Uczeń na czterech kopytkach

Lucek – takie imię nosi 50. uratowany koń Klubu Gaja. W pierwszy poniedziałek nowego roku szkolnego ogierek dostał nie tylko imię, ale także rożek obfitości – jak na pierwszoklasistę przystało – a w nim zdrowe końskie przysmaki – jabłka i marchewki.

To niezwykłe, że naszym 50. koniem jest właśnie źrebaczek. To kwintesencja tego, co robimy od 10 lat poprzez akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” w ramach programu Święto Drzewa. Źrebak ma przed sobą całe życie, a konie, które ratujemy też dostają szansę na nowe życie – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

 

Od 2000 roku Klub Gaja uratował 50 koni. Komentarze osób, które przyjęły uratowane zwierzęta i opiekują się nimi potwierdzają ideę akcji. Zwierzę, a w tym wypadku koń, to nie rzecz, którą po wieloletnim używaniu można wyrzucić, oddać na złom, zniszczyć. Dzięki możliwości adopcji, szczęśliwe konie mogą w spokoju przeżyć resztę swego życia w godnych warunkach, jednocześnie niosąc pomoc człowiekowi – zauważa Marian Sudoł ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Sprawnych Inaczej w Koronowie, które otrzymało od Klubu Gaja dwa konie: Gaję i Finkę.

 

Szkoła w Sosnowcu ma już trzy konie ofiarowane przez Klub Gaja. Matkę Lucka – Drumlę oraz Atlantyka. Wałach i klacz służą w hipoterapii uczniów. Źrebak będzie miał wkrótce osobny boks. Powstanie on w ramach tzw. wolontariatu pracowniczego Banku Śląskiego, który jest także fundatorem stajni dla obu koni.

 

Pięćdziesiąty koń Klubu Gaja urodził się 13 lipca w piątek. Na apel Klubu Gaja i Urzędu Miasta w Sosnowcu propozycje imienia dla konia były zgłaszane z całej Polski. Ostatecznego wyboru dokonali internauci w sondzie na stronie sosnowieckiego magistratu. W uroczystości nadania imienia wzięli udział m.in. uczniowie, nauczyciele i terapeuci, a także przedstawiciele władz miasta  – zastępcy prezydenta  Sosnowca Agnieszka Czechowska-Kopeć i Zbigniew Szaleniec, którzy przynieśli specjalny dokument – certyfikat nadający źrebakowi imię Lucek. Na to właśnie imię zagłosowało blisko 3 tys.osób. W sumie w sondzie wzięło udział 6200 osób.

 

Klub Gaja wykupuje konie i zapewnia im nowy dom dzięki pieniądzom z darowizn, z 1% podatku (KRS 0000120069) i akcjom: Zbieraj makulaturę, ratuj konie i Zbieraj kartridże, ratuj konie. Więcej informacji na stronie www.swietodrzewa.pl

 

Rocznie w Polsce przeznacza się na ubój 66 tys. koni. Większość z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka kilkudniowa ciężka podróż. Na rzeź trafiają konie wykorzystane w pracach polowych lub leśnych; konie wykluczone ze sportu, młode konie specjalnie hodowane na mięso oraz zwierzęta zaniedbane i schorowane. Wiele osób nie zgadza się na takie traktowanie zwierząt. Kierowane do Klubu Gaja prośby o ratunek dla nich to kilkadziesiąt tego typu spraw w roku. Klub Gaja wykupuje zwierzęta lub przyjmuje, jako darowizny i przekazuje organizacjom lub osobom, które chcą się nimi zająć i zapewnić dożywotnią opiekę. Niektóre z nich pracują w małych gospodarstwach, inne w agroturystyce lub w hipoterapii.

Ten wpis umieszczono w kategorii Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget