Młody klon i stary pień na śląską inaugurację 10. Święta Drzewa Klubu Gaja

Śląska inauguracja Święta Drzewa – 12 października przed nowym Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką w Katowicach – zgromadzi ponad 200 osób. W programie m.in. wykład prof. Piotra Skubały – Pochwała martwego drzewa, prezentacja dobrych praktyk programu Święto Drzewa – Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, uroczyste zasadzenie klona polnego, odsłonięcie Ważnej kłody oraz happening przygotowany przez młodzież

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy Święto Drzewa (wewnątrz budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 12)) i Od drzewa do drzewa (przed budynkiem) oraz zbiórka makulatury w ramach akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie (jedno z działań programu Święto Drzewa).                                                                                                                                     

Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Uroczysta inauguracja Święta Drzewa w Katowicach odbywa się już po raz trzeci. Mieszkańcy województwa śląskiego szczególnie chętnie angażują się w sadzenie drzew z Klubem Gaja. W ubiegłorocznej 9. edycji Święta Drzewa najwięcej drzew zasadzono właśnie na Górnym Śląsku – 19 000, w tym 14 000 w Beskidach. Tu także w program zaangażowało się najwięcej osób – 13 000. Region okazał się także szczególnie aktywny w najnowszym konkursie Klubu Gaja – Drzewo Roku (w ramach Święta Drzewa). W jego 1. edycji (2011 r.) na 16 finalistów aż osiem pochodziło z województwa śląskiego. W 2. edycji konkursu Drzewo Roku województwo śląskie w finale reprezentowały trzy drzewa na 11 zakwalifikowanych, a laureatem został platan z Kóz, które znajdują się właśnie w województwie śląskim. 

****

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjując lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew, powiększa obszar terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, buduje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu. Program zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach i samorządach w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażował 280 000 osób i doprowadził do posadzenia 315 000 drzew.

Ambasadorami Święta Drzewa, którzy sadzą drzewa wraz z Klubem Gaja są: pisarz Wojciech Kuczok; aktorki Magdalena Popławska i Julia Pietrucha, aktor Bartłomiej Topa. Swoją obecnością, podczas ogólnopolskiej inauguracji, program wsparł Jurek Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Paweł Golec. Święto Drzewa to szeroka oferta edukacyjna, którą proponują i przygotowują sami uczestnicy programu. Są nimi najmłodsi, ich rodzice i dziadkowie, młodzież, samorządy lokalne, placówki kultury, duże firmy i małe spółki rodzinne, organizacje pozarządowe i branżowe, wspólnoty religijne, jednostki specjalistyczne, a nawet zakłady karne.

Święto Drzewa bierze udział w kampanii zainicjowanej przez ONZ Miliard drzew dla Planety. Obecnie celem kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew. Do wyników akcji dopisywane są drzewa sadzone podczas Święta Drzewa. Idea dotarła do 35 krajów na świecie. W latach 2008–2010 partnerem Święta Drzewa była organizacja Skógraektarfélag Grindavíkur (The Forest Nursrey Klub) w Grindaviku w Islandii. Dzięki tej współpracy w Polsce i w Islandii zasadzono blisko 6 000 drzew.

Od początku Święta Drzewa wraz z nim prowadzona jest akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Pieniądze za sprzedaną makulaturę są wykorzystane na zorganizowanie pomocy koniom przeznaczonym na rzeź. Najnowszy element Święta Drzewa to konkurs Drzewo Roku na drzewo szczególnie cenione ze względu na jego związek z historią lokalnej społeczności lub pojedynczego człowieka.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Miasta Katowice. Partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Partnerstwo dla Klimatu, Miasto Stołeczne Warszawa, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Stena Recycling Siemianowice Śląskie.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget