Lipa i dąb upamiętniły prof. Marię Janion

W Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja 19. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. To Święto Drzewa było wyjątkowe. Posadzeniem dużych drzew – lipy i dębu, uczczono pamięć wielkiej humanistki i wizjonerki prof. Mari Janion. Wysłuchano fragmentów tekstów Marii Janion, opowieści o drzewie opiekunie Georgiany Keable oraz utworów kompozytorów hiszpańskich i kubańskich w wykonaniu Katarzyny Musiał i Manuela Albána. Drzewa posadzili współgospodarze wydarzenia, ambasadorzy Święta Drzewa aktorzy: Dagmara Bąk i Bartłomiej Topa, laureaci i goście.

Pierwsze Święto Drzewa Klub Gaja zorganizował 10 października w 2003 roku, ustanawiając ten dzień wielkim świętem drzew i początkiem programu edukacji ekologicznej na temat ochrony środowiska i klimatu, popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Od kilkunastu lat ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbywa się w Warszawie. Do stolicy zjeżdżają się laureaci nagród Święta Drzewa z całego kraju, docenieni za działania dla drzew i społeczności lokalnej poprzedniej edycji.  

„Moment, w którym możemy podziękować uczestnikom poprzedniej edycji Święta Drzewa jest dla mnie zawsze bardzo ważny. Tym bardziej, że mieliśmy wszyscy przeszkody związane z obostrzeniami pandemicznymi. Okazało się, że na ludzi kochających drzewa i przyrodę zawsze można liczyć. Wszystkie nagrodzone inicjatywy, także i te, które nie otrzymały wyróżnień, świadczą o potrzebie działania dla dobra ludzi i przyrody. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew daje mi nadzieję na przyszłość i jeszcze bardziej zachęca do dalszej pracy. Dziękuję wszystkim uczestnikom naszego wspólnego Święta Drzewa” – komentuje  Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Miasto Warszawa od kilkunastu lat jest partnerem Święta Drzewa, a współgospodarzem ostatnich edycji jest Służewski Dom Kultury. Jak co roku, wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem m.in. Dagmary Bąk i Bartłomieja Topa – aktorów i ambasadorów Święta Drzewa, Justyny Glusman – dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, Kazimiery Szczuki – historyczki literatury i nauczycielki, Tomasza Gałki – prezesa Davines Sustainable Beauty, partnera strategicznego 19. Święta Drzewa, Pauliny Ostrowskiej – ekspertka ds. Wsparcia Sieci i Komunikacji BNP Paribas Bank Polska S.A., partnera 19. Święta Drzewa, Agnieszki Aleksiejczuk i Tomasza Niechody oraz sołtysa wsi Przybudki Włodzimierza Owłasiuka – zwycięzcy konkursu Drzewo Roku 2021, Grzegorza Gorczycy – Stowarzyszenie WeRwA z Chełma, laureata Czarodziejskiego Drzewa 2021 oraz Ewy Willmann – dyrektorki Służewskiego Domu Kultury.

Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, witając uczestników wydarzenia, mówiła – „Witam Państwa serdecznie w imieniu własnym i Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który objął patronatem to wydarzenie. Chciałabym podkreślić nasze zaangażowanie w ochronę drzew i powiększanie drzewostanu warszawskiego. Tylko w zeszłym roku posadziliśmy 210 tys. drzew przy ulicach, na skwerach, w parkach, w lasach. Powierzchnię lasów miejskich zwiększyliśmy przez ostatnie trzy lata o 100 ha. W Warszawie mamy ponad 9 milionów drzew. Stworzyliśmy Mapę Koron Drzew dla całego terenu miasta. Narzędzie to umożliwia nam diagnozę kondycji drzew, ocenę klasy ryzyka i obliczenie pokrycia koronami drzew poszczególnych rejonów stolicy. W ramach naszej lokalnej edycji Święta Drzewa Zarząd Zieleni realizuje „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”, w którą włączają się przedszkola i szkoły”.

Kazimiera Szczuka, historyczka literatury i nauczycielka, dodała – „Tegorocznym Święto Drzewa uczci pamięć wielkiej humanistki i wizjonerki Mari Janion. Uczcimy jej pamięć posadzeniem lipy i dębu. Dąb ze względu na swoją długowieczność, a lipa przez zdolność do samo odradzania się – od starożytności symbolizują nieśmiertelność. Te drzewa będą rosnąć i trwać w intencji wartości, które wyznawała profesor. Z intencją, by wspierać wszystkich młodych, którzy uprawiają czytanie, pisanie i myślenie. Część z nich jest tutaj z nami. To są uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii tzw. SOS-u z Liceum Ogólnokształcącego. Jesteście super gośćmi!”.

Po briefingu prasowym uczestnicy wydarzenia udali się na polanę tuż obok Służewskiego Domu Kultury. Przed posadzeniem drzew wysłuchano fragmentów tekstów prof. Marii Janion, które odczytali: Dagmara Bąk, Bartłomiej Topa i Jacek Bożek oraz opowieści Georgiany Keable o drzewie opiekunie. Georgina jest prekursorką odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii.

PRZECZYTAJ WYBRANE TEKSTY PROF. JANION >>>

Kolejnym punktem programu było gala rozdania certyfikatów dla partnerów i nagród Święta Drzewa laureatom konkursu Czarodziejskie Drzewo i Drzewo Roku. Symboliczną statuetką, wykonaną przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, Klub Gaja podziękował najbardziej aktywnym i kreatywnym uczestnikom poprzedniej edycji Święta Drzewa. Drzewem Roku 2021 został Dąb Dunin w Przybudkach (woj. podlaskie), na który oddano ponad 7 tys. głosów. Wśród nagrodzonych nie zabrało leśników. Nadleśnictwo Bierzwnik (woj. zachodniopomorskie) doceniono za współpracę z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Bierzwniku i posadzenie przedszkolnego lasu, gdzie lokalna społeczność posadziła 2 tysiące drzew. Nadleśnictwa Bielsko i Rytel otrzymały podziękowania za współpracę w ramach 19. edycji Święta Drzewa. Lasy Państwowe są partnerem strategicznym i od 19 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Wydarzenie zwieńczył koncert „Moje hiszpańskie serce” Katarzyny Musiał – fortepian i taniec oraz Manuela Albána – instrumenty perkusyjne.

„Serdecznie zapraszam na koncert, na którym wykonamy muzykę hiszpańską i kubańską, która związana jest z przyrodą i tradycją. Zagramy utwory m.in. Manuela de Falla, Joaquina Turina, Ernesta Lecuony. Mam nadzieję, że spodoba się Państwu!” – mówiła Katarzyna Musiał, zapraszając publiczność na koncert.

W dzień inauguracji 19. Święta Drzewa w Służewskim Domu Kultury warszawskie przedszkola i szkoły odebrały sadzonki drzew. Od kilku lat warszawski Zarząd Zieleni we współpracy z Klubem Gaja organizuje lokalną akcję edukacyjną „Warszawskie Święto Drzewa – Milion Drzew dla Warszawy”. W ciągu ostatnich lat w  akcji wzięło udział ponad 400 placówek, a uczestnicy otrzymali ok. 5 tys. sadzonek drzew i krzewów. W tym roku warszawskie placówki otrzymały kolejne ponad 3 tysiące sadzonek lip, klonów, jarzębów i dzikich jabłoni.

Święto Drzewa 2021
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, ALDI, Davines,
Partnerzy: BNP Paribas Bank Polska S.A, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Billion Tree Campaign
Współpraca: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Sosnowiec, AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o., Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan Polska, Troton, Blac Point S.A.

 ZOBACZ ZDJĘCIA Z INAUGURACJI 19. ŚWIĘTA DRZEWA W WARSZAWIE >>>

***
Święto Drzewa Klubu Gaja to program edukacji ekologicznej na temat ochrony środowiska i klimatu – popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku, 10 października, Klub Gaja inicjuje społeczne inicjatywy angażując ludzi, przedszkola i szkoły, samorządy, różne instytucje i firmy do sadzenia drzew i krzewów, opieki nad nimi oraz podejmowania lokalnych działań dla drzew. Przez 18 lat Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu ponad 760 000 osób posadzono ponad 942 000 drzew i zebrano ponad 5100 ton makulatury.

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbywa się Warszawie. Klub Gaja wspólne z partnerami, ambasadorami programu – ludźmi kultury i sztuki oraz zaproszonymi gośćmi sadzi drzewa, podsumowuje poprzednią edycję i dziękuje za współpracę uczestnikom i partnerom programu oraz nagradza najaktywniejszych uczestników programu. 10 października to sygnał dla uczestników programu do organizowania lokalnych obchodów Święta Drzewa – sadzenia drzew i krzewów, zakładania ogrodów, zieleńców, parków, otaczania opieka starych drzew, organizowanie konkursów, warsztatów, wycieczek, pikników. W ramach Świętą Drzewa Klub Gaja prowadzi m.in.: konkurs Drzewo Roku  – zwycięskie drzewo, wybrane przez internautów, reprezentuje nasz kraj w europejskim konkursie European Tree of the Year.

Program Święto Drzewa od 2007 r. bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Program rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 i COP19 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget