Park dla ludzi i przyrody – Święto Drzewa w Sosnowcu

Po raz pierwszy Klub Gaja we współpracy z Miastem Sosnowiec zaprosił przedszkola i szkoły z terenu miasta do włączenia się w jesienną akcję Święto Drzewa w Sosnowcu. W Parku Harcerzy (20 września br.) Klub Gaja wspólnie z dziećmi i młodzieżą, przedstawicielami miasta i Krzysztofem Materną – znanym sosnowiczaninem, posadził ponad 80 drzew, krzewów i bylin – miododajnych i owocowych. Razem z uczestnikami zbudowano domki dla ptaków, wiewiórek i dzikich zapylaczy. W owocowym zakątku posadzono m.in. porzeczki, maliny, wiśnie, jabłonie i grusze, a nieopodal założono mały ogród deszczowy. Podczas wydarzenia Klub Gaja przekazał 400 sadzonek jarzębów, lip i dzikich jabłoni sosnowieckim placówkom, które zgłosiły się do akcji „Święto Drzewa w Sosnowcu”.

Pogoda dopisała. Organizatorzy i współgospodarze wydarzenia m.in. Jacek Bożek – Klub Gaja, Anna Jedynak – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej,  Paulina Adamus – Naczelniczka Wydziału Współpracy z Organizacjami pozarządowymi, Jakub Wolny – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 oraz Krzysztof Materna powitali dzieci i młodzież, dziękując im za zaangażowanie w działania dla otaczającej nas przyrody. Wszyscy podkreślali, że dla drzew w Sosnowcu i dla naszej planety najlepiej działać wspólnie. I razem zabrać się do pracy!

Krzysztof Materna, komentując swoje zaangażowanie w Święto Drzewa, powiedział – „To prawda, urodziłem się w Sosnowcu! Uważam, że działalność takiego entuzjasty i ekologa jak Jacek Bożek jest nieprawdopodobna i stawiam się na każde jego wezwanie. Działalność Klubu Gaja jest nie tyko fantastyczna w sensie społecznym, ale szczególnie ważna w dzisiejszych czasach. Dodając własną próżność czyli mieć zasadzone przez siebie drzewo w rodzinnym mieście to ogromna przyjemność. Proszę o barwa dla mojego drzewa!”.

Następnie wszyscy zabrali się do konkretnej pracy – sadzenia roślin, budowy budek lęgowych dla małych i dużych ptaków, wiewiórek i domków dla m.in. pszczół i trzmieli oraz założenia ogrodu deszczowego. Uczestnicy z zaangażowaniem wykopywali ziemię pod rośliny i potem je ściółkowali. W parku powstał zakątek z drzewami i krzewami owocowymi, a na rabatach dosadzono kwitnące krzewy i byliny. Dla niektórych montaż drewnianych modułów budek było dużym wyzwaniem. Dzieci, które pracowały przy ogrodzie deszczowym z zapałem wypełniały drewnianą skrzynię keramzytem, piaskiem, żwirem i ziemią. Pojemnik został połączony z rynną i obsadzony m.in. turzycami, kosaćcami i sitem – roślinami dobrze znoszącymi okresy suszy i zalewania.

„Święto Drzewa obchodzimy przez cały rok. Chciałbym abyśmy działali codziennie dla przyrody, bo te drzewa i krzewy, które tutaj sadzimy to kropla w morzu potrzeb. Pamiętajmy aby mówić i edukować dlaczego to robimy. W czasie kiedy dotyka nas katastrofa klimatyczna, najbardziej liczy się współpraca i konkretne działanie. To właśnie miało miejsce w Sosnowcu. Różnorodne środowiska i ludzie połączyli swoje możliwości aby tworzyć wspólnie lepsze miejsce dla ludzi i zwierząt w mieście. Każde działanie dla zmniejszenia skutków zmian klimatu ma znaczenie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i dużo dobrej woli” –  mówił Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Podczas inauguracji Święta Drzewa w Sosnowcu Klub Gaja przekazał 400 sadzonek jarzębów, lip i dzikich jabłoni sosnowieckim przedszkolom i szkołom, które zgłosiły się do akcji „Święto Drzewa w Sosnowcu”. Dziękujemy wszystkim placówkom za zaangażowanie i czekamy na sprawozdania z podjętych działań! Wydarzenie finansowane było ze środków Gminy Sosnowiec i zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INAUGURACJI ŚWIĘTA DRZEWA W SOSNOWCU >>>

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA >>>

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu” finansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec.

Święto Drzewa w Sosnowcu w mediach:

https://wiadomosci.wp.pl/slask/sosnowiec-krzysztof-materna-odwiedzil-rodzinne-miasto-i-zasadzil-wisnie-6685332254554624a
https://sosnowiecki.pl/i,inauguracja-swieta-drzewa-juz-20-wrzesnia,100,834546.html

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget