Ponad 10 000 drzew na 10-lecie Święta Drzewa Klubu Gaja

Klub Gaja szykuje uroczyste obchody 10-lecia Święta Drzewa. Znany w całej Polsce i poza jej granicami, program edukacji ekologicznej, dzięki zaangażowaniu nadleśnictw, samorządów, biznesu i szkół, w ciągu ostatnich pięciu lat sprawił, że zasadzono 315 tys. drzew. Informacjami na temat skutków zmian klimatycznych zainteresowało się 280 tys. osób, a idea programu dotarła do 35 krajów.

Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Klubu Gaja przyjęła Małżonka Prezydenta RP
Pani Anna Komorowska.

10 października w Warszawie podczas uroczystej 10. inauguracji Święta Drzewa, z udziałem Ministra Środowiska, zasadzonych zostanie 10 drzew na 10 lat na Polu Mokotowskim obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego.
12 października w Katowicach inauguracja Święta Drzewa na Śląsku odbędzie się przed nowym Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, której towarzyszyć będzie zbiórka makulatury w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.
16 października w Opolu odbędzie się sadzenie 10 tys. drzew na 10-lecie Święta Drzewa na terenie lasu demonstracyjnego w Nadleśnictwie Opole.

Co roku z powierzchni Ziemi znika 13 mln ha lasów. Wycinane są lasy i zieleń na terenach zurbanizowanych. Tymczasem rola drzew jest niezastąpiona: produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Jako największe rośliny na Ziemi, robią to najskuteczniej. Klub Gaja chroni i sadzi drzewa od początków swojego istnienia – od blisko 25 lat. Dzięki programowi Święto Drzewa krajobraz wielu miejscowości nie tylko pięknieje, ale zyskuje na wartości. Zadrzewiane są skwery przy szkołach, przedszkolach, place zabaw na osiedlach, miejskie parki i ogrody, tereny wokół fabryk, pobocza dróg, brzegi rzek, pasy śródpolne. Chroni i pielęgnuje się kilkusetletnie drzewa w centralnych punktach miast i w lasach. W Beskidach powstaje las edukacyjny – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Ambasadorami programu Święto Drzewa, którzy sadzą drzewa wraz z Klubem Gaja są: pisarz Wojciech Kuczok; aktorki Magdalena Popławska i Julia Pietrucha, aktor Bartłomiej Topa. Swoją obecnością inaugurację programu – 10 października – wesprze Jurek Owsiak i wielu szanownych gości.

Święto Drzewa bierze udział w kampanii zainicjowanej przez ONZ Miliard drzew dla Planety. W kolejnych latach, w miarę osiąganych wyników – nasadzeń nowych drzew na całym świecie, celem kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew, by zmniejszać przyczyny i skutki zmian klimatycznych. Do wyników tej akcji dopisywane są drzewa sadzone podczas Święta Drzewa.

Czytaj Raport z działań 9. edycji Święta Drzewa

Programu Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Miasta Katowice. Partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Woj. Śląskiego, Wojewoda Śląski. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Sernice, Green Project, Ashoka. Współpraca: Obsadźmy naszą planetę, Nadace Partnerstvi, Partnerstwo dla Klimatu, Miasto Warszawa, Biblioteka Śląska, Uniwersytet Śląski, Katowice Miasto Ogrodów

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget