Festiwal Ekodzieło o pszczołach, kwiatach i drzewach

W tym roku, wydarzenia 7. Festiwalu Ekodzieło Klub Gaja odbyły się w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. W warsztatach pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?” i ogrodniczych „Pszczela stołówka” oraz spacerach dendrologicznych uczestniczyli bielszczanie i mieszkańcy regionu, a także turyści. Wydarzenia festiwalu nawiązywały do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej.

To był naprawdę upalny dzień ale Tajemniczy Ogród zapewnił cień i mikroklimat uczestnikom warsztatów pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?”. Wszyscy chętni mogli zajrzeć do pokazowego ula, zobaczyć pszczoły z bliska, powąchać różne pszczele produkty i przedmioty oraz zrobić własną świecę z węzy. Z odległości oglądali też pasiekę edukacyjną z trzema rodzinami pszczelimi, która powstała we współpracy Klubu Gaja z ALDI – partnerem strategicznym Święta Drzewa i Miastem Bielsko-Biała.

Edukując o pszczołach rozmawialiśmy także o tym, jak zapewnić im pożywienie. Większość ludzi utożsamia pszczoły tylko z pszczołą miodną, a w naszym kraju żyje ok. 470 gatunków dzikich pszczół. Podczas warsztatów ogrodniczych „Pszczela stołówka” mówiliśmy o tym, że nasze ogrody czy balkony też mogą stać się przyjaznym miejscem dla owadów zapylających. W specjalnie zrobionych z recyklingu skrzynkach drewnianych uczestnicy posiali nasiona m.in. mieszanek łąk kwietnych i kwiatów jednorocznych. Małe kwietniki zabrali z sobą na pamiątkę, by spożytkować je dla dobra przyrody.

Młodzi i dorośli, komentując swój udział w warsztatach, mówili: Wiktor –„Dla mnie najciekawsze było zrobienie świecy i to, że dużo się dowiedziałem o pszczołach”; Oliwia –„Najbardziej podobało mi się sianie kwiatków”; Michał –„ Bardzo podobała mi się praca śrubokrętem, bo trzeba było użyć siły”; Patryk – „Ja posiałem łąkę kwietną, stokrotki i czarnuszkę i poradziłem sobie bardzo dobrze z skręcaniem skrzynki na kwiaty”; „Mateusz –„To miejsce jest cudowne!”; Wiesława, babcia Huberta „Nam z wnuczkiem bardzo podobały się wiadomości o życiu pszczół. Niezwykłe zwierzęta!;  Marta – „Bardzo podoba mi się ten cmentarz i nie mogę się doczekać na spacer, by poznać to miejsce od strony historycznej i przyrodniczej”. Alina Firlej, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27, dodała –„Zajęcia były perfekcyjnie przygotowane. Dzieci z dużą pasją pracowały. Dla mnie osobiście bardzo ciekawie były zajęcia z pszczelarzem. Wykorzystam to w swojej pracy i może podobne zajęcia zorganizujemy w szkole”.

W ramach Festiwalu Ekodzieło Klub Gaja zaprosił bielszczan na spacery dendrologiczne. Niezwykły kirkut w centrum miasta to nie tylko historia społeczności żydowskiej i miasta ale także ostoja dzikiej przyrody. Podczas wędrówki przez cmentarz i Tajemniczy Ogród uczestnicy mogli posłuchać opowieści o drzewach i miejscu, które oczarowuje siłą natury. W warsztatach i spacerach edukacyjnych wzięło udział rotacyjnie ponad 100 uczestników – mieszkańców miasta i regionu oraz turystów

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja i pomysłodawca festiwalu, powiedział  – „ Ule edukacyjne stały się możliwością mówienia nie tylko o pszczołach miodnych ale o wszystkich zapylaczach i ich potrzebach. Połączenie sztuki z edukacją ekologiczną stało u podstaw Festiwalu Ekodzieło i okazało się niezwykle nośne i inspirujące. Budowanie wiedzy o naszych współzależnościach z przyrodą i kulturą daje nadzieje na głębsze zrozumienie roli człowieka w jego relacjach ze środowiskiem”.

7. Festiwal Ekodzieło odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej i realizowany był ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

ZOBACZ ZDJECIA Z FESTIWALU EKODZIEŁO W TAJEMNICZYM OGRODZIE   >>>

ZOBACZ FILM Z FESTIWALU EKODZIEŁO W TAJEMNICZYM OGRODZIE >>>

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget