Ogród edukacyjny w SP 27 w Bielsku-Białej

Święto Drzewa w Bielsku-Białej odbyło się w tym roku w Szkole Podstawowej nr 27. W ogrodzie edukacyjnym Klub Gaja przy współpracy z Miastem Bielsko-Biała i firmą ALDI – Partnerem Strategicznym Święta Drzewa zorganizował akcję sadzenia drzew, krzewów i bylin przyjaznych dla zwierząt oraz przeprowadził dla uczniów warsztaty budowy budek lęgowych m.in. dla dwóch wiewiórek, które odwiedzają ogród przyszkolny. Pomimo bardzo deszczowej i chłodnej pogody wszystko się udało!

Tegorocznym hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!” Klub Gaja zachęca wszystkich do podejmowania działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew z myślą o zwierzętach, dla których zadrzewienia to często jedyny dom na Ziemi. Ogrody szkolne mogą stać się dobrym przykładem tworzenia dla nich przyjaznych zakątków, które obsadzimy gatunkami miododajnymi i owocowymi, przygotujemy dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednie schronienia i budki lęgowe czy poidełka.

Takim przykładem jest ogród edukacyjny w Szkole Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej. Głogi, leszczyny, aronie, świdośliwy, budleje Davida, barbule klandońskie oraz miododajne byliny zostały posadzone tu przez edukatorów Klubu Gaja wspólnie z uczniami z klasy 6a, nauczycielami i dyrekcją szkoły oraz zaproszonymi gośćmi m.in. wiceprezydentem miasta Adamem Ruśniakiem, dyrektorem Miejskiego Zarządu Oświaty Januszem Kapsem oraz przedstawicielkami firmy ALDI.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, prowadząc wydarzenie mówił  – „Chciałem podziękować szkole za współpracę. Jesteście wspaniali! Dziękuję dyrekcji i nauczycielkom. Dziękuję młodszym i starszym, że pomimo przeszkód i opadów deszczu uczestniczycie w naszym wspólnym święcie – Święcie Drzewa. Ważne, że nie tylko się bawimy ale wspólnie robimy pożyteczne rzeczy. Sadzimy i budujemy domki dla zwierząt. To jest coś konkretnego i możemy wszyscy być dumni z naszej pracy! ”.

Adam Ruśniak, wiceprezydent Miasta Bielska-Białej, witając uczniów powiedział  –„Cieszę , że pomimo tej pogody, jesteście ochoczo zmotywowani do pracy! Myślę, że pomimo deszczu, rozgrzejecie się i dacie radę! Każda pogoda jest dobra. A deszczowa szczególnie dobra jest dla roślin. Sam mam duży ogród i wiem, że ostatnie lata i jesienie były bardzo suche i rośliny miały problem żeby przetrwać. Pamiętajmy, że my ludzie, mocno zdegradowaliśmy środowisko naturalne i takie akcje i gesty są potrzebne. Życzę wszystkim sił do pracy i dobrych efektów, którymi możecie pochwalić się rodzicom i być z tego dumni, że sami to zrobiliście!”.

Edyta Helfer, dyrektorka Szkoły Podstawowej 27, powiedziała  – „ Postanowiliśmy ze środowiskiem lokalnym zagospodarować  teren naszego ogrodu. Z Budżetu Obywatelskiego zrobiliśmy ścieżki edukacyjne. Mamy tutaj piękne tablice edukacyjne i stację meteorologiczną oraz różne zwierzęta, które się tu zadomawiają, jak dwie wiewiórki. Prowadzimy tutaj zajęcia z biologii, przyrody, geografii, a nawet z angielskiego! Nasze miasto jest pięknie położone i myślę, że to nas wszystkich zobowiązuje do dbania o przyrodę i naszą małą ojczyznę”.

Edukatorzy Klubu Gaja zaprosili także uczniów na warsztaty budowy budek lęgowych. Wspólnie montowani i skręcano budki dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic, które posłużą edukacji społeczności szkolnej i mieszkańców odwiedzających ogród szkolny.

„Jako firma ALDI od lat staramy się wspierać działania ekologiczne, bo są wpisane w DNA naszej firmy. Cieszymy się, że razem z Klubem Gaja możemy po raz kolejny możemy zrobić coś konkretnego dla środowiska. Posadziliśmy razem już 6000 drzew, teraz pomagamy szkole, a za chwilę wspólnie odsłonimy ekologiczny mural, aby zwrócić uwagę na to jak ważna jest ochrona środowiska” – podsumowała Karolina Kula-Kubot, specjalistka ds. PR ALDI. 

Święto Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej.

ZOBACZ FOTORELACJĘ  >>>

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget