Klub Gaja sadzi drzewa z mieszkańcami Warszawy

10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa Klubu Gaja. Warszawska inauguracja programu zgromadzi setki uczestników, w tym przedstawicieli Urzędu Miasta St. Warszawy, Lasów Państwowych, nagrodzonych w ramach programu Święto Drzewa oraz ambasadorów programu. Wręczone zostaną nagrody – Statuetki Pegaza i Szczęśliwego Rumaka, Statuetki Czarodziejskiego Drzewa oraz Certyfikaty Partnerów Święta Drzewa i wyróżnienia Pro bono dla Ziemi.

Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa – 10 października o godz. 12.00 w Warszawie przy Ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim odbędzie się z udziałem m. in. Ministra Środowiska Marcina Korolca, Zastępcy prezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, aktorów: Julii Pietruchy, Magdaleny Popławskiej i Bartłomieja Topy oraz nagrodzonych w programie. Każda z tych osób weźmie udział w sadzeniu jednego z 10 drzew. W ten sposób Klub Gaja chce podkreślić wagę każdego roku z dziesięciu, które obejmuje jubileusz.

Podczas uroczystości – 10 października o godz. 13.45 w Bibliotece Narodowej – nagrody, wyróżnienia i certyfikaty przyjmą przedstawiciele samorządów, firm i szkół, które szczególnie zaangażowały się w sadzenie drzew z Klubem Gaja w ostatnim roku bądź w ciągu minionych 10 lat. Szczególne miejsce wśród nich zajmują nadleśnictwa. W organizacji takiego święta nie może zabraknąć leśników. Leśnicy, jako specjaliści od drzew, od 1. edycji Święta Drzewa w 2003 r. odgrywają w nim kluczową rolę: koordynują akcje na terenie nadleśnictw, często podejmują współpracę ze szkołami. Nie tylko służą fachową pomocą przy sadzeniu, ale również chętni opowiadają o życiu drzew, lasu i jego mieszkańcach – potwierdza Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Statuetki Pegaza i Szczęśliwego Rumaka przyjmą wyjątkowi uczestnicy akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie (prowadzonej w ramach programu Święto Drzewa), która w lipcu 2012 roku przekroczyła liczbę 50 uratowanych koni. Największym zainteresowaniem akcja cieszy się wśród szkół. Bardzo ważne jest, żeby młodzi ludzie byli uwrażliwiani na piękno przyrody i problemy jej niszczenia – nie tylko w rodzinie, czy w szkole, ale także poprzez wydarzenia w społeczności lokalnej. Właśnie przykładem takiej aktywnej działalności jest Święto Drzewa – wyjaśnia Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej.

Statuetki Czarodziejskiego Drzewa trafią do wieloletnich organizatorów lokalnych inicjatyw dla Święta Drzewa, dzięki którym ideę sadzenia i ochrony drzew przejmują coraz nowsze środowiska bez względu na wiek, wykonywaną pracę czy światopogląd. Jednym z celów Ministerstwa Środowiska jest zwiększenie poziomu zalesienia kraju do 30 % w roku 2020. Programy edukacyjne, jak Święto Drzewa pomagają w podnoszeniu świadomości społecznej na temat korzyści płynących z takich działań – mówi Marcin Korolec, Minister Środowiska.

****

Święto Drzewa to nazwa programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjując lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew powiększa obszar terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, buduje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu. Program zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach i samorządach w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażował 280 000 osób i doprowadził do posadzenia 315 000 drzew.

Ambasadorami Święta Drzewa, którzy sadzą drzewa wraz z Klubem Gaja są: pisarz Wojciech Kuczok; aktorki Magdalena Popławska i Julia Pietrucha, aktor Bartłomiej Topa. Swoją obecnością, podczas ogólnopolskiej inauguracji, program wsparł Jurek Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Paweł Golec. Święto Drzewa to szeroka oferta edukacyjna, którą proponują i przygotowują sami uczestnicy programu. Są nimi najmłodsi, ich rodzice i dziadkowie, młodzież, samorządy lokalne, placówki kultury, duże firmy i małe spółki rodzinne, organizacje pozarządowe i branżowe, wspólnoty religijne, jednostki specjalistyczne, a nawet zakłady karne.

Święto Drzewa bierze udział w kampanii zainicjowanej przez ONZ Miliard drzew dla Planety. Obecnie celem kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew. Do wyników akcji dopisywane są drzewa sadzone podczas Święta Drzewa. Idea dotarła do 35 krajów na świecie. W latach 2008–2010 partnerem Święta Drzewa była organizacja Skógreaktarfélag Grindavíkur (The Forest Nursrey Klub) w Grindaviku w Islandii. Dzięki tej współpracy w Polsce i w Islandii zasadzono blisko 6 000 drzew.

Od początku Święta Drzewa wraz z nim prowadzona jest akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Pieniądze za sprzedaną makulaturę są wykorzystane na zorganizowanie pomocy koniom przeznaczonym na rzeź. Najnowszy element Święta Drzewa to konkurs Drzewo Roku na drzewo szczególnie cenione ze względu na jego związek z historią lokalnej społeczności lub pojedynczego człowieka.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget