Święto Drzewa dla Konina

Już prawie 10 lat trwa program Klubu Gaja – Święto Drzewa. Zapraszamy na otwarcie wystawy Święto Drzewa w dniu 5 marca o godz. 11.00 do biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie (ul. Wyszyńskiego 3c). Po wernisażu, o godz. 11.30 rozpocznie się Debata w dobrym klimacie z udziałem prezesa Klubu Gaja, Jacka Bożka oraz studentów.

 Klub Gaja jest jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych, zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt. Święto Drzewa jest programem Klubu Gaja, który wspiera edukację o zrównoważonym rozwoju, podnosi świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz inspiruje do ochrony i sadzenia drzew, bo to one skutecznie zmniejszają skutki zmian klimatu na Ziemi. W samym tylko 2011 r. idea programu dotarła do 71 tys. osób, posadzono 83, 5 tys. drzew.

 Program Święto Drzewa składa się także z akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie dla szkół, instytucji, organizacji i osób indywidualnych. W ten sposób, upowszechniając selektywną zbiórkę odpadów, Klub Gaja zbiera pieniądze na wykup koni. Koń Frycek Koniński, który od dwóch lat zajmuje stajnię w Parku Miejskim w Koninie jest jednym z takich koni. Został zaadoptowanych przez Miasto Konin.

 Program Święto Drzewa składa się także z konkursu Drzewo Roku. 01.03.20012  Klub Gaja ogłosił 11 finalistów konkursu, wyłonionych z 290 zgłoszeń z całej Polski. Wśród nich jest zgłoszenie Konińskiego Towarzystwa Sportów Rekreacyjnych Sport Club Konin.  Kandydatem towarzystwa jest aleja dębowa w Puszczy Kazimierskiej (miejscowości Bieniszew i Tury).  W alei znajduje się osiem wiekowych dębów szypułkowych. Największego konińscy cykliści nazwali Kamedułą dla upamiętnienia klasztoru Kongregacji Pustelników Kamedułów, który znajduje niedaleko. Drzewa w alei wymagają ochrony i pielęgnacji i… promocji, dlatego Sport Club Konin postanowił wytyczyć wśród nich nowy szlak rowerowy. Drugim dębem w alei, już nazwanym, jest „Zawiadowca”, a jego opiekunem Polskie Koleje Państwowe w Koninie. Trwa szczegółowa inwentaryzacja szlaku.  Wkrótce imiona i specjalnych opiekunów otrzymają wszystkie drzewa.

 Projekt  Święto Drzewa dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget