10 edycja Święta Drzewa wystartowała!

Aktorzy: Magdalena Popławska, Julia Pietrucha i Bartłomiej Topa zasadzili drzewo ambasadorów Święta Drzewa, inaugurujące 10. edycję Święta Drzewa Klubu Gaja.

Symboliczne 10 drzew na 10 – lecie Święta Drzewa : 3 klony zwyczajne, 5 lip srebrzystych, 2 leszczyny kruche posadzono przy ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim.

Święto Drzewa, to nie tylko akcja sadzenia drzew, ale wiele różnych działań na rzecz ich ochrony: otaczanie opieką już rosnących, szukanie drzew świadków historii, zgłaszanie drzew do ochrony pomnikowej, ale także konkursy, festyny, w które włączają się całe społeczności lokalne.

W uroczystości wzięli udział: Marcin Korolec – Minister Środowiska, Michał Olszewski – Zastępca prezydenta Miasta St. Warszawy, Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury UM St. Warszawy, Adam Wasiak – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Jerzy Owsiak – Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czteropiętrowy tort z czekoladowym drzewem, które powędrowało do WOŚP i 10 świeczkami uświetnił całą uroczystość. W Bibliotece Narodowej nagrody odebrali m.in. laureaci konkursów programu Święto Drzewa: Czarodziejskie Drzewa (za sadzenie i ochronę drzew), Drzewo Roku (dla Urzędu Gminy Kozy, w którym znajduje się platan, drzewo które wygrało w internetowym głosowaniu 2. edycji konkursu Drzewo Roku), Pegaza (za zbiórkę makulatury w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”), Ucz się z Klimatem (za scenariusz zajęć lekcyjnych nt. roli drzew w ekosystemach i ochronie klimatu).

Wśród nagrodzonych jest wiele przykładów niezwykłych działań, które spowodowały, że sadzeniem i ochroną drzew zajęły się różnorodne grupy społeczne, zawodowe i wiekowe w całej Polsce. To m.in. Prywatny Punkt Przedszkolny Gapcio z Warszawy, który liczy tylko 30. przedszkolaków i samodzielnie musiał odwozić makulaturę do skupów, zaangażował do akcji  pobliską biblioteki na Ursynowie, kiosk ruchu, firmę  Kenaf,  i w efekcie zebrał największą ilość makulatury – ponad 5 ton.;  Zespół Szkół Specjalnych w Stargardzie Szczecińskim posadził najwięcej, bo aż 8 tysięcy drzew.

no images were found

Święto Drzewa to nazwa programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjując lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew powiększa obszar terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, buduje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu. Program zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach i samorządach w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażował 280 000 osób i doprowadził do posadzenia 315 000 drzew.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget