Święto Drzewa i niezwykły mural w Bielsku-Białej

W tym roku Klub Gaja zainaugurował Święto Drzewa w Bielsku-Białej odsłonięciem muralu, który zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Dzieło artystki Ewy Ciepielewskiej o powierzchni ponad 100 m kw. będzie działało tak efektywnie jak ponad 100 m kw. posadzonego lasu. Podczas uroczystości wspólnie z parterami i zaproszonymi gośćmi posadzono dużego platana tuż obok muralu. W ramach Święta Drzewa odbyła się także akcja sadzenia drzew i krzewów oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla dzikich zwierząt w ogrodzie edukacyjnym w Szkole Podstawowej nr 27.

Odsłonięcie muralu „Święto Drzewa” Ewy Ciepielewskiej odbyło się 12 października 2020 roku o godz. 12.00 przy ul. Adama Mickiewicza w samym centrum miasta. Klub Gaja zorganizował wydarzenie wspólnie z Galerią Bielską BWA, Miastem Bielsko-Biała i firmą ALDI, która jest Partnerem Strategicznym Święta Drzewa. Pomimo trudnych warunków pogodowych zaproszeni goście i dziennikarze dopisali, a przechodnie z zaciekawieniem dopytywali o to, jak działa mural.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, witając gości i mieszkańców, mówił  – „Ta inauguracja jest szczególna, nie tylko ze względu na pandemię. Zostaje nam coraz mniej czasu na zatrzymanie katastrofy klimatycznej i ocalenie ginących gatunków zwierząt. Każdy z nas może i powinien włączyć się w działania na rzecz przyrody i jej zasobów. Dlatego niech nasza współpraca i jej efekty staną się dobrym przykładem jak możemy działać konkretnie i twórczo. Dziękuję wszystkim tym, którzy doprowadzili do powstania tego dzieła, które zostanie z nami na lata”.

„Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego muralu z przesłaniem ekologicznym. Mural został namalowany przez wybitną artystkę i łączy trzy aspekty – artystyczny, ekologiczny i edukacyjny. To bardzo dobrze, jeśli kilka rzeczy na raz spina się w jedno. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy zagrożenie dla planety jest namacalne. Na szczęście coraz więcej osób i instytucji zdaje sobie z tego sprawę, a Bielsko-Biała na pewno. Mamy szereg działań, które mają przypominać o ekologii oraz zmieniać postawy życiowe. Tak się złożyło, że w trakcie pracy, pani Ewa miała urodziny. Z tej okazji chciałem wręczyć laureatce skromny bukiet i liścik pamiątkowy, zmoczony bielskim deszczem! – podkreślił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.


Ewa Ciepielewska, artystka i autorka muralu, dodała  – „Ja też chciałam podziękować za zaproszenie do Bielska-Białej, by namalować ten obraz. Okazało się to trudnym wyzwaniem. Musiałam zmierzyć się z wysokością i trudną pogodą. Pierwsze wjazdy na ponad 20 m. wzwyż były wymagające. Kolejnym wyzwaniem było spotkanie z farbami Airlite, które składają się z trzech składników i do nich dolewa się wody. Trzeba stosować je bardzo oszczędnie, bo szybko wysychają. Technologia farb oparta jest na dwutlenku tytanu, który działa jak katalizator. Wchodzi w reakcję ze światłem słonecznym i wodą. Na tej zasadzie może dokonywać rozkładu m.in. dwutlenku węgla. Mam nadzieję, że oprócz malowania murali i elewacji budynków ekologicznymi farbami będziemy przede wszystkim sadzić dużo drzew i pielęgnować  te rosnące. Bo mural nam ich nie zastąpi! Niech żyje natura!”.

„Mural „Święto Drzewa” to wyjątkowe dzieło, które dołączyło do pokaźnej już galerii murali w przestrzeni Bielska-Białej. Wyjątkowe nie tylko ze względu na jego autorkę, będącą doświadczoną artystką, która potraktowała ścianę niczym ogromnych rozmiarów płótno. Wyjątkowe również za sprawą wykorzystanych farb, których ekologiczne właściwości pokazują, że sztuka może pełnić nie tylko funkcje estetyczne, ale  przyczyniać się do poprawy jakości powietrza i zwiększenia naszej świadomości o nim. W końcu też wyjątkowe dzieło, ponieważ powstało w wyjątkowym czasie. Czas pandemii dotkliwie dał się poznać i sprowadził kryzys w wielu aspektach życia człowieka – również w sferze kulturalnej. Powstające jednak teraz murale tym mocniej wybrzmiewają ze swoim przesłaniem, że niekoniecznie musimy się wybierać do zamkniętych przestrzeni galerii, żeby obcować ze sztuką. Wystarczy wyjść na ulicę własnego miasta i pospacerować szlakiem murali, przy okazji odkrywając tak wyjątkowy przykład tego typu dzieł, jaki wykonała Ewa Ciepielewska” – komentowała Justyna Weronika Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.

Agata Biernacka, Kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska, podsumowując realizację muralu  powiedziała  – „Mamy przyjemność  być kolejny raz Partnerem Strategicznym Święta Drzewa Klubu Gaja. Posadziliśmy już wspólnie 6000 tysięcy drzew, dokładając cegiełkę na rzecz tego programu. Nasz pomysł ekologicznego muralu entuzjastycznie został przyjęty przez Klub Gaja, Galerię Bielską BWA, Miasto Bielsko-Biała i artystkę. Znaleźliśmy w tym dziele wspólny język mówiąc o ważnych sprawach i ekologii w piękny sposób”.

Na zakończenie  Jacek Bożek dziękując „wszystkim aniołom” przeczytał wiersz Czesława Miłosza „O Aniołach” kończąc go okrzykiem i transparentem  „ZARAZ DZIEŃ, JESZCZE JEDEN, ZRÓB CO MOŻESZ”.

Po oficjalnym odsłonięciu muralu, Klub Gaja razem z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim, artystką Ewą Ciepielewską, Agatą Biernacką z ALDI,  Justyną Weroniką Łabądź z Galerii Bielskiej BWA oraz zaproszonymi gośćmi posadzili dużego platana tuż obok muralu. Partnerem w wykonaniu muralu była firma Movincar. Artystce Ewie Ciepielewskiej w wykonaniu muralu pomagali młodzi artyści: Anna Brzozowska i Józef Siemiński.

Tegorocznym hasłem programu Święto Drzewa Klubu Gaja jest „Święto Drzewa dla zwierząt!” . Dlatego też rano, przed odsłonięciem muralu, odbyła się akcja sadzenia drzew, krzewów i bylin przyjaznych dla zwierząt w Szkole Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej.  Głogi, leszczyny, aronie, świdośliwy, budleje Davida, barbule klandońskie oraz miododajne byliny sadzili nie tylko uczniowie z kalsy 6a, nauczyciele i dyrekcja szkoły, ale też zaproszeni goście m.in. wiceprezydent miasta Adam Ruśniak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Janusz Kaps oraz przedstawiciele firmy ALDI. Edukatorzy Klubu Gaja zaprosili także uczniów na warsztaty budowy budek lęgowych m.in. dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i dzikich pszczół. Wykonane przez szóstoklasistów schronienia dla dzikich zwierząt posłużą edukacji społeczności szkolnej i mieszkańców odwiedzający ogród szkolny. Święto Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej.

ZOBACZ FOTORELACJĘ >>>

ZOBACZ KRÓTKI FILM >>>

ZOBACZ RELACJĘ Z  WYDARZENIA W SP NR 27 >>>

Fot. Klub Gaja  / B. Tarnawa i K. Morcinek

MEDIA O WYDARZENIU

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/bielsko-biala-antysmogowy-mural-ma-pochlaniac-zanieczyszczenia,1034249.html
https://katowice.tvp.pl/50222539/w-bielskubialej-powstaje-ekologiczny-mural-dedykowany-drzewom
https://teleexpress.tvp.pl/50242385/mural-antysmogowy
https://dziennikzachodni.pl/mural-pochlaniajacy-zanieczyszczone-powietrze-powstal-w-bielskubialej-zobacz-galerie-najpiekniejszych-bielskich-murali/ar/c1-15230080
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35018,26379253,w-bielsku-bialej-powstaje-mural-ktory-zmniejszy-zanieczyszczenie.html
https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/5,88025,26396987.html
https://www.bielsko.info/wiadomosci/24981-przy-ul-mickiewicza-powstal-mural-oczyszczajacy-powietrze-bielsko-biala
https://www.bielsko.info/najnowsze/24981-swieto-drzewa-powstaje-ekologiczny-mural-przy-mickiewicza-bielsko-biala
https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/mural-zmniejszy-zanieczyszczenie/46215

https://admonkey.pl/antysmogowy-mural-w-bielsku-bialej/
https://www.radiopiekary.pl/2020/10/12/eko-mural-jak-gesty-las/
https://inzynieria.com/energetyka/smog/wiadomosci/59618,w-bielsku-bialej-mural-pochlania-zanieczyszczenia-powietrza
https://nowymarketing.pl/a/28725,oto-smartcart-samoobslugowy-wozek-sklepowy-z-modulem-ai
https://bielskobiala.naszemiasto.pl/mural-pochlaniajacy-zanieczyszczone-powietrze-powstal-w/ar/c1-7942077

https://www.onet.pl/informacje/radiobielsko/bielsko-biala-mural-zmniejszy-zanieczyszczenie/ytnsskx,30bc1058

https://silesia24.pl/stopsmog/szczegoly/mural-z-farby-ktora-oczyszcza-powietrze-wlasnie-taki-powstaje-w-bielsku-bialej-19027

https://bbfan.pl/artykul/w-bielsku-bialej-powstal/1089288

https://interaktywnie.com/biznes/newsy/biznes/ekologiczny-mural-aldi-bedzie-oczyszczal-powietrze-260546

https://publicystyka.ngo.pl/mural-swieto-drzewa-dla-czystego-powietrza

https://beskidzka24.pl/bielsko-bialaw-centrum-miasta-powstaje-niezwykly-mural/

http://www.ppr.pl/wiadomosci/mural-swieto-drzewa-dla-czystego-powietrza
http://w.106www.radioccm.com.pl/informacje/mural-ktory-chlonie-smog-na-kamienicy-przy-mickiewicza-w-bielsku

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget