i P. Wójcika to nie tylko drzewo z opowieścią, ale i muzyką czyli koncertem „Bytkowskie drzewo” skomponowanym przez znanego multiinstrumentalistę, Józefa Skrzeka.

Drugi raz na konkurs zdecydowało się Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin” (woj. wielkopolskie). Koniński kandydat w ubiegłym roku – dąb Kameduła znalazł się w ścisłym finale konkursu. Tym razem cykliści – przyrodnicy proponują dąb „Dziadek” na terenie leśnictwa Bieniszew. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sosnowcu (woj. śląskie) zgłasza „Sosnę z Sosnowca” czyli drzewo – dowód na zielone oazy w najbardziej uprzemysłowionym regionie Polski.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.
Patronaty:  Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.
Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget