Tylko sześć dni, a drzew 11 – wybierz jedno

Klub Gaja zaprasza do udziału w internetowym plebiscycie na Drzewo Roku. Zobacz, oceń i kliknij na: https://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/. Sam wybierz drzewo, które tworzy historię ludzi, odmienia ich życie, wyznacza nowe kierunki. Głosowanie kończy się już 30 czerwca, w najbliższą sobotę.

 

W głosowaniu prowadzi platan z Kóz (woj. śląskie), który zdobył już ponad 6 tys. O ponad pół tys. głosów mniej ma lipa w Wambierzycach (woj. dolnośląskie). Na trzecim miejscu jest dąb Bartek z Bartkowa (woj. świętokrzyskie).  Ale to nie wszyscy kandydaci finału Drzewa Roku 2012 Klubu Gaja. Pozostałe drzewa, których niezwykłe historie splatają się z losami ludzi w przeszłości i współcześnie to:

 

 • dąb Kameduła z Bieniszewa (woj. wielkopolskie)
 • platan Olbrzym z Chojny (woj. zachodniopomorskie)
 • buk Drzewo Szczęścia z Istebnej (woj. śląskie)
 • wierzba Adam z Katowic (woj. śląskie)
 • dąb Aleksander z Krościenka Wyżnego ( woj. podkarpackie)
 • wierzba z Legionowa ( woj. mazowieckie)
 • lipa z Motarzyna ( woj. pomorskie)
 • dąb Rozalia ze Świętej Rozalii ( woj. mazowieckie)

 

Wszystkie wybrane do finału drzewa jednoznacznie przekonały jury konkursu, że ich historia, ta przeszła i ta obecna jest ściśle związana z życiem ludzi – mówi Beata Zamlewska – Pałyga, dziennikarka, członek jury. Niektóre z nich może nie mają swojego imienia lub specjalnej nazwy, ale na pewno mają miejsce w sercach ludzi. Są przykładem tego zaskakującego dialogu między przyrodą, a nami. Milczą, a jednak jakoś przywołują czy to rowerzystów, którzy inicjują szlak ich tropem; czy to ludzi głęboko wierzących, którzy bez lęku rok w rok śpią pod ich konarami; czy to wreszcie mieszkańców zwykłego bloku, dla których jedno z drzew pod budynkiem jest naprawdę żywym sąsiadem. Wspaniałe historie, które warto choćby przeczytać!

Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa. Program poświęcony różnorodnym formom ochrony drzew i propagowaniu wiadomości o zmianach klimatycznych, w swojej 9. edycji zakończył się dwoma rekordami. W całej Polsce zaangażował 71 tys. uczestników, którzy posadzili blisko 83, 5 tys. drzew.

Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget