19. Święto Drzewa w Tajemniczym Ogrodzie

W tym roku 19 edycja Święta Drzewa w Bielsku-Białej odbędzie się 15 października o godz. 10.00 w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego.     Wydarzenie zainauguruje wspólne posadzenie drzew w głównej alei cmentarza z udziałem m.in. dzieci i młodzieży z bielskich szkół, Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz Georgiany Keable – angielskiej opowiadaczki, prekursorki odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii. O godz. 10.30 rozpoczną się dla uczniów warsztaty ekologiczne połączone z pracami porządkowymi w Tajemniczym Ogrodzie. Święto Drzewa Klubu Gaja organizowane jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała i Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej.

Niezwykłym gościem inauguracji Święta Drzewa w Bielsku-Białej będzie Georgiana Keable, wykładowczyni sztuki opowiadania na Uniwersytecie w Oslo. Niedawno otrzymała nagrodę Oslo City Art Award za wybitny wkład w rozwój życia kulturalnego Oslo. Jej opowieści o relacjach człowieka z naturą wpisują się w 19. edycję programu Święto Drzewa Klubu Gaja, które w tym roku, w całym kraju, obchodzone są pod hasłem „Dla przyrody”. Georgiana wzięła udział w tegorocznej, ogólnopolskiej inauguracji Święta Drzewa w Warszawie.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, komentuje „Praca i opowieści Georgiany Keable wpisują się bezpośrednio w ten rodzaj podejścia do przyrody, który jest mi niezwykle bliski. Przyroda i jej połączenia, i zależności z nami, powinna stać się częścią naszej kultury, a nie tylko być oceniana z perspektywy użyteczności dla człowieka. Bardzo się cieszę, że młodzież z Bielska-Białej będzie mogła poznać Georgiane i jej pracę”.  

Co roku Georgiana Kable zakłada swój postrzępiony płaszcz i z setkami nastolatków udaje się na Drogę Pielgrzyma. Uczestnicy wędrówki doświadczają ataku bandytów, mijają pradawne miejsca, chodzą boso i na koniec poddawani są ostatniej próbie – idą w ciszy. Wchodząc do krainy baśni, aktywnie zanurzają się w świat przyrody i opowieści. Drugie coroczne wydarzenie organizowane przez Georgianę odwołuje się do historii norweskiego poszukiwacza przygód Thora Heyerdahla. Nastolatkowie przekonują się, że wcale nie trzeba być modelowym bohaterem, żeby dokonać wielkich rzeczy. Wcielają się w role „świadków zmian klimatu” z całego świata, wspólnie szukają rozwiązań. Co roku na południu Norwegii, gdzie znajduje się łódź pochówkowa Wikingów, wcielając się w rolę dziewiętnastowiecznej botaniczki Marianne North, Georgiana opowiada młodym ludziom historie o życiu i śmierci splecione m.in. z legendarnym dębem. Na koniec podróży nastolatkowie są w stanie nazwać większość miejscowych gatunków roślin i otrzymują sadzonkę drzewa, o którą mają się troszczyć. Brała udział w festiwalach opowieści w Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii, Anglii, Szkocji, Szwajcarii, Estonii, Indii i Iranu.

Święto Drzewa rozpocznie się o godz.10.00 wspólnym posadzeniem drzew w alei na cmentarzu żydowskim z udziałem uczniów z bielskich szkół i zaproszonych gości. Dzieci i młodzież od godz. 10.30 wezmą udział warsztatach na temat dzikich zwierząt występujących w mieście m.in. ptaków, owadów i małych saków i zbudują dla nich z drewnianych modułów budki lęgowe. Kolejnym wyzwaniem będą zajęcia dotyczące gatunków roślin inwazyjnych, jakim jest np. rdestowiec ostrokończysty, połączone z pracami porządkowymi w Tajemniczym Ogrodzie.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget