Drzewo Roku z Elżbietą Dzikowską

Znana i ceniona podróżniczka i pisarka – Elżbieta Dzikowska została ambasadorem konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Pierwszy etap konkursu – przyjmowanie zgłoszeń kończy się 30 listopada. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku – III edycja.

Drzewa mogą zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, firmy i instytucje specjalistyczne, po prostu wszyscy. Szczególnie liczymy na nadleśnictwa, samorządy, szkoły, biblioteki, organizacje społeczne, świetlice i osoby prywatne czyli na tych, którzy mają swoje ulubione drzewa i chcą, aby zobaczyła je cała Polska – wyjaśnia Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu. Nie szukamy drzew najwyższych, najstarszych czy najpiękniejszych lecz drzew z opowieścią, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi.

Kolejne zgłoszenia, które napłynęły do Klubu Gaja pochodzą m.in. z Nadleśnictwa Szprotawa koło Zielonej Góry, ze wsi Poroże w Wielkopolsce i z Czarnej Dąbrówki w województwie pomorskim. Nadleśnictwo Szprotawa zgłasza do konkursu dąb Chrobry. Najpierw ludzie nazwali go Dębem zakochanych. Wierzono, iż para, która pod jego konarami wyzna sobie miłość przetrwa wszelkie przeciwności losu, tak jak i dąb. Później nazwano go Drzewem kupców, bo zatrzymywały się pod nim kupieckie wozy jadące we wszystkie strony świata…

Szkoła Podstawowa w Miłaczewie proponuje do konkursu aż dwa zgłoszenia – aleję dębów oraz topolę we wsi Poroże, znajdującej się w rejonie placówki. Cieszymy się, że udało nam się odkryć tak urokliwy zakątek naszej okolicy. Tak bliskiej, a tak wcześniej nieznanej. Chcemy, żeby i inni mieszkańcy naszego kraju obejrzeli to piękne drzewo – wyjaśniła w zgłoszeniu nauczycielka Beata Myszyńska.

Stowarzyszenie „Loko – motywa” z Czarnej Dąbrówki w województwie pomorskim zgłasza dąb Wojsław we wsi Mikorowo. Mimo, że drzewo liczy sobie 640 lat dopiero teraz doczekało się legendy, którą stworzyli dla niego mieszkańcy wsi gdzie rośnie. Równocześnie przy dębie rozpoczęły się prace nad oczyszczeniem, wyrównaniem i zagospodarowaniem terenu. Ustawiono ławki i hamaki, posadzono krzewy ozdobne i zioła. Od tej pory dąb stał się miejscem docelowym spacerujących mikorowian i wielu przyjezdnych.

Termin przyjmowania kolejnych zgłoszeń mija 30 listopada. Spośród wszystkich nadesłanych drzew jury konkursu wybierze 11 finalistów. Każde drzewo będzie mieć swoją sesję fotograficzną. Jak wyglądają finaliści dwóch poprzednich edycji konkursu można zobaczyć na:
https://swietodrzewa.pl/wp-content/uploads/2012/09/drzeworoku2012.pdf
https://swietodrzewa.pl/wp-content/uploads/2012/01/drzewo_roku_2011.pdf

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget