W KATOWICACH SETKI UCZESTNIKÓW – W OPOLU TYSIĄCE DRZEW

Inauguracja Święta Drzewa Klubu Gaja w Katowicach, która odbyła się 12 października, zgromadziła ponad 300 uczestników: od przedszkolaków po seniorów. Za to w Opolu, 16 października, zasadzono 10 tysięcy drzew: sosen i dębów.

Święto Drzewa, to jednocześnie akcja sadzenia drzew oraz wiele różnych działań na rzecz ich ochrony: otaczanie opieką już rosnących, szukanie drzew świadków historii, zgłaszanie drzew do ochrony pomnikowej, ale także konkursy, festyny, w które włączają się całe społeczności lokalne.

W Auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się wykład prof. Piotra Subały pt. „Pochwała martwego drzewa”, a przed nowym budynkiem Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką (CINiBA) odsłoniliśmy „ważna kłodę” oraz posadziliśmy klona polnego. Na 10-lecie programu wręczone zostały nagrody  Złotego  Czarodziejskiego Drzewa – przyznawane za wieloletnią współpracę i wspieranie programu Święto Drzewa – dla Biblioteki Śląskiej oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Dla wszystkich uczestników wydarzenia Klub Gaja przygotował sadzonki brzóz i buków, tak by każda ze zgromadzonych osób mogła osobiście zainaugurować Święto Drzewa przez posadzenie własnego drzewka.

no images were found

Inauguracja 10. edycji Święta Drzewa w Katowicach była także okazją do promocji akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przez cały dzień ustawiony był kontener na makulaturę. Każdy mógł wesprzeć akcję, przez dorzucenie dowolnej ilości zużytego papieru. Dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców Katowic udało się zebrać ponad 2 tony makulatury. W holu rektoratu otwarto wystawę „Święto Drzewa”, a na zieleńcu tuż przed budynkiem, pomiędzy sosnami Klub Gaja prezentował wystawę „Od drzewa do drzewa”.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wsparła inaugurację programu Święto Drzewa na Opolszczyźnie organizując sadzenie 10 tysięcy drzew w Nadleśnictwie Opole, na terenie leśnictwa Suchy Bór. W sadzeniu symbolicznego buka zwyczajnego, pod którym ukryty został certyfikat w zalakowanej butelce przeznaczony dla przyszłych pokoleń, wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 w Opolu.

Po co nam martwe drzewa? >>> Zobacz

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget