Warsztaty o pszczołach, kwiatach i drzewach w Tajemniczym Ogrodzie

18 czerwca (piątek) w godz. 10.00 – 18.00 w Tajemniczym Ogrodzie w Bielsku-Białej odbędą się kolejne wydarzenia w ramach 7. Festiwalu Ekodzieło. Podczas warsztatów pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?” uczestnicy będą mogli zapoznać się z pszczelą rodziną, posmakować miodu i zrobić z węzy własną świecę. Natomiast na warsztatach ogrodniczych „Pszczela stołówka” w samodzielnie zrobionych skrzynkach drewnianych z recyklingu posieją miododajne kwiaty. Po południu, o godz. 16.00 i 18.00 Klub Gaja zaprasza bielszczan na spacery dendrologiczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie pasieki edukacyjnej, która powstała w Tajemniczym Ogrodzie.

Dzięki inicjatywie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Miasta Bielsko-Biała w części niegrzebalnej cmentarza żydowskiego powstaje Tajemniczy Ogród. W tym magicznym miejscu, w czerwcu, Klub Gaja rozpoczyna działania edukacyjne.  Podczas warsztatów pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?” dzieci, młodzież i seniorzy będą mogli zapoznać się poznać zwyczaje pszczół, wysłuchać opowieści i ciekawostek o pszczołach i ich opiekunach, skosztować miodu i zrobić z węzy, z wosku własną świecę. Chętni będą mogli zobaczyć pasiekę edukacyjną, którą Klub Gaja założył w Tajemniczym Ogrodzie wspólnie z ALDI – partnerem strategicznym Święta Drzewa. Pasieka, w której zamieszka 150 tysięcy pszczół, posłuży edukacji o pszczelarstwie naturalnym, różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.

Patryk Słotwiński, edukator Klubu Gaja i opiekun pasieki, wyjaśnia – „Do Tajemniczego Ogrodu zaprosiliśmy pszczoły, bo są nieodłączną częścią tego ekosystemu, a ten wspaniały skrawek przyrody w samym sercu miasta wydaje się być dla nich dobrym siedliskiem. Z daleka od monokulturowych upraw, które przeważają w terenach rolniczych, miejskie parki, skwery i ogródki, dzięki swojej różnorodności zapewniają zapylaczom szeroką gamę pokarmów. Dla naszych pszczół przygotowaliśmy ule zaprojektowane na tych ziemiach pod koniec XIX w. i od tamtej pory są one uważane za najbardziej zbliżone do naturalnych pszczelich siedlisk. Mój dziadek również w takich ulach hodował pszczoły, więc z tym większą przyjemnością zapraszamy, żeby odwiedzić pasiekę. Powstaje tutaj piękne miejsce, w którym natura będzie się przeplatać z edukację i kulturą, a mieszkańcy będą mogli z tej ciekawej symbiozy czerpać wiedzę i inspiracje”.

W Polsce występuje ok. 470 gatunków pszczół. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, zapylając odwiedzane rośliny. Dlatego Klub Gaja równolegle do warsztatów pszczelarskich przygotował warsztaty ogrodnicze „Pszczela stołówka” by mówić o tym, jak stworzyć dla tych pożytecznych owadów miejsca pełne pożywienia. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać drewniane skrzynki z recyklingu i posiać w nich nasiona dzikich kwiatów miododajnych.

Na zakończenie Festiwalu zaprosimy mieszkańców na spacery dendrologiczne, które odbędą się o godz. 16.00 i 18.00 w Tajemniczym Ogrodzie. Wspólnie nauczymy się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów, poznamy ich budowę i cechy charakterystyczne. Dowiemy się dlaczego drzewa są ważne i jak się z nimi zaprzyjaźnić. W tym roku wydarzenia Festiwalu Ekodzieło nawiązują do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej.

„Łączenie sztuki i ochrony środowiska jest nie tylko twórcze, ale i konieczne w dobie katastrofy klimatycznej. Współpraca i współdziałanie jest niezbędne w podejmowaniu wysiłku na rzecz ocalenia planety. Tworząc Festiwal Ekodzieło chciałem budować świadomość ekologiczną wykorzystując do tego celu twórczość nie tylko artystyczną, ale także umiejętności rzemieślnicze i społeczne. Myślę, że to dobry kierunek w przyszłość – powiedział Jacek Bożek pomysłodawca festiwalu.

Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

Fot. Klub Gaja /Beata Tarnawa – pasieka edukacyjna w Tajemniczym Ogrodzie

Fot. Klub Gaja / Patryk Słotwiński – pszczoły

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget