Święto Drzewa w Katowicach

Jesień to idealna pora na dokonanie zmian w ogrodzie z myślą o przyrodzie i zwierzętach. W tym roku, w ramach 18 edycji Święta Drzewa, Klub Gaja wspólnie z Miastem Katowice zorganizował 17 listopada akcję sadzenia drzew i krzewów owocowych oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków w ogrodzie II Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Niestety z powodu pandemii wydarzenie odbyło się bez udziału licealistów, ale specjalnie dla nich nakręcono krótki film z akcji tworzenia przyjaznego ogrodu dla zwierząt. Znajdziecie w nim podpowiedzi, jak zrobić budkę lęgową i jak prawidłowo zawiesić ją na drzewie.

Jeśli chcemy zaprosić skrzydlatych przyjaciół do swojego ogrodu powinniśmy zapewniając im bezpieczne schronienie i pokarm. Wpisując się w tegoroczne hasło „Święto Drzewa – dla zwierząt!” edukatorzy Klubu Gaja z myślą o ptakach posadzili w ogrodzie przyszkolnym głogi, porzeczki, świdośliwy i aronie. Nasadzeniom drzew i krzewów towarzyszyły warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków. Budki typu A, do której wlot nawiercamy na średnicę ok. 3 cm może zasiedlić m.in. sikora bogatka, mazurek, wróbel, sikora modra, pleszka, kowalik, muchołówka. Natomiast budkę typu B, której wlot ma ok. 4,5 cm może zasiedlić także szpak czy jerzyk.

Danuta Nabiałkowska, nauczycielka z II LO w Katowicach, powiedziała – „Projekt nasadzenia krzewów owocowych na terenie naszej szkoły stanowi dużą atrakcję dla wszystkich miłośników przyrody uczęszczających do naszego liceum. Różnorodne krzewy owocowe są cennym obiektem dydaktycznym, umożliwiającym młodzieży poznanie charakterystycznych cech poszczególnych gatunków. Młodzież będzie mogła na żywo obserwować zmiany zachodzące na poszczególnych krzewach w zależności od pory roku, ich wzrost, kwitnienie i owocowanie. Zainstalowanie dodatkowo w sąsiedztwie krzewów budek lęgowych dla ptaków, pozwoli na zasiedlenie ich przez ciekawe gatunki ptaków, a dzięki temu pokaże również zależności między poszczególnymi gatunkami fauny i flory. Jednym z zadań młodzieży będzie opieka nad krzewami i regularne czyszczenie budek lęgowych. W ten sposób zostanie osiągnięty równocześnie cel edukacyjny i wychowawczy w naszej szkole”.

Budki lęgowe dla ptaków można wieszać od jesieni do wczesnej wiosny. W okresie jesienno-zimowym mogą być wykorzystane jako miejsce noclegu dla ptaków, a wiosną do budowy gniazda i wychowu piskląt. Najlepiej zawiesić je w drzewostanach, zarówno liściastych, jak i iglastych, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Podpowiedź, jak prawidłowo zawiesić budkę lęgową znajdziecie w krótkim filmie, który został nakręcony z realizacji warsztatów.

Jarosław Kasprzyk, edukator Klubu Gaja, wyjaśnia – „Aby prawidłowo powiesić budkę lęgową należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wylot budki powinien być skierowany na północ lub północny wschód co zabezpieczy ją przed zacinającym deszczem, ponieważ w Polsce większość opadów przychodzi z zachodu. Budkę wieszamy jak najbardziej pionowo na wysokości 2 – 4 m. To wysokość preferowana przez wiele gatunków ptaków. Dobrze, gdy budka jest ocieniona, jednak gałęzie nie powinny zasłaniać wlotu do niej. Do zawieszenia budki najlepiej użyć ocynkowanych gwoździ, które nie będą rdzewieć, dzięki czemu budka będzie dłużej wisiała i nie zaszkodzi to drzewu”.   

Jacek Bożek, szef i założyciel Klubu Gaja, podsumowując akcję powiedział  – „Nie możemy pomimo przeszkód wstrzymać naszej pracy dla dobra zwierząt i planety. Zmiany klimatu i zanik różnorodności biologicznej nie będzie czekał aż pandemia się zakończy. Jest to tym bardziej ważne, że problemy spowodowane np. suszą mogą doprowadzić do ogromnych strat gospodarczych. Dlatego każde działanie ma znaczenie. Dziękuję szkole i Miastu Katowice, że nie ustają w wysiłkach na rzecz ludzi i zwierząt”. 

ZOBACZ FILM Z AKCJI  „ŚWIĘTO DRZEWA W KATOWICACH” >>>

ZOBACZ FOTORELACJĘ >>>

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget